





Lenovo IdeaPad Slim 3i 82X700EDUS Laptop (13th Gen Core i5/ 8GB/ 512GB SSD/ Win 11)
$419 • Out Of Stock • By Lenovo
Lenovo IdeaPad Slim 3i 82X700EDUS Laptop (13th Gen Core i5/ 8GB/ 512GB SSD/ Win 11) is a Windows Laptop powered by 13th Gen Intel Core i5 1334U with 8 GB LPDDR5 RAM and 512 GB SSD. It has a 15.6 inches IPS display. It uses Intel Iris Xe Graphics. It has a 47 Wh. Notable features include Backlit Keyboard, Fingerprint Sensor, Anti-Glare Display, Card Reader and Headphone Jack.
- Compare
- Like
- Comment
- Share
This Laptop is Out of Stock.
Set an Alert to know when it comes back in stock.
Set an Alert to know when it comes back in stock.
$419
Search
Lenovo IdeaPad Slim 3i 82X700EDUS Laptop (13th Gen Core i5/ 8GB/ 512GB SSD/ Win 11) price in United States is $419. The lowest price is available at Walmart.
Features
- 13th Gen Intel Core i5 1334U
- 10 Cores (2P + 8E), 12 Threads
- 8 GB LPDDR5 RAM
- 512 GB SSD
- Intel Integrated Graphics
- 15.6 inches, 1920 x 1080 pixels
- Windows 11 OS
- 1 Year Warranty
OUT OF STOCK
Lenovo IdeaPad Slim 3i 82X700EDUS Laptop (13th Gen Core i5/ 8G… Specs
Group: $300 to $500
General
- OS: Windows 11
- Utility: Everyday Use
- Thickness: 17.9 mmAverage
- 1.62 kgAverage
- 1 Year Warranty
Display
- 15.6 inchesLargest
- 1920 x 1080 pixelsAverage
- ~ 141 PPIAverage
- Anti Glare
- 16:9 Aspect Ratio
Performance
- 13th Gen Intel Core i5 1334U
- 2 x (Turbo Speed upto 4.6 GHz) Performance Cores
8 x (Turbo Speed upto 3.4 GHz) Efficient Cores - 10 Cores (2P + 8E), 12 Threads
- 12 MB Cache
- Intel Integrated Graphics Graphics
- 8 GB LPDDR5 RAMLargest
- 512 GB SSD
Connectivity
- HDMI, Multi Card Reader
- WiFi, Bluetooth v5.2
- 1 x USB Type-C
- Fingerprint Sensor, Backlit Keyboard, Inbuilt Microphone
Battery
- 47 Wh BatteryGood
Lenovo IdeaPad Slim 3i 82X700EDUS Laptop (13th Gen Core i5/ 8G… Prices
Price has not changed significantly in 1 month.
Discuss
Be the first to leave a comment.
Related Laptops
Related Searches
Compared With

Apple MacBook Pro 14 2025 Laptop (Apple M5/ 24GB/ 1TB SSD/ macOS) vs Alienware 16 Aurora Gaming Laptop (Intel Core 7 240H/ 32GB/ 1TB SSD/ Win 11/ 8GB RTX 5050)
Lenovo ThinkPad T14s Gen 6 21R1002SUS Laptop (Intel Core Ultra 7 255U/ 16GB/ 512GB SSD/ Win 11) vs Asus Zenbook Duo OLED UX8406CA-DS79T Laptop (Intel Core Ultra 7 255H/ 32GB/ 1TB SSD/ Win11)
Acer Predator Helios Neo 16 AI PHN16-73-97FV Gaming Laptop (Intel Core Ultra 9 275HX/ 16GB/ 1TB SSD/ Win11/ 12GB RTX 5070Ti) vs Asus ROG Strix G18 2025 G814FM-DS95 Gaming Laptop (AMD Ryzen 9 9955HX/ 16GB/ 2TB SSD/ Win 11/ 8GB RTX 5060)
Microsoft Surface Laptop 7 15 ZYU-00001 (Snapdragon X Elite/ 16GB/ 1TB SSD/ Win11) vs Dell XPS 14 9440 Laptop (Intel Core Ultra 7 155H/ 16GB/ 512GB SSD/ Win 11)
Lenovo ThinkPad T14 Gen 5 21ML0089US Laptop (Intel Core Ultra 7 155U/ 16GB/ 512GB SSD/ Win 11) vs Dell 14 Plus Laptop (Intel Core Ultra 7 256V/ 16GB/ 1TB SSD/ Win11)
Apple MacBook Pro 14 Laptop (Apple M5/ 16GB/ 1TB SSD/ macOS) vs Dell 14 Plus DB14250 Laptop (Intel Core Ultra 9-288V/ 32GB/ 1TB SSD/ Win11)Lenovo IdeaPad Slim 3i 82X700EDUS Laptop (13th Gen Core i5/ 8G… Full Specs
General
| Series | IdeaPad Slim 3i |
| Model | 82X700EDUS |
| Utility | Everyday Use |
| OS | Windows 11 Home (64-bit) |
| Dimensions | 359.3 x 235 x 17.9 mm |
| Weight | 1.62 kg |
| Warranty | 1 year Warranty |
Display
| Type | IPS |
| Touch | No |
| Size | 15.6 inches |
| Resolution | 1920 x 1080 pixels |
| PPI | ~ 141 PPI |
| Aspect Ratio | 16:9 |
| Anti Glare Screen | Yes |
| Features | 300 nits |
Connectivity
| Ethernet | No |
| WiFi | Wi-Fi 6, 802.11ax 2x2 |
| Bluetooth | v5.2 |
| USB Ports | 1 x USB Type-C, 2 x USB Type-A |
| USB Port Details | 2 x USB 3.2 Gen 1 Type-A, 1 x USB 3.2 Gen 1 Type-C (Data Transfer, Power Delivery and DisplayPort 1.2) |
| HDMI | 1 x HDMI v1.4 Port |
| Card Reader | Yes |
| Fingerprint Sensor | Yes |
| Microphone In | Yes |
| Headphone Jack | Yes |
Input
| Camera | 720p HD Camera |
| Keyboard | Backlit, English (US) |
| Keyboard Backlit | Yes |
| Touchpad | Buttonless Mylar surface multi-touch touchpad, supports Precision TouchPad (PTP), 69 x 104 mm |
| Inbuilt Microphone | Dual Array Digital Microphones |
| Speakers | 2 x 1.5W |
| Optical Drive | No |
Processor
| Processor | 13th Gen Intel Core i5 1334U |
| Speed | 2 x (Turbo Speed upto 4.6 GHz) Performance Cores 8 x (Turbo Speed upto 3.4 GHz) Efficient Cores |
| Cores | 10 Cores (2P + 8E), 12 Threads |
| Cache | 12 MB |
| Brand | Intel |
| Series | Core i5 |
| Model | 1334U |
| Generation | 13th Gen |
Graphics
| GPU | Intel Integrated Graphics |
| Brand | Intel |
Memory
| RAM | 8 GB LPDDR5 |
| RAM Bus Speed | 4800 MHz |
| Solid State Drive | 512 GB SSD |
| SSD Interface | NVMe PCIe Gen4 |
Battery
| Battery | 47 Wh Battery |
| Adapter Type | 65W Round Tip (3-pin) Power Adapter |
Extra
| Included Software | Microsoft Office Trial |
Disclaimer: Despite our best efforts, we can't guarantee that the information on this page including the price, specs and images is 100% correct. We may get a commission for qualifying sales through our links.
















