








Lenovo LOQ 15IAX9 83GS001CUS Gaming Laptop (12th Gen Core Core i5/ 12GB/ 512GB SSD/ Win 11/ 6GB RTX 3050)
$798 • View Prices • By Lenovo
Lenovo LOQ 15IAX9 83GS001CUS Gaming Laptop (12th Gen Core Core i5/ 12GB/ 512GB SSD/ Win 11/ 6GB RTX 3050) is a Windows Gaming Laptop powered by 12th Gen Intel Core i5 12450HX with 12 GB DDR5 RAM and 512 GB SSD. It has a 15.6 inches IPS display with 144 Hz refresh rate. It is equipped with an NVIDIA GeForce RTX 3050 GPU with 6 GB VRAM. It has a 60 Wh. Notable features include Backlit Keyboard, Anti-Glare Display, Ethernet, Headphone Jack and Webcam.
- Compare
- Like
- Comment
- Share
Lenovo LOQ 15IAX9 83GS001CUS Gaming Laptop (12th Gen Core Core i5/ 12GB/ 512GB SSD/ Win 11/ 6GB RTX 3050) price in United States is $798. The lowest price is available at Amazon.
- Price History
- Set Price Alert
- View Prices
Features
- 12th Gen Intel Core i5 12450HX
- Octa Core (4P + 4E), 12 Threads
- 12 GB DDR5 RAM
- 512 GB SSD
- 6 GB NVIDIA GeForce RTX 3050
- 15.6 inches, 1920 x 1080 pixels
- Windows 11 OS
- 1 Year Warranty
Lenovo LOQ 15IAX9 83GS001CUS Gaming Laptop (12th Gen Core Core… Specs
Group: $650 to $950
General
- OS: Windows 11
- Utility: Gaming
- Thickness: 21.9 mmThick
- 2.38 kgHeavy
- 1 Year Warranty
Display
- 15.6 inchesAverage
- 1920 x 1080 pixelsAverage
- ~ 141 PPIAverage
- Anti Glare
- 16:9 Aspect Ratio
Performance
- 12th Gen Intel Core i5 12450HX
- 4 x (Turbo Speed upto 4.4 GHz) Performance Cores
4 x (Turbo Speed upto 3.1 GHz) Efficient Cores - Octa Core (4P + 4E), 12 Threads
- 12 MB Cache
- 6 GB, NVIDIA GeForce RTX 3050 GraphicsAverage
- 12 GB DDR5 RAMSmall
- 512 GB SSD
Connectivity
- Ethernet (LAN), HDMI
- WiFi, Bluetooth v5.2
- 1 x USB Type-C
- Backlit Keyboard, Inbuilt Microphone
Battery
- 60 Wh BatteryGood
Lenovo LOQ 15IAX9 83GS001CUS Gaming Laptop (12th Gen Core Core… Prices
1% (price increased by $10 in one month)
Lenovo LOQ 15IAX9 83GS001CUS Gaming Laptop (12th Gen Core Core… Price History
You can check the price history of Lenovo LOQ 15IAX9 83GS001CUS Gaming Laptop (12th Gen Core Core i5/ 12GB/ 512GB SSD/ Win 11/ 6GB RTX 3050) below. The current price is $798. Over the past month, there has been a increase of $10 in the price.
Read MoreLoading Price History ...
Discuss
Be the first to leave a comment.
Related Laptops
Related Searches
Compared With

Lenovo IdeaPad 1 14IJL7 82LV0075US Laptop (Intel Celeron N4500/ 4GB/ 128GB eMMC/ Win 11) vs Lenovo IdeaPad 3i 82RJ005BUS Laptop (12th Gen Core i5/ 8GB/ 256GB SSD/ Win 11)
Acer Nitro V 17 AI ANV17-41-R8ML Gaming Laptop (AMD Ryzen 5 240/ 16GB/ 512GB SSD/ Win 11/ 8GB RTX 5060) vs MSI Cyborg 15 B2RWFKG-074US Gaming Laptop (Intel Core 7 240H/ 16GB/ 1TB SSD/ Win 11/ 8GB RTX 5060)
Acer Nitro V 17 AI ANV17-41-R8ML Gaming Laptop (AMD Ryzen 5 240/ 16GB/ 512GB SSD/ Win 11/ 8GB RTX 5060) vs MSI Cyborg 17 B2RWFKG-039US Gaming Laptop (Intel Core 5 210H/ 16GB/ 512GB SSD/ Win 11/ 8GB RTX 5060)
Lenovo Legion 5i 83LY0007US Gaming Laptop (14th Gen Core i9/ 16GB/ 1TB SSD/ Win 11/ 8GB RTX 5070) vs MSI Vector A16 HX A8WHG-004US Gaming Laptop (AMD Ryzen 9 8940HX/ 16GB/ 1TB SSD/ Win 11/ 12GB RTX 5070Ti)
Apple MacBook Pro 14 Laptop (Apple M5/ 16GB/ 1TB SSD/ macOS) vs MSI Cyborg 15 B2RWEKG-257US Gaming Laptop (Intel Core 7 240H/ 32GB/ 1TB SSD/ Win 11/ 8GB RTX 5050)
Lenovo IdeaPad Slim 5 16IRU9 83FW000XUS Laptop (Intel Core 7 150U/ 8GB RAM/ 512GB SSD/ Win 11) vs Lenovo IdeaPad Slim 5 83HY001PUS Laptop (AMD Ryzen AI 5 340/ 16GB RAM/ 512GB SSD/ Win 11)Lenovo LOQ 15IAX9 83GS001CUS Gaming Laptop (12th Gen Core Core… Full Specs
General
| Series | LOQ 15IAX9 |
| Model | 83GS001CUS |
| Utility | Gaming |
| OS | Windows 11 Home (64-bit) |
| Dimensions | 359.86 x 258.7 x 21.9 mm |
| Weight | 2.38 kg |
| Warranty | 1 year Warranty |
Display
| Type | IPS |
| Touch | No |
| Size | 15.6 inches |
| Resolution | 1920 x 1080 pixels |
| PPI | ~ 141 PPI |
| Refresh Rate | 144 Hz |
| Aspect Ratio | 16:9 |
| Anti Glare Screen | Yes |
| Features | 300 nits, 100% sRGB, G-Sync |
Connectivity
| Ethernet | 100/1000M (RJ-45) |
| WiFi | Wi-Fi 6, 802.11ax 2x2 |
| Bluetooth | v5.2 |
| USB Ports | 1 x USB Type-C, 3 x USB Type-A |
| USB Port Details | 3 x USB 3.2 Gen 1 Type-A, 1 x USB 3.2 Gen 2 Type-C (Lenovo PD 140W and DisplayPort 1.4) |
| HDMI | 1 x HDMI v2.1 Port |
| Microphone In | Yes |
| Headphone Jack | Yes |
Input
| Camera | 720p HD Camera with E Shutter |
| Keyboard Backlit | Yes |
| Touchpad | Buttonless Mylar surface multi-touch touchpad, supports Precision TouchPad (PTP), 75 x 120 mm |
| Inbuilt Microphone | Dual Array Digital Microphones |
| Speakers | 2 x 2W |
| Optical Drive | No |
Processor
| Processor | 12th Gen Intel Core i5 12450HX |
| Speed | 4 x (Turbo Speed upto 4.4 GHz) Performance Cores 4 x (Turbo Speed upto 3.1 GHz) Efficient Cores |
| Cores | Octa Core (4P + 4E), 12 Threads |
| Cache | 12 MB |
| Brand | Intel |
| Series | Core i5 |
| Model | 12450HX |
| Generation | 12th Gen |
Graphics
| GPU | NVIDIA GeForce RTX 3050 |
| Dedicated Memory | GDDR6 6 GB |
| GPU Clock Speed | Upto 1.73 GHz |
| Brand | NVIDIA |
Memory
| RAM | 12 GB DDR5 |
| RAM Bus Speed | 4800 MHz |
| RAM Slots | 2 (1 Unused Slot) |
| Solid State Drive | 512 GB SSD |
| SSD Interface | NVMe PCIe Gen4 |
Battery
| Battery | 60 Wh Battery |
| Adapter Type | 170W Slim Tip (3-pin) Power Adapter |
Extra
| Included Software | Microsoft Office Trial |
Disclaimer: Despite our best efforts, we can't guarantee that the information on this page including the price, specs and images is 100% correct. We may get a commission for qualifying sales through our links.





















