



Lenovo Ideapad Slim 3i 83K100CAIN Laptop (13th Gen Core i5/ 8GB/ 512GB SSD/ Win11 Home)
$633 • View Prices • By Lenovo
Lenovo Ideapad Slim 3i 83K100CAIN Laptop (13th Gen Core i5/ 8GB/ 512GB SSD/ Win11 Home) price in United States starts from $633.
- Share
$633
Search
- Price History
- Set Price Alert
Features
- 13th Gen Intel Core i5 13420H
- Octa Core (4P + 4E), 12 Threads
- 8 GB DDR5 RAM
- 512 GB SSD
- Intel Integrated UHD
- 15.3 inches, 1920 x 1200 pixels
- Windows 11 OS
- 1 Year Warranty
Lenovo Ideapad Slim 3i 83K100CAIN Laptop (13th Gen Core i5/ 8G… Specs
Group: $52,500 to $67,500
General
- OS: Windows 11
- Utility: Performance
- 1.59 kgAverage
- 1 Year Warranty
Display
- 15.3 inchesSmall
- 1920 x 1200 pixelsGood
- ~ 148 PPIHigh
Performance
- 13th Gen Intel Core i5 13420H
- 4 x (Turbo Speed upto 4.6 GHz) Performance Cores
4 x (Turbo Speed upto 3.4 GHz) Efficient Cores - Octa Core (4P + 4E), 12 Threads
- 12 MB Cache
- Intel Integrated UHD Graphics
- 8 GB DDR5 RAMAverage
- 512 GB SSD
Connectivity
- HDMI
- Bluetooth v5.2
- 1 x USB 2.0, 1 x USB 3.0, 1 x USB Type-C
- Inbuilt Microphone
Lenovo Ideapad Slim 3i 83K100CAIN Laptop (13th Gen Core i5/ 8G… Price History
You can check the price history of Lenovo Ideapad Slim 3i 83K100CAIN Laptop (13th Gen Core i5/ 8GB/ 512GB SSD/ Win11 Home) below. The current price is $60,749. There has been no significant change in the price over the past month.
Read MoreLoading Price History ...
Discuss
Be the first to leave a comment.
Related Laptops
Related Searches
Compared With

Lenovo Ideapad Slim 3i 83K100CAIN Laptop (13th Gen Core i5/ 8GB/ 512GB SSD/ Win11 Home) vs Acer Swift Neo OLED AI SFN14-54H UN.35GSI.004 Laptop (Intel Core Ultra 5 115U/ 16GB/ 1TB SSD/Win 11)
Lenovo Ideapad Slim 3i 83K100CAIN Laptop (13th Gen Core i5/ 8GB/ 512GB SSD/ Win11 Home) vs HP 15s-fq5330TU Laptop (12th Gen Core i5/ 16GB/ 512GB SSD/ Win11 Home)
Lenovo Yoga 7i 2-in-1 83DL0002US Laptop (Intel Core Ultra 7 155U/ 16GB/ 1TB SSD/ Win 11) vs Dell XPS 14 9440 Laptop (Intel Core Ultra 7 155H/ 16GB/ 512GB SSD/ Win 11)
Acer Nitro 16 AN16-41-R4CY Gaming Laptop (AMD Ryzen 7 7840HS/ 16GB/ 1TB SSD/ Win11/ 8GB Graph) vs MSI Cyborg 17 B2RWFKG-039US Gaming Laptop (Intel Core 5 210H/ 16GB/ 512GB SSD/ Win 11/ 8GB RTX 5060)
Alienware x14 R2 AWX14R2-7022SLV-PUS Gaming Laptop (13th Gen Core i7/ 32GB/ 1TB SSD/ Win 11/ 8GB RTX 4060) vs Acer Predator Triton Neo 16 PTN16-51-71DY Gaming Laptop (Intel Core Ultra 7 155H/ 16GB/ 1TB SSD/ Win11/ 8GB Graphics RTX 4060)
Apple MacBook Pro 14 Laptop (Apple M5/ 16GB/ 1TB SSD/ macOS) vs MSI Raider GE78 HX 14VGG-254US Gaming Laptop (14th Gen Core i7/ 16GB/ 1TB SSD/ 512GB SSD/ Win11/ 8GB RTX 4070)Lenovo Ideapad Slim 3i 83K100CAIN Laptop (13th Gen Core i5/ 8G… Full Specs
General
| Series | IdeaPad Slim 3i |
| Model | 83K100CAIN |
| Utility | Performance |
| Device Type | Ultrabook |
| OS | Windows 11 Home |
| Weight | 1.59 kg |
| Warranty | Only 6 Months Warranty on Battery and Adaptor |
Display
| Touch | No |
| Size | 15.3 inches |
| Resolution | 1920 x 1200 pixels |
| PPI | ~ 148 PPI |
| Anti Glare Screen | No |
Connectivity
| Ethernet | No |
| WiFi | Yes |
| Bluetooth | v5.2 |
| USB Ports | 1 x USB Type-C, 1 x USB 3.0, 1 x USB 2.0 |
| HDMI | 1 x HDMI Port |
| Microphone In | Yes |
| Headphone Jack | Yes |
Input
| Camera | Yes |
| Touchpad | Yes |
| Inbuilt Microphone | Yes |
| Optical Drive | No |
Processor
| Processor | 13th Gen Intel Core i5 13420H |
| Speed | 4 x (Turbo Speed upto 4.6 GHz) Performance Cores 4 x (Turbo Speed upto 3.4 GHz) Efficient Cores |
| Cores | Octa Core (4P + 4E), 12 Threads |
| Cache | 12 MB |
| Brand | Intel |
| Series | Core i5 |
| Model | 13420H |
| Generation | 13th Gen |
Graphics
| GPU | Intel Integrated UHD |
| Brand | Intel |
Memory
| RAM | 8 GB DDR5 |
| Solid State Drive | 512 GB SSD |
Extra
| Included Software | Office Home 2024 |
| Sales Package | 1 x Laptop, 1 x Charger, 1 x User Manual, 1 x Warranty Card |
Disclaimer: Despite our best efforts, we can't guarantee that the information on this page including the price, specs and images is 100% correct. We may get a commission for qualifying sales through our links.













