





Lenovo IdeaPad Slim 5 83HX009DIN Laptop (AMD Ryzen AI 7 350/ 24GB RAM/ 1TB SSD/ Win 11)
$926.28 • View Prices • By Lenovo
Lenovo IdeaPad Slim 5 83HX009DIN Laptop (AMD Ryzen AI 7 350/ 24GB RAM/ 1TB SSD/ Win 11) price in United States starts from $926.28.
- Share
$926.28
Search
- Price History
- Set Price Alert
Features
- AMD Ryzen AI 7 AI 7 350
- Octa Core, 16 Threads
- 24 GB LPDDR5X RAM
- 1 TB SSD
- AMD Radeon 860M
- 14 inches, 1920 x 1200 pixels
- Windows 11 OS
- 1 Year Warranty
Lenovo IdeaPad Slim 5 83HX009DIN Laptop (AMD Ryzen AI 7 350/ 2… Specs
Group: $80,000 to $100,000
General
- OS: Windows 11
- Utility: Performance
- Thickness: 13.9 mmSlim
- 1.19 kgLight
- 1 Year Warranty
Display
- 14 inchesAverage
- 1920 x 1200 pixelsAverage
- ~ 162 PPIHigh
Performance
- AMD Ryzen AI 7 AI 7 350
- 8 x Cores
- Octa Core, 16 Threads
- 16 MB Cache
- AMD Radeon 860M Graphics
- 24 GB LPDDR5X RAMLarge
- 1 TB SSD
Connectivity
- HDMI
- WiFi, Bluetooth
- 2 x USB 2.0, 2 x USB 3.0
- Backlit Keyboard, Inbuilt Microphone
Lenovo IdeaPad Slim 5 83HX009DIN Laptop (AMD Ryzen AI 7 350/ 2… Price History
You can check the price history of Lenovo IdeaPad Slim 5 83HX009DIN Laptop (AMD Ryzen AI 7 350/ 24GB RAM/ 1TB SSD/ Win 11) below. The current price is $87,990. There has been no significant change in the price over the past month.
Read MoreLoading Price History ...
Discuss
Be the first to leave a comment.
Related Laptops
Related Searches
Compared With

Lenovo IdeaPad Slim 5 83HX009DIN Laptop (AMD Ryzen AI 7 350/ 24GB RAM/ 1TB SSD/ Win 11) vs Lenovo IdeaPad Slim 5 14AKP10 2025 83HX001NIN Laptop (AMD Ryzen AI 7 350/ 24GB RAM/ 1TB SSD/ Win 11)
Lenovo IdeaPad Slim 5 83HX009DIN Laptop (AMD Ryzen AI 7 350/ 24GB RAM/ 1TB SSD/ Win 11) vs Dell 16 Plus DB16255 Next Gen AI Laptop (AMD Ryzen 5 340 AI/ 16GB/ 512GB SSD/Win 11)
Lenovo IdeaPad Slim 5 83HX009DIN Laptop (AMD Ryzen AI 7 350/ 24GB RAM/ 1TB SSD/ Win 11) vs Lenovo IdeaPad Slim 5 13ARP10 83J2000HIN Laptop (AMD Ryzen 7 7735HS/ 16GB/ 512GB SSD/ Win11)
Lenovo IdeaPad Slim 5 83HX009DIN Laptop (AMD Ryzen AI 7 350/ 24GB RAM/ 1TB SSD/ Win 11) vs HP OmniBook 5 16-ag1087au Next Gen AI Laptop(AMD Ryzen AI 7 350/ 24GB/ 1TB SSD/ Win11)
Lenovo IdeaPad Slim 5 83HX009DIN Laptop (AMD Ryzen AI 7 350/ 24GB RAM/ 1TB SSD/ Win 11) vs Asus TUF Gaming A15 FA506NCG-HN200WS Laptop (AMD Ryzen 7 7445HS/ 16GB / 512GB SSD/ Win11 / 4GB Graph)
Lenovo IdeaPad Slim 5 83HX009DIN Laptop (AMD Ryzen AI 7 350/ 24GB RAM/ 1TB SSD/ Win 11) vs Asus Vivobook S14 S3407CA-LY084WS Laptop (Intel Core Ultra 7 255H/ 16GB/ 512GB SSD/ Win11)Lenovo IdeaPad Slim 5 83HX009DIN Laptop (AMD Ryzen AI 7 350/ 2… Full Specs
General
| Series | Yoga Slim 7 |
| Model | 83HX009DIN |
| Utility | Performance |
| Device Type | Ultrabook |
| OS | Windows 11 Home (64-bit) |
| Dimensions | 312 x 219.3 x 13.9 mm |
| Weight | 1.19 kg |
| Warranty | 1 year Warranty |
Display
| Type | OLED |
| Touch | No |
| Size | 14 inches |
| Resolution | 1920 x 1200 pixels |
| PPI | ~ 162 PPI |
| Refresh Rate | 60 Hz |
| Anti Glare Screen | No |
Connectivity
| Ethernet | No |
| WiFi | Yes |
| Bluetooth | Yes |
| USB Ports | 2 x USB 3.0, 2 x USB 2.0 |
| HDMI | 1 x HDMI Port |
| Microphone In | Yes |
| Headphone Jack | Yes |
Input
| Camera | Yes |
| Keyboard Backlit | Yes |
| Touchpad | Yes |
| Inbuilt Microphone | Yes |
| Optical Drive | No |
Processor
| Processor | AMD Ryzen AI 7 AI 7 350 |
| Speed | 8 x Cores |
| Cores | Octa Core, 16 Threads |
| Cache | 16 MB |
| Brand | AMD |
| Series | Ryzen AI 7 |
| Model | AI 7 350 |
| Chipset | AMD SoC Platform |
Graphics
| GPU | AMD Radeon 860M |
| Brand | AMD |
Memory
| RAM | 24 GB LPDDR5X |
| Solid State Drive | 1 TB SSD |
| SSD Interface | NVMe |
Extra
| Sales Package | Laptop, Power Adaptor, User Guide, Warranty Documents |
Disclaimer: Despite our best efforts, we can't guarantee that the information on this page including the price, specs and images is 100% correct. We may get a commission for qualifying sales through our links.















