


Lenovo LOQ 15IRH8 82XV00F4IN 2023 Gaming Laptop (12th Gen Core i5/ 16GB/ 512GB SSD/ Win11/ 4GB Graph)
$896.68 • View Prices • By Lenovo
Lenovo LOQ 15IRH8 82XV00F4IN 2023 Gaming Laptop (12th Gen Core i5/ 16GB/ 512GB SSD/ Win11/ 4GB Graph) price in United States starts from $896.68.
- Share
$896.68
Search
- Price History
- Set Price Alert
Features
- 12th Gen Intel Core i5 12450H
- Octa Core (4P + 4E), 12 Threads
- 16 GB DDR5 RAM
- 512 GB SSD
- 4 GB NVIDIA GeForce RTX 2050
- 15.6 inches, 1920 x 1080 pixels
- Windows 11 OS
- 1 Year Warranty
Lenovo LOQ 15IRH8 82XV00F4IN 2023 Gaming Laptop (12th Gen Core… Specs
Group: $77,500 to $92,500
General
- OS: Windows 11
- Utility: Gaming
- Thickness: 25.2 mmThick
- 2.4 kgHeavy
- 1 Year Warranty
Display
- 15.6 inchesLarge
- 1920 x 1080 pixelsAverage
- ~ 184 PPIHigh
- Anti Glare
- 16:10 Aspect Ratio
Performance
- 12th Gen Intel Core i5 12450H
- 4 x 2 GHz (Turbo Speed upto 4.4 GHz) Performance Cores
4 x 1.5 GHz (Turbo Speed upto 3.3 GHz) Efficient Cores - Octa Core (4P + 4E), 12 Threads
- 12 MB Cache
- 4 GB, NVIDIA GeForce RTX 2050 GraphicsAverage
- 16 GB DDR5 RAMAverage
- 512 GB SSD
Connectivity
- Ethernet (LAN), HDMI, Thunderbolt
- WiFi, Bluetooth v5.1
- 3 x USB 3.0, 1 x USB Type-C
- Backlit Keyboard, Inbuilt Microphone
Battery
- 60 Wh, 3 Cell BatteryGood
Lenovo LOQ 15IRH8 82XV00F4IN 2023 Gaming Laptop (12th Gen Core… Price History
You can check the price history of Lenovo LOQ 15IRH8 82XV00F4IN 2023 Gaming Laptop (12th Gen Core i5/ 16GB/ 512GB SSD/ Win11/ 4GB Graph) below. The current price is $84,990. There has been no significant change in the price over the past month.
Read MoreLoading Price History ...
Discuss
Be the first to leave a comment.
Related Laptops
Related Searches
Compared With

Lenovo LOQ 15IRH8 82XV00F4IN 2023 Gaming Laptop (12th Gen Core i5/ 16GB/ 512GB SSD/ Win11/ 4GB Graph) vs Lenovo LOQ 15IAX9 83GS008VIN Gaming Laptop (12th Gen Core i5/ 12GB/ 512GB SSD/ Win11/ 4GB Graph)
Lenovo LOQ 15IRH8 82XV00F4IN 2023 Gaming Laptop (12th Gen Core i5/ 16GB/ 512GB SSD/ Win11/ 4GB Graph) vs Dell G15-5530 Gaming Laptop (13th Gen Core i5/ 16GB/ 1TB SSD/ Win11/ 6GB Graph)
Lenovo LOQ 15IRH8 82XV00F4IN 2023 Gaming Laptop (12th Gen Core i5/ 16GB/ 512GB SSD/ Win11/ 4GB Graph) vs Apple MacBook Air 2022 Laptop (Apple M2/ 16GB/ 256GB SSD/ MacOS)
MSI Raider A18 HX A9WJG-052US Gaming Laptop (AMD Ryzen 9-9955HX3D/ 64GB/ 2TB SSD/ Win11 Pro/ 24GB Graphics RTX 5090) vs MSI Raider 18 HX AI A2XWJG-069US Gaming Laptop (Intel Core Ultra 9-285HX/ 64GB/ 2TB SSD/ Win11 Pro/ 24GB Graphics RTX 5090)
Apple MacBook Pro M5 Pro 16 2026 Laptop (Apple M5 Pro/ 48GB/ 1TB SSD/ macOS) vs Apple MacBook Pro 16 Laptop (Apple M5 Max / 36GB/ 2TB SSD/ macOS)
Lenovo ThinkPad P14s Gen 5 21G20022US Laptop (Intel Core Ultra 7 155H/ 16GB/ 512GB SSD/ Win11 Pro/ 4GB Graphics) vs Asus ExpertBook B1 B1503CVA-XS54 Laptop (13th Gen Core i5/ 16GB/ 512GB SSD/ Win 11)Lenovo LOQ 15IRH8 82XV00F4IN 2023 Gaming Laptop (12th Gen Core… Full Specs
General
| Series | LOQ |
| Model | 82XV00F4IN |
| Utility | Gaming |
| OS | Windows 11 Home (64-bit) |
| Dimensions | 264.8 x 359.6 x 25.2 mm |
| Weight | 2.4 kg |
| Warranty | 1 year Warranty |
Display
| Touch | No |
| Size | 15.6 inches |
| Resolution | 1920 x 1080 pixels |
| PPI | ~ 184 PPI |
| Refresh Rate | 144 Hz |
| Aspect Ratio | 16:10 |
| Anti Glare Screen | Yes |
| Features | 45%NTSC, 350 nits, |
Connectivity
| Ethernet | Yes |
| WiFi | Wi-Fi 6 2x2 AX |
| Bluetooth | v5.1 |
| USB Ports | 1 x USB Type-C, 3 x USB 3.0 |
| Thunderbolt | Yes |
| HDMI | 1 x HDMI Port |
| Microphone In | Yes |
| Headphone Jack | Yes |
Input
| Camera | Yes |
| Keyboard | Backlit, English, Yes |
| Keyboard Backlit | Yes |
| Touchpad | Yes |
| Inbuilt Microphone | Yes |
| Speakers | 2x2W speaker system |
| Sound | Nahimic Audio |
| Optical Drive | No |
Processor
| Processor | 12th Gen Intel Core i5 12450H |
| Speed | 4 x 2 GHz (Turbo Speed upto 4.4 GHz) Performance Cores 4 x 1.5 GHz (Turbo Speed upto 3.3 GHz) Efficient Cores |
| Cores | Octa Core (4P + 4E), 12 Threads |
| Cache | 12 MB |
| Brand | Intel |
| Series | Core i5 |
| Model | 12450H |
| Generation | 12th Gen |
| Process Node | 10 nm |
Graphics
| GPU | NVIDIA GeForce RTX 2050 |
| Dedicated Memory | GDDR6 4 GB |
| Brand | NVIDIA |
Memory
| RAM | 16 GB DDR5 |
| Maximum RAM Supported | Upto 32 GB |
| Solid State Drive | 512 GB SSD |
| SSD Interface | NVMe PCIe Gen4 |
Battery
| Battery | 60 Wh, 3 Cell Battery |
Extra
| Sales Package | Laptop, Power Adapter, User Guide, Warranty Documents |
Disclaimer: Despite our best efforts, we can't guarantee that the information on this page including the price, specs and images is 100% correct. We may get a commission for qualifying sales through our links.












