
Lenovo Legion Pro 7i 2024 Gaming Laptop (14th Gen Core i9/ 32GB/ 1TB SSD/ Win11 Home/ 12GB Graph)
$3,113.3 • Coming Soon • By Lenovo
Lenovo Legion Pro 7i 2024 Gaming Laptop (14th Gen Core i9/ 32GB/ 1TB SSD/ Win11 Home/ 12GB Graph) price in United States starts from $3,113.3.
- Share
This is an Upcoming Laptop.
Lenovo Legion Pro 7i 2024 Gaming Lapto… is expected to launch soon.
Set an Alert to know when it launches.
Lenovo Legion Pro 7i 2024 Gaming Lapto… is expected to launch soon.
Set an Alert to know when it launches.
Features
- 14th Gen Intel Core i9 14900HX
- 24 Cores (8P + 16E), 32 Threads
- 32 GB DDR5 RAM
- 1 TB SSD
- 12 GB NVIDIA Geforce RTX 4080
- 16 inches, 2560 x 1600 pixels
- Windows 11 OS
- 1 Year Warranty
UPCOMING
Lenovo Legion Pro 7i 2024 Gaming Laptop (14th Gen Core i9/ 32G… Specs
Group: $275,000 to $325,000
General
- OS: Windows 11
- Utility: Gaming, Performance
- 1 Year Warranty
Display
- 16 inchesAverage
- 2560 x 1600 pixelsAverage
- ~ 189 PPIAverage
- Anti Glare
Performance
- 14th Gen Intel Core i9 14900HX
- 8 x 2.2 GHz (Turbo Speed upto 5.8 GHz) Performance Cores
16 x 1.6 GHz (Turbo Speed upto 4.1 GHz) Efficient Cores - 24 Cores (8P + 16E), 32 Threads
- 36 MB Cache
- 12 GB, NVIDIA Geforce RTX 4080 GraphicsAverage
- 32 GB DDR5 RAMAverage
- 1 TB SSD
Connectivity
- Ethernet (LAN), HDMI
- WiFi, Bluetooth v5.1
- 4 x USB 3.0, 2 x USB Type-C
- Backlit Keyboard, Inbuilt Microphone
Battery
- 99.9 Wh, 4 Cell BatteryGood
Discuss
Be the first to leave a comment.
Related Laptops
Related Searches
Compared With

Lenovo Legion Pro 7i 2024 Gaming Laptop (14th Gen Core i9/ 32GB/ 1TB SSD/ Win11 Home/ 12GB Graph) vs Asus ROG Strix G16 G615LP-S5022WS Gaming Laptop (Intel Core Ultra 9 275HX / 32GB/ 1TB SSD/ Win11/ 8GB RTX 5070 Graphics)
Acer Nitro 16 AN16-41-R4CY Gaming Laptop (AMD Ryzen 7 7840HS/ 16GB/ 1TB SSD/ Win11/ 8GB Graph) vs Asus ROG Strix G18 2025 G814PH-ES94 Gaming Laptop (AMD Ryzen 9 8940HX/ 16GB/ 1TB SSD/ Win 11/ 8GB RTX 5050)
Acer Nitro 16 AN16-41-R4CY Gaming Laptop (AMD Ryzen 7 7840HS/ 16GB/ 1TB SSD/ Win11/ 8GB Graph) vs MSI Cyborg 15 B2RWFKG-074US Gaming Laptop (Intel Core 7 240H/ 16GB/ 1TB SSD/ Win 11/ 8GB RTX 5060)
Acer Nitro V 17 AI ANV17-41-R8ML Gaming Laptop (AMD Ryzen 5 240/ 16GB/ 512GB SSD/ Win 11/ 8GB RTX 5060) vs MSI Cyborg 17 B2RWFKG-039US Gaming Laptop (Intel Core 5 210H/ 16GB/ 512GB SSD/ Win 11/ 8GB RTX 5060)
Apple MacBook Neo 2026 Laptop (Apple A18 Pro Chip/ 8GB/ 256GB SSD/ MacOS) vs Apple MacBook Air 15 2026 Laptop (Apple M5/ 16GB/ 512GB SSD/ MacOS)
Apple MacBook Pro 14 Laptop (Apple M5/ 16GB/ 1TB SSD/ macOS) vs Dell 14 Plus DB14250 Laptop (Intel Core Ultra 9-288V/ 32GB/ 1TB SSD/ Win11)Lenovo Legion Pro 7i 2024 Gaming Laptop (14th Gen Core i9/ 32G… Full Specs
General
| Series | Legion Pro 7i |
| Model | Legion Pro 7i |
| Utility | Gaming, Performance |
| OS | Windows 11 Home (64-bit) |
| Warranty | 1 year Warranty |
Display
| Type | IPS |
| Touch | No |
| Size | 16 inches |
| Resolution | 2560 x 1600 pixels |
| PPI | ~ 189 PPI |
| Refresh Rate | 240 Hz |
| Anti Glare Screen | Yes |
| Features | HDR 400, 100%DCI-P3, 500 nits, 240Hz, Low Blue Light |
Connectivity
| Ethernet | Yes |
| WiFi | Wi-Fi 6E 11AX (2x2) |
| Bluetooth | v5.1 |
| USB Ports | 2 x USB Type-C, 4 x USB 3.0 |
| HDMI | 1 x HDMI 2.1 Port |
| Microphone In | Yes |
| Headphone Jack | Yes |
Input
| Camera | 1080P FHD |
| Keyboard | Per-Key RGB Backlit, Black - English |
| Keyboard Backlit | Yes |
| Touchpad | Multi-touch Touchpad |
| Inbuilt Microphone | Dual Array Microphone |
| Speakers | Built-in Dual Speakers |
| Optical Drive | No |
Processor
| Processor | 14th Gen Intel Core i9 14900HX |
| Speed | 8 x 2.2 GHz (Turbo Speed upto 5.8 GHz) Performance Cores 16 x 1.6 GHz (Turbo Speed upto 4.1 GHz) Efficient Cores |
| Cores | 24 Cores (8P + 16E), 32 Threads |
| Cache | 36 MB |
| Brand | Intel |
| Series | Core i9 |
| Model | 14900HX |
| Generation | 14th Gen |
Graphics
| GPU | NVIDIA Geforce RTX 4080 |
| Dedicated Memory | GDDR6 12 GB |
| Brand | NVIDIA |
Memory
| RAM | 32 GB DDR5 |
| RAM Bus Speed | 5600 MHz |
| Solid State Drive | 1 TB SSD |
| SSD Interface | NVMe PCIe Gen4 |
Battery
| Battery | 99.9 Wh, 4 Cell Battery |
| Adapter Type | 330W Tiny GaN 30% PCC 3pin - India |
| Battery Backup | Upto 6 hours |
Extra
| Sales Package | Laptop, Power Adaptor, User Guide, Warranty Documents |
Disclaimer: Despite our best efforts, we can't guarantee that the information on this page including the price, specs and images is 100% correct. We may get a commission for qualifying sales through our links.











