
Lenovo Legion Y540 81SY00UCIN Gaming Laptop (9th Gen Core i5/ 8GB/ 512GB SSD/ Win10/ 4GB Graph)
$900.07 • Out Of Stock • By Lenovo
Lenovo Legion Y540 81SY00UCIN Gaming Laptop (9th Gen Core i5/ 8GB/ 512GB SSD/ Win10/ 4GB Graph) price in United States starts from $900.07.
- Share
This Laptop is Out of Stock.
Set an Alert to know when it comes back in stock.
Set an Alert to know when it comes back in stock.
$900.07
Search
Features
- 9th Gen Intel Core i5 9300H
- Quad Core, 8 Threads
- 8 GB DDR4 RAM
- 512 GB SSD
- 4 GB Geforce GTX 1650
- 15.6 inches, 1920 x 1080 pixels
- Windows 10 OS
- 1 Year Warranty
OUT OF STOCK
Lenovo Legion Y540 81SY00UCIN Gaming Laptop (9th Gen Core i5/ … Specs
Group: $77,500 to $92,500
General
- OS: Windows 10
- Utility: Gaming
- Thickness: 25 mmThick
- 2.3 kgHeavy
- 1 Year Warranty
Display
- 15.6 inchesAverage
- 1920 x 1080 pixelsAverage
- ~ 141 PPIAverage
- Anti Glare
Performance
- 9th Gen Intel Core i5 9300H
- 4 x 2.4 GHz (Turbo Speed upto 4.1 GHz) Cores
- Quad Core, 8 Threads
- 8 MB Cache
- 4 GB, Geforce GTX 1650 GraphicsAverage
- 8 GB DDR4 RAMSmallest
- 512 GB SSD
Connectivity
- Ethernet (LAN), HDMI
- WiFi, Bluetooth v4.1
- 2 x USB 3.0, 1 x USB Type-C
- Backlit Keyboard, Inbuilt Microphone
Discuss
Be the first to leave a comment.
Related Laptops
Related Searches
Compared With

Lenovo ThinkPad P16 Gen 2 21FA0052US Laptop (14th Gen Core i7/ 64GB/ 1TB SSD/ Win 11/ 12GB RTX 3500) vs Dell Latitude 5440 Laptop (13th Gen Core i5/ 16GB/ 512GB SSD/ Win 11)
Asus ROG Strix G17 G713PI-DS94 Gaming Laptop (AMD Ryzen 9 7945HX/ 16GB/ 1TB SSD/ Win 11/ 8GB RTX 4070) vs Asus ROG Strix G18 2025 G814PH-ES94 Gaming Laptop (AMD Ryzen 9 8940HX/ 16GB/ 1TB SSD/ Win 11/ 8GB RTX 5050)
Dell 14 Plus Laptop (Intel Core Ultra 7 256V/ 16GB/ 1TB SSD/ Win11) vs Apple MacBook Air 15 2025 Z1DG000QV Laptop (Apple M4/ 24GB/ 1TB SSD/ MacOS/ 10 Core GPU)
Lenovo IdeaPad Slim 3 82XQ006RUS Laptop (AMD Ryzen 5 7520U/ 8GB/ 256GB SSD/ Win11 Home) vs Asus Vivobook Go 15 E1504FA-AS54 Laptop (AMD Ryzen 5 7520U/ 8GB/ 512GB SSD/ Win 11)
Apple MacBook Air 13 2025 Laptop (Apple M4/ 24GB/ 512GB SSD/ MacOS/ 10-Core GPU) vs Asus ROG Flow Z13 GZ302EA-XS99 Convertible 2-in-1 Laptop (AMD Ryzen AI MAX+ 395/ 128GB/ 1TB SSD/ Win 11)
Lenovo IdeaPad Slim 3i 82X700HUUS Laptop (13th Gen Core i7/ 16GB/ 1TB SSD/ Win 11) vs Dell 14 Plus 2-in-1 LDB04255-A376BLU-PUS Laptop (AMD Ryzen AI 5 340/ 16GB/ 512GB SSD/ Win11)Lenovo Legion Y540 81SY00UCIN Gaming Laptop (9th Gen Core i5/ … Full Specs
General
| Series | Legion Y540 |
| Model | Y540 |
| Utility | Gaming |
| OS | Windows 10 (64-bit) |
| Dimensions | 267 x 360 x 25 mm |
| Weight | 2.3 kg |
| Warranty | 1 year Warranty |
Display
| Type | FHD |
| Touch | No |
| Size | 15.6 inches |
| Resolution | 1920 x 1080 pixels |
| PPI | ~ 141 PPI |
| Anti Glare Screen | Yes |
Connectivity
| Ethernet | Yes |
| WiFi | 2x2 AC |
| Bluetooth | v4.1 |
| USB Ports | 1 x USB Type-C, 2 x USB 3.0 |
| HDMI | 1 x HDMI Port |
| Microphone In | Yes |
| Headphone Jack | Yes |
| Security Lock Port | Kingston Lock Port |
Input
| Camera | Yes |
| Keyboard Backlit | Yes |
| Touchpad | Multi-gesture Touchpad |
| Inbuilt Microphone | Yes |
| Optical Drive | No |
Processor
| Processor | 9th Gen Intel Core i5 9300H |
| Speed | 4 x 2.4 GHz (Turbo Speed upto 4.1 GHz) Cores |
| Cores | Quad Core, 8 Threads |
| Cache | 8 MB |
| Brand | Intel |
| Series | Core i5 |
| Model | 9300H |
| Generation | 9th Gen |
Graphics
| GPU | Geforce GTX 1650 |
| Dedicated Memory | GDDR5 4 GB |
| Brand | NVIDIA |
Memory
| RAM | 8 GB DDR4 |
| Solid State Drive | 512 GB SSD |
Battery
| Battery Backup | Upto 6 hours |
Extra
| Sales Package | Laptop, Charger, Product Manual |
Disclaimer: Despite our best efforts, we can't guarantee that the information on this page including the price, specs and images is 100% correct. We may get a commission for qualifying sales through our links.










