






Lenovo Legion Pro 7i 83F5006HUS Gaming Laptop (Intel Core Ultra 9 275HX/ 64GB/ 2TB SSD/ Win 11/ 16GB RTX 5080)
$3,499 • View Prices • By Lenovo
Lenovo Legion Pro 7i 83F5006HUS Gaming Laptop (Intel Core Ultra 9 275HX/ 64GB/ 2TB SSD/ Win 11/ 16GB RTX 5080) is a Windows Gaming Laptop powered by Intel Core Ultra 9 275HX with 64 GB CSODIMM DDR5 RAM and 2 TB SSD. It has a 16 inches OLED display with 240 Hz refresh rate. It is equipped with an NVIDIA GeForce RTX 5080 GPU with 16 GB VRAM. It has a 99.9 Wh. Notable features include Backlit Keyboard, Thunderbolt, Ethernet, Headphone Jack and Webcam.
- Compare
- Like
- Comment
- Share
Lenovo Legion Pro 7i 83F5006HUS Gaming Laptop (Intel Core Ultra 9 275HX/ 64GB/ 2TB SSD/ Win 11/ 16GB RTX 5080) price in United States is $3,499. The lowest price is available at Amazon.
- Price History
- Set Price Alert
- View Prices
Features
- Intel Core Ultra 9 275HX
- 24 Cores (8P + 16E), 24 Threads
- 64 GB CSODIMM DDR5 RAM
- 2 TB SSD
- 16 GB NVIDIA GeForce RTX 5080
- 16 inches, 2560 x 1600 pixels
- Windows 11 OS
- 1 Year Warranty
Lenovo Legion Pro 7i 83F5006HUS Gaming Laptop (Intel Core Ultr… Specs
General
- OS: Windows 11
- Utility: Gaming
- Thickness: 26.65 mmThick
- 2.57 kgHeavy
- 1 Year Warranty
Display
- 16 inchesAverage
- 2560 x 1600 pixelsBad
- ~ 189 PPILowest
- 16:10 Aspect Ratio
Performance
- Intel Core Ultra 9 275HX
- 8 x 2.7 GHz (Turbo Speed upto 5.4 GHz) Performance Cores
16 x 2.1 GHz (Turbo Speed upto 4.6 GHz) Efficient Cores - 24 Cores (8P + 16E), 24 Threads
- 36 MB Cache
- 16 GB, NVIDIA GeForce RTX 5080 GraphicsLargest
- 64 GB CSODIMM DDR5 RAMLargest
- 2 TB SSD
Connectivity
- Ethernet (LAN), HDMI, Thunderbolt
- WiFi, Bluetooth v5.4
- 2 x USB Type-C
- 5 MP Camera
- Backlit Keyboard, Inbuilt Microphone
Battery
- 99.9 Wh BatteryGood
Lenovo Legion Pro 7i 83F5006HUS Gaming Laptop (Intel Core Ultr… Prices
15% (price increased by $509 in one month)
Lenovo Legion Pro 7i 83F5006HUS Gaming Laptop (Intel Core Ultr… Price History
You can check the price history of Lenovo Legion Pro 7i 83F5006HUS Gaming Laptop (Intel Core Ultra 9 275HX/ 64GB/ 2TB SSD/ Win 11/ 16GB RTX 5080) below. The current price is $3,499. Over the past month, there has been a increase of $509 in the price.
Read MoreLoading Price History ...
Discuss
Be the first to leave a comment.
Related Laptops
Related Searches
Compared With

Asus ROG Zephyrus G14 GA403UM-G14.R9HX4 Gaming Laptop (AMD Ryzen 9 270/ 16GB/ 1TB SSD/ Win 11/ 8GB RTX 5060) vs Apple MacBook Air 13 2025 Laptop (Apple M4/ 24GB/ 512GB SSD/ MacOS/ 10-Core GPU)
Samsung Galaxy Book 2 NP641BEF-KA1US Business Laptop (12th Gen Core i5/ 16GB/ 256GB SSD/ Win 11) vs Apple MacBook Neo 2026 Laptop (Apple A18 Pro Chip/ 8GB/ 256GB SSD/ MacOS)
Lenovo IdeaPad Slim 3i 82X700HUUS Laptop (13th Gen Core i7/ 16GB/ 1TB SSD/ Win 11) vs Dell 14 Plus 2-in-1 LDB04255-A376BLU-PUS Laptop (AMD Ryzen AI 5 340/ 16GB/ 512GB SSD/ Win11)
Dell Inspiron 3535 i3535-A813BLK-PUS Laptop (AMD Ryzen 7 7730U/ 16GB/ 512GB SSD/ Win 11) vs Asus VivoBook 16 F1605VA-AB74 Laptop (13th Gen Core i7/ 16GB/ 1TB SSD/ Win 11)
Apple MacBook Air 13 2025 Laptop (Apple M4/ 24GB/ 512GB SSD/ MacOS/ 10-Core GPU) vs Dell G16 7630 Gaming Laptop (13th Gen Core i9/ 16GB/ 1TB SSD/ Win11/ 8GB Graph)
Apple MacBook Air 15 2026 Laptop (Apple M5/ 16GB/ 1TB SSD/ MacOS/10 Core GPU) vs Dell XPS 14 9440 Laptop (Intel Core Ultra 7 155H/ 16GB/ 512GB SSD/ Win 11)Lenovo Legion Pro 7i 83F5006HUS Gaming Laptop (Intel Core Ultr… Full Specs
General
| Series | Legion Pro 7i |
| Model | 83F5006HUS |
| Utility | Gaming |
| OS | Windows 11 Pro (64-bit) |
| Dimensions | 364.38 x 275.94 x 26.65 mm |
| Weight | 2.57 kg |
| Warranty | 1 year Warranty |
Display
| Type | OLED |
| Touch | No |
| Size | 16 inches |
| Resolution | 2560 x 1600 pixels |
| PPI | ~ 189 PPI |
| Refresh Rate | 240 Hz |
| Aspect Ratio | 16:10 |
| Anti Glare Screen | No |
| Features | 1100 nits (Peak), 100% DCI-P3, DisplayHDR True Black 1000, Low Blue Light |
Connectivity
| Ethernet | 2.5GbE |
| WiFi | Wi-Fi 7, 802.11be 2x2 |
| Bluetooth | v5.4 |
| USB Ports | 2 x USB Type-C, 3 x USB Type-A |
| USB Port Details | 2 x USB 3.2 Gen 1 Type-A, 1 x USB 3.2 Gen 2 Type-A (Always On), 1 x USB 3.2 Gen 2 Type-C (DisplayPort, USB PD 65-100W) |
| Thunderbolt | 1 x Thunderbolt 4 (DisplayPort, 40Gbps) |
| HDMI | 1 x HDMI v2.1 Port |
| Microphone In | Yes |
| Headphone Jack | Yes |
Input
| Camera | Yes, 5 MP |
| Keyboard | Per-key RGB Backlit |
| Keyboard Backlit | Yes |
| Touchpad | Buttonless Mylar surface multi-touch touchpad, 75 x 120 mm (2.95 x 4.72 inches) |
| Inbuilt Microphone | Dual Array Digital Microphones |
| Speakers | 2W x 2 (Woofers), 2W x 2 (Tweeters) |
| Optical Drive | No |
Processor
| Processor | Intel Core Ultra 9 275HX |
| Speed | 8 x 2.7 GHz (Turbo Speed upto 5.4 GHz) Performance Cores 16 x 2.1 GHz (Turbo Speed upto 4.6 GHz) Efficient Cores |
| Cores | 24 Cores (8P + 16E), 24 Threads |
| Cache | 36 MB |
| Brand | Intel |
| Series | Core Ultra 9 |
| Model | 275HX |
| Generation | Intel Core Ultra Series 2 |
| Process Node | TSMC N3B |
Graphics
| GPU | NVIDIA GeForce RTX 5080 |
| Dedicated Memory | GDDR7 16 GB |
| GPU Clock Speed | Upto 2.29 GHz |
| Brand | NVIDIA |
Memory
| RAM | 64 GB CSODIMM DDR5 |
| RAM Bus Speed | 6400 MHz |
| RAM Slots | 2 |
| Solid State Drive | 2 TB SSD |
| SSD Interface | NVMe PCIe Gen4 |
Battery
| Battery | 99.9 Wh Battery |
| Adapter Type | 400W Slim Tip (3-pin) Power Adapter |
Extra
| Included Software | Microsoft Office Trial + Lenovo AI Now |
Disclaimer: Despite our best efforts, we can't guarantee that the information on this page including the price, specs and images is 100% correct. We may get a commission for qualifying sales through our links.


















