


Lenovo Legion Pro 5 16ARX8 82WM00FEIN Gaming Laptop (AMD Ryzen 9 7945HX / 16GB/ 1TB SSD/ Win11 Home/ 8GB Graph)
$1,618.43 • Out Of Stock • By Lenovo
Lenovo Legion Pro 5 16ARX8 82WM00FEIN Gaming Laptop (AMD Ryzen 9 7945HX / 16GB/ 1TB SSD/ Win11 Home/ 8GB Graph) price in United States starts from $1,618.43.
- Share
This Laptop is Out of Stock.
Set an Alert to know when it comes back in stock.
Set an Alert to know when it comes back in stock.
$1,618.43
Search
Features
- 7th Gen AMD Ryzen 9 7945HX
- 16 Cores, 32 Threads
- 16 GB DDR5 RAM
- 1 TB SSD
- 8 GB NVIDIA Geforce RTX 4060
- 16 inches, 2560 x 1600 pixels
- Windows 11 OS
- 1 Year Warranty
OUT OF STOCK
Lenovo Legion Pro 5 16ARX8 82WM00FEIN Gaming Laptop (AMD Ryzen… Specs
Group: $125,000 to $175,000
General
- OS: Windows 11
- Utility: Gaming, Performance
- Thickness: 26.75 mmThick
- 2.5 kgHeavy
- 1 Year Warranty
Display
- 16 inchesLarge
- 2560 x 1600 pixelsAverage
- ~ 189 PPIAverage
- Anti Glare
Performance
- 7th Gen AMD Ryzen 9 7945HX
- 16 x 2.5 GHz (Turbo Speed upto 5.4 GHz) Cores
- 16 Cores, 32 Threads
- 64 MB Cache
- 8 GB, NVIDIA Geforce RTX 4060 GraphicsAverage
- 16 GB DDR5 RAMAverage
- 1 TB SSD
Connectivity
- Ethernet (LAN), HDMI, Thunderbolt
- WiFi, Bluetooth v5.1
- 4 x USB 3.0, 2 x USB Type-C
- Backlit Keyboard, Inbuilt Microphone
Battery
- 80 Wh, 4 Cell BatteryGood
Discuss
Be the first to leave a comment.
Related Laptops
Related Searches
Compared With

Lenovo Legion Pro 5 16ARX8 82WM00FEIN Gaming Laptop (AMD Ryzen 9 7945HX / 16GB/ 1TB SSD/ Win11 Home/ 8GB Graph) vs Lenovo LOQ 2025 15IRX10 83JE00U3IN Gaming Laptop (14th Gen Core i7/ 32GB/ 1TB SSD/ Win11/ 8GB RTX 5060)
Lenovo Legion Pro 5 16ARX8 82WM00FEIN Gaming Laptop (AMD Ryzen 9 7945HX / 16GB/ 1TB SSD/ Win11 Home/ 8GB Graph) vs Lenovo Legion Pro 5 161IRX9 Laptop (14th Gen Core i9/ 32GB/ 1TB SSD/ Win11/ 8GB Graph)
Lenovo Legion Pro 5 16ARX8 82WM00FEIN Gaming Laptop (AMD Ryzen 9 7945HX / 16GB/ 1TB SSD/ Win11 Home/ 8GB Graph) vs Asus ROG Strix G16 G614PM-S5046WS Gaming Laptop (AMD Ryzen 9 8940HX/ 16GB/ 1TB SSD/ Win11/ RTX 5060 8GB Graphics)
MSI Cyborg 15 B2RWFKG-074US Gaming Laptop (Intel Core 7 240H/ 16GB/ 1TB SSD/ Win 11/ 8GB RTX 5060) vs MSI Cyborg 17 B2RWFKG-039US Gaming Laptop (Intel Core 5 210H/ 16GB/ 512GB SSD/ Win 11/ 8GB RTX 5060)
Acer Nitro 16 AN16-41-R4CY Gaming Laptop (AMD Ryzen 7 7840HS/ 16GB/ 1TB SSD/ Win11/ 8GB Graph) vs Asus ROG Strix G18 2025 G814PH-ES94 Gaming Laptop (AMD Ryzen 9 8940HX/ 16GB/ 1TB SSD/ Win 11/ 8GB RTX 5050)
Apple MacBook Air 13 2025 Laptop (Apple M4/ 24GB/ 512GB SSD/ MacOS/ 10-Core GPU) vs Dell XPS 14 9440 Laptop (Intel Core Ultra 7 155H/ 16GB/ 512GB SSD/ Win 11)Lenovo Legion Pro 5 16ARX8 82WM00FEIN Gaming Laptop (AMD Ryzen… Full Specs
General
| Series | Legion Pro 5 |
| Model | 16ARX8, 82WM00FEIN |
| Utility | Gaming, Performance |
| OS | Windows 11 Home (64-bit) |
| Dimensions | 363.4 x 260.35 x 26.75 mm |
| Weight | 2.5 kg |
| Warranty | 1 year Warranty |
Display
| Type | IPS |
| Touch | No |
| Size | 16 inches |
| Resolution | 2560 x 1600 pixels |
| PPI | ~ 189 PPI |
| Refresh Rate | 240 Hz |
| Anti Glare Screen | Yes |
| Features | 500nits, DisplayHDR 400, Dolby Vision, FreeSync, GSYNC, Low Blue Light |
Connectivity
| Ethernet | Yes |
| WiFi | Wi-Fi 6E 11AX (2x2) |
| Bluetooth | v5.1 |
| USB Ports | 2 x USB Type-C, 4 x USB 3.0 |
| Thunderbolt | Yes |
| HDMI | 1 x HDMI 2.1 Port |
| Microphone In | Yes |
| Headphone Jack | Yes |
Input
| Camera | Yes |
| Keyboard | 4 Zone RGB Backlit, Black - English |
| Keyboard Backlit | Yes |
| Touchpad | Multi-touch Touchpad |
| Inbuilt Microphone | Dual Array Microphone |
| Speakers | Built-in Dual Speakers |
| Sound | Stereo, Harman brand |
| Optical Drive | No |
Processor
| Processor | 7th Gen AMD Ryzen 9 7945HX |
| Speed | 16 x 2.5 GHz (Turbo Speed upto 5.4 GHz) Cores |
| Cores | 16 Cores, 32 Threads |
| Cache | 64 MB |
| Brand | AMD |
| Series | Ryzen 9 |
| Model | 7945HX |
| Generation | 7th Gen |
| Process Node | TSMC 5nm FinFET |
Graphics
| GPU | NVIDIA Geforce RTX 4060 |
| Dedicated Memory | GDDR6 8 GB |
| Brand | NVIDIA |
Memory
| RAM | 16 GB DDR5 |
| RAM Bus Speed | 5200 MHz |
| Maximum RAM Supported | Upto 32 GB |
| Solid State Drive | 1 TB SSD |
| Max SSD Supported | Upto 2 TB |
| SSD Interface | NVMe PCIe Gen4 |
Battery
| Battery | 80 Wh, 4 Cell Battery |
| Adapter Type | 300W Slim 3pin |
Extra
| Sales Package | Laptop, Power Adaptor, User Guide, Warranty Documents |
Disclaimer: Despite our best efforts, we can't guarantee that the information on this page including the price, specs and images is 100% correct. We may get a commission for qualifying sales through our links.












