



Lenovo LOQ 15IAX9 83GS008BIN Gaming Laptop (12th Gen Core i5/ 12GB/ 512GB SSD/ Win11/ 4GB Graph)
$684.03 • View Prices • By Lenovo
Lenovo LOQ 15IAX9 83GS008BIN Gaming Laptop (12th Gen Core i5/ 12GB/ 512GB SSD/ Win11/ 4GB Graph) price in United States starts from $684.03.
- Share
$684.03
Search
- Price History
- Set Price Alert
Features
- 12th Gen Intel Core i5 12450HX
- Octa Core (4P + 4E), 12 Threads
- 12 GB DDR5 RAM
- 512 GB SSD
- 4 GB NVIDIA GeForce RTX 2050
- 15.6 inches, 1920 x 1080 pixels
- Windows 11 OS
- 1 Year Warranty
Lenovo LOQ 15IAX9 83GS008BIN Gaming Laptop (12th Gen Core i5/ … Specs
Group: $57,500 to $72,500
General
- OS: Windows 11
- Utility: Performance
- Thickness: 23.9 mmThick
- 2.38 kgHeavy
- 1 Year Warranty
Display
- 15.6 inchesAverage
- 1920 x 1080 pixelsAverage
- ~ 141 PPIAverage
- Anti Glare
- 16:09 Aspect Ratio
Performance
- 12th Gen Intel Core i5 12450HX
- 4 x (Turbo Speed upto 4.4 GHz) Performance Cores
4 x (Turbo Speed upto 3.1 GHz) Efficient Cores - Octa Core (4P + 4E), 12 Threads
- 12 MB Cache
- 4 GB, NVIDIA GeForce RTX 2050 GraphicsAverage
- 12 GB DDR5 RAMSmall
- 512 GB SSD
Connectivity
- Ethernet (LAN), HDMI
- WiFi, Bluetooth v5.2
- 3 x USB 3.0, 1 x USB Type-C
- Backlit Keyboard, Inbuilt Microphone
Battery
- 60 Wh BatteryGood
Lenovo LOQ 15IAX9 83GS008BIN Gaming Laptop (12th Gen Core i5/ … Price History
You can check the price history of Lenovo LOQ 15IAX9 83GS008BIN Gaming Laptop (12th Gen Core i5/ 12GB/ 512GB SSD/ Win11/ 4GB Graph) below. The current price is $64,990. There has been no significant change in the price over the past month.
Read MoreLoading Price History ...
Discuss
Be the first to leave a comment.
Related Laptops
Related Searches
Compared With

Acer Predator Helios Neo 16 AI PHN16-73-97FV Gaming Laptop (Intel Core Ultra 9 275HX/ 16GB/ 1TB SSD/ Win11/ 12GB RTX 5070Ti) vs Asus ROG Strix G18 2025 G814FM-DS95 Gaming Laptop (AMD Ryzen 9 9955HX/ 16GB/ 2TB SSD/ Win 11/ 8GB RTX 5060)
Asus Zenbook Duo OLED UX8406CA-DS79T Laptop (Intel Core Ultra 7 255H/ 32GB/ 1TB SSD/ Win11) vs Lenovo ThinkPad X1 Carbon Gen 13 Aura Edition 21NS000LUS Laptop (Intel Core Ultra 7 258V/ 32GB/ 1TB SSD/ Win 11)
Apple MacBook Pro 14 2025 Laptop (Apple M5/ 24GB/ 1TB SSD/ macOS) vs Asus ROG Strix G18 2025 G814FM-DS95 Gaming Laptop (AMD Ryzen 9 9955HX/ 16GB/ 2TB SSD/ Win 11/ 8GB RTX 5060)
Apple MacBook Pro 14 Laptop (Apple M5/ 16GB/ 1TB SSD/ macOS) vs Asus ROG Zephyrus G14 GA403WR-XS97 Gaming Laptop (AMD Ryzen AI 9 HX 370/ 32GB/ 2TB SSD/ Win 11/ 12GB RTX 5070Ti)
Apple MacBook Air 15 2026 Laptop (Apple M5/ 16GB/ 1TB SSD/ MacOS/10 Core GPU) vs Lenovo Yoga Pro 9i Touchscreen Laptop (Intel Core Ultra 9 285H/ 32GB/ 1TB SSD/ Win 11/ 8GB RTX 5050)
MSI Cyborg 15 B2RWFKG-074US Gaming Laptop (Intel Core 7 240H/ 16GB/ 1TB SSD/ Win 11/ 8GB RTX 5060) vs MSI Cyborg 17 B2RWFKG-039US Gaming Laptop (Intel Core 5 210H/ 16GB/ 512GB SSD/ Win 11/ 8GB RTX 5060)Lenovo LOQ 15IAX9 83GS008BIN Gaming Laptop (12th Gen Core i5/ … Full Specs
General
| Country of Origin | China |
| Series | LOQ 15IAX9 |
| Model | 83GS008BIN |
| Utility | Performance |
| OS | Windows 11 Home (64-bit) |
| Dimensions | 359.86 x 258.7 x 23.9 mm |
| Weight | 2.38 kg |
| Warranty | 1 year Warranty |
Display
| Type | IPS |
| Touch | No |
| Size | 15.6 inches |
| Resolution | 1920 x 1080 pixels |
| PPI | ~ 141 PPI |
| Refresh Rate | 144 Hz |
| Aspect Ratio | 16:09 |
| Anti Glare Screen | Yes |
| Features | 300 Nits, 100 Percent sRGB, G-SYNC |
Connectivity
| Ethernet | Yes |
| WiFi | IEEE 802.11a/b/g/n/ac/ax |
| Bluetooth | v5.2 |
| USB Ports | 1 x USB Type-C, 3 x USB 3.0 |
| HDMI | 1 x HDMI 2.1 Port |
| Microphone In | Yes |
| Headphone Jack | Yes |
| Other Ports | 1x Power connector |
Input
| Camera | Yes |
| Keyboard | English |
| Keyboard Backlit | Yes |
| Touchpad | Yes |
| Inbuilt Microphone | 2x Array Microphone |
| Speakers | Stereo Speaker, 2W x2 |
| Sound | Nahimic Audio |
| Optical Drive | No |
Processor
| Processor | 12th Gen Intel Core i5 12450HX |
| Speed | 4 x (Turbo Speed upto 4.4 GHz) Performance Cores 4 x (Turbo Speed upto 3.1 GHz) Efficient Cores |
| Cores | Octa Core (4P + 4E), 12 Threads |
| Cache | 12 MB |
| Brand | Intel |
| Series | Core i5 |
| Model | 12450HX |
| Generation | 12th Gen |
Graphics
| GPU | NVIDIA GeForce RTX 2050 |
| Dedicated Memory | GDDR6 4 GB |
| Brand | NVIDIA |
Memory
| RAM | 12 GB DDR5 |
| RAM Bus Speed | 4800 MHz |
| Solid State Drive | 512 GB SSD |
| SSD Interface | NVMe |
Battery
| Battery | 60 Wh Battery |
| Adapter Type | 135 Watt Slim Tip Power Adapter |
| Battery Backup | Upto 6 hours |
Extra
| Included Software | Microsoft Office Home and Student 2021 |
| Sales Package | 1 x Laptop, 1 x Power Adapter, 1 x Warranty Card, 1 x User Manual |
| Other Features | Firmware TPM 2.0 Enabled |
Disclaimer: Despite our best efforts, we can't guarantee that the information on this page including the price, specs and images is 100% correct. We may get a commission for qualifying sales through our links.













