





Lenovo Legion Pro 7i 83F50010US Gaming Laptop (Intel Core Ultra 9 275HX/ 32GB/ 1TB SSD/ Win 11/ 12GB RTX 5070Ti)
$2,399.99 • View Prices • By Lenovo
Lenovo Legion Pro 7i 83F50010US Gaming Laptop (Intel Core Ultra 9 275HX/ 32GB/ 1TB SSD/ Win 11/ 12GB RTX 5070Ti) is a Windows Gaming Laptop powered by Intel Core Ultra 9 275HX with 32 GB CSODIMM DDR5 RAM and 1 TB SSD. It has a 16 inches OLED display with 240 Hz refresh rate. It is equipped with an NVIDIA GeForce RTX 5070 Ti GPU with 12 GB VRAM. It has a 99.9 Wh. Notable features include Backlit Keyboard, Thunderbolt, Ethernet, Headphone Jack and Webcam.
- Compare
- Like
- Comment
- Share
Lenovo Legion Pro 7i 83F50010US Gaming Laptop (Intel Core Ultra 9 275HX/ 32GB/ 1TB SSD/ Win 11/ 12GB RTX 5070Ti) price in United States is $2,399.99. The lowest price is available at Amazon.
- Price History
- Set Price Alert
- View Prices
Features
- Intel Core Ultra 9 275HX
- 24 Cores (8P + 16E), 24 Threads
- 32 GB CSODIMM DDR5 RAM
- 1 TB SSD
- 12 GB NVIDIA GeForce RTX 5070 Ti
- 16 inches, 2560 x 1600 pixels
- Windows 11 OS
- 1 Year Warranty
Lenovo Legion Pro 7i 83F50010US Gaming Laptop (Intel Core Ultr… Specs
General
- OS: Windows 11
- Utility: Everyday Use, Gaming
- Thickness: 26.65 mmThick
- 2.57 kgHeavy
- 1 Year Warranty
Display
- 16 inchesAverage
- 2560 x 1600 pixelsAverage
- ~ 189 PPILow
- 16:10 Aspect Ratio
Performance
- Intel Core Ultra 9 275HX
- 8 x 2.7 GHz (Turbo Speed upto 5.4 GHz) Performance Cores
16 x 2.1 GHz (Turbo Speed upto 4.6 GHz) Efficient Cores - 24 Cores (8P + 16E), 24 Threads
- 36 MB Cache
- 12 GB, NVIDIA GeForce RTX 5070 Ti GraphicsLargest
- 32 GB CSODIMM DDR5 RAMAverage
- 1 TB SSD
Connectivity
- Ethernet (LAN), HDMI, Thunderbolt
- WiFi, Bluetooth v5.4
- 2 x USB Type-C
- 5 MP Camera
- Backlit Keyboard, Inbuilt Microphone
Battery
- 99.9 Wh BatteryGood
Lenovo Legion Pro 7i 83F50010US Gaming Laptop (Intel Core Ultr… Prices
6% (price increased by $155 in one month)
Lenovo Legion Pro 7i 83F50010US Gaming Laptop (Intel Core Ultr… Price History
You can check the price history of Lenovo Legion Pro 7i 83F50010US Gaming Laptop (Intel Core Ultra 9 275HX/ 32GB/ 1TB SSD/ Win 11/ 12GB RTX 5070Ti) below. The current price is $2,399.99. Over the past month, there has been a increase of $155 in the price.
Read MoreLoading Price History ...
Discuss
Be the first to leave a comment.
Related Laptops
Related Searches
Compared With

Apple MacBook Air 13 2025 Laptop (Apple M4/ 24GB/ 512GB SSD/ MacOS/ 10-Core GPU) vs Asus ROG Flow Z13 GZ302EA-XS99 Convertible 2-in-1 Laptop (AMD Ryzen AI MAX+ 395/ 128GB/ 1TB SSD/ Win 11)
Samsung Galaxy Book 2 NP641BEF-KA1US Business Laptop (12th Gen Core i5/ 16GB/ 256GB SSD/ Win 11) vs Apple MacBook Neo 2026 Laptop (Apple A18 Pro Chip/ 8GB/ 256GB SSD/ MacOS)
Asus ROG Zephyrus G14 GA403UM-G14.R9HX4 Gaming Laptop (AMD Ryzen 9 270/ 16GB/ 1TB SSD/ Win 11/ 8GB RTX 5060) vs Asus ROG Flow Z13 GZ302EA-XS99 Convertible 2-in-1 Laptop (AMD Ryzen AI MAX+ 395/ 128GB/ 1TB SSD/ Win 11)
Lenovo ThinkPad P16v Gen 1 21FE0028US Laptop (AMD Ryzen 7 7840HS/ 32GB/ 1TB SSD/ Win 11/ 6GB RTX A1000) vs Lenovo ThinkPad T14s Gen 5 21LS0049US Laptop (Intel Core Ultra 5 135U/ 32GB/ 512GB SSD/ Win 11)
Apple MacBook Pro 14 Laptop (Apple M5/ 16GB/ 1TB SSD/ macOS) vs LG Gram Pro 17 17Z90TR-E.ADB7U1 Laptop (Intel Core Ultra 7 255H/ 32GB/ 2TB SSD/ Win11/ 8GB RTX 5050)
Apple MacBook Pro 14 Laptop (Apple M5/ 16GB/ 1TB SSD/ macOS) vs Lenovo Legion Pro Rollable Gaming Laptop (Intel Core Ultra Series 3/ 32GB/ 1TB SSD/ Win11Home/ RTX5090)Lenovo Legion Pro 7i 83F50010US Gaming Laptop (Intel Core Ultr… Full Specs
General
| Series | Legion Pro 7i |
| Model | 83F50010US |
| Utility | Everyday Use, Gaming |
| OS | Windows 11 Home (64-bit) |
| Dimensions | 364.38 x 275.94 x 26.65 mm |
| Weight | 2.57 kg |
| Warranty | 1 year Warranty |
Display
| Type | OLED |
| Touch | No |
| Size | 16 inches |
| Resolution | 2560 x 1600 pixels |
| PPI | ~ 189 PPI |
| Refresh Rate | 240 Hz |
| Aspect Ratio | 16:10 |
| Anti Glare Screen | No |
| Features | 1100 nits (Peak), 100% DCI-P3, DisplayHDR True Black 1000, Low Blue Light |
Connectivity
| Ethernet | 2.5GbE |
| WiFi | Wi-Fi 7, 802.11be 2x2 |
| Bluetooth | v5.4 |
| USB Ports | 2 x USB Type-C, 3 x USB Type-A |
| USB Port Details | 2 x USB 3.2 Gen 1 Type-A, 1 x USB 3.2 Gen 2 Type-A (Always On), 1 x USB 3.2 Gen 2 Type-C (DisplayPort, USB PD 65-100W) |
| Thunderbolt | 1 x Thunderbolt 4 (DisplayPort, 40Gbps) |
| HDMI | 1 x HDMI v2.1 Port |
| Microphone In | Yes |
| Headphone Jack | Yes |
Input
| Camera | Yes, 5 MP |
| Keyboard | Per-key RGB Backlit |
| Keyboard Backlit | Yes |
| Touchpad | Buttonless Mylar Surface multi-touch Touchpad |
| Inbuilt Microphone | Dual Array Digital Microphones |
| Speakers | 2W x 2 (Woofers), 2W x 2 (Tweeters) |
| Optical Drive | No |
Processor
| Processor | Intel Core Ultra 9 275HX |
| Speed | 8 x 2.7 GHz (Turbo Speed upto 5.4 GHz) Performance Cores 16 x 2.1 GHz (Turbo Speed upto 4.6 GHz) Efficient Cores |
| Cores | 24 Cores (8P + 16E), 24 Threads |
| Cache | 36 MB |
| Brand | Intel |
| Series | Core Ultra 9 |
| Model | 275HX |
| Generation | Intel Core Ultra Series 2 |
| Process Node | TSMC N3B |
Graphics
| GPU | NVIDIA GeForce RTX 5070 Ti |
| Dedicated Memory | GDDR7 12 GB |
| GPU Clock Speed | Upto 2.22 GHz |
| Brand | NVIDIA |
Memory
| RAM | 32 GB CSODIMM DDR5 |
| RAM Bus Speed | 6400 MHz |
| RAM Slots | 2 |
| Solid State Drive | 1 TB SSD |
| SSD Interface | NVMe PCIe Gen4 |
Battery
| Battery | 99.9 Wh Battery |
| Adapter Type | 400W Slim Tip (3-pin) Power Adapter |
Extra
| Included Software | Microsoft Office Trial + Lenovo AI Now |
Disclaimer: Despite our best efforts, we can't guarantee that the information on this page including the price, specs and images is 100% correct. We may get a commission for qualifying sales through our links.


















