





Lenovo LOQ 15IRX10 83JE010SIN Gaming Laptop (13th Gen Core i7/ 16GB/ 1TB SSD/ Win11/ 8GB RTX 5050)
$1,306.17 • View Prices • By Lenovo
Lenovo LOQ 15IRX10 83JE010SIN Gaming Laptop (13th Gen Core i7/ 16GB/ 1TB SSD/ Win11/ 8GB RTX 5050) price in United States starts from $1,306.17.
- Share
$1,306.17
Search
- Price History
- Set Price Alert
Features
- 13th Gen Intel Core i7 13645HX
- 14 Cores (6P + 8E), 20 Threads
- 16 GB DDR5 RAM
- 1 TB SSD
- 8 GB NVIDIA GeForce RTX 5050
- 16 inches, 1920 x 1080 pixels
- Windows 11 OS
- 1 Year Warranty
Lenovo LOQ 15IRX10 83JE010SIN Gaming Laptop (13th Gen Core i7/… Specs
Group: $112,500 to $137,500
General
- OS: Windows 11
- Utility: Gaming
- Thickness: 21 mmAverage
- 2.45 kgHeavy
- 1 Year Warranty
Display
- 16 inchesLarge
- 1920 x 1080 pixelsBad
- ~ 138 PPILow
- Anti Glare
Performance
- 13th Gen Intel Core i7 13645HX
- 6 x (Turbo Speed upto 5 GHz) Performance Cores
8 x (Turbo Speed upto 3.7 GHz) Efficient Cores - 14 Cores (6P + 8E), 20 Threads
- 24 MB Cache
- 8 GB, NVIDIA GeForce RTX 5050 GraphicsAverage
- 16 GB DDR5 RAMAverage
- 1 TB SSD
Connectivity
- Ethernet (LAN), HDMI
- WiFi, Bluetooth
- 1 x USB 2.0, 2 x USB 3.0, 1 x USB Type-C
- Backlit Keyboard, Inbuilt Microphone
Lenovo LOQ 15IRX10 83JE010SIN Gaming Laptop (13th Gen Core i7/… Price History
You can check the price history of Lenovo LOQ 15IRX10 83JE010SIN Gaming Laptop (13th Gen Core i7/ 16GB/ 1TB SSD/ Win11/ 8GB RTX 5050) below. The current price is $124,990. There has been no significant change in the price over the past month.
Read MoreLoading Price History ...
Discuss
Be the first to leave a comment.
Related Laptops
Related Searches
Compared With

Lenovo LOQ 15IRX10 83JE010SIN Gaming Laptop (13th Gen Core i7/ 16GB/ 1TB SSD/ Win11/ 8GB RTX 5050) vs Lenovo LOQ 83JE00U7IN Gaming Laptop (14th Gen Core i7/ 16GB/ 1TB SSD/ Win11/ 8GB RTX 5050)
Lenovo LOQ 15IRX10 83JE010SIN Gaming Laptop (13th Gen Core i7/ 16GB/ 1TB SSD/ Win11/ 8GB RTX 5050) vs Lenovo LOQ 15IRX10 83JE00U6IN Gaming Laptop (14th Gen Core i7/ 16GB/ 1TB SSD/ Win11/ 8GB RTX 5050)
Lenovo LOQ 15IRX10 83JE010SIN Gaming Laptop (13th Gen Core i7/ 16GB/ 1TB SSD/ Win11/ 8GB RTX 5050) vs Lenovo LOQ 2025 15IRX10 83JE00U3IN Gaming Laptop (14th Gen Core i7/ 32GB/ 1TB SSD/ Win11/ 8GB RTX 5060)
Acer Nitro V 17 AI ANV17-41-R8ML Gaming Laptop (AMD Ryzen 5 240/ 16GB/ 512GB SSD/ Win 11/ 8GB RTX 5060) vs MSI Cyborg 17 B2RWFKG-039US Gaming Laptop (Intel Core 5 210H/ 16GB/ 512GB SSD/ Win 11/ 8GB RTX 5060)
Acer Nitro 16 AN16-41-R4CY Gaming Laptop (AMD Ryzen 7 7840HS/ 16GB/ 1TB SSD/ Win11/ 8GB Graph) vs MSI Cyborg 15 B2RWFKG-074US Gaming Laptop (Intel Core 7 240H/ 16GB/ 1TB SSD/ Win 11/ 8GB RTX 5060)
Lenovo ThinkPad P16 Gen 2 21FA0052US Laptop (14th Gen Core i7/ 64GB/ 1TB SSD/ Win 11/ 12GB RTX 3500) vs Dell Latitude 5440 Laptop (13th Gen Core i5/ 16GB/ 512GB SSD/ Win 11)Lenovo LOQ 15IRX10 83JE010SIN Gaming Laptop (13th Gen Core i7/… Full Specs
General
| Model | 83JE010SIN |
| Utility | Gaming |
| OS | Windows 11 Home (64-bit) |
| Dimensions | 356 x 260 x 21 mm |
| Weight | 2.45 kg |
| Warranty | 1 year Warranty |
Display
| Touch | No |
| Size | 16 inches |
| Resolution | 1920 x 1080 pixels |
| PPI | ~ 138 PPI |
| Anti Glare Screen | Yes |
Connectivity
| Ethernet | Yes |
| WiFi | Yes |
| Bluetooth | Yes |
| USB Ports | 1 x USB Type-C, 2 x USB 3.0, 1 x USB 2.0 |
| HDMI | 1 x HDMI Port |
| Microphone In | Yes |
| Headphone Jack | Yes |
Input
| Camera | Yes |
| Keyboard Backlit | Yes |
| Touchpad | Yes |
| Inbuilt Microphone | Dual Array Microphone |
| Speakers | 2 W x 2 Stereo Speakers |
| Sound | High Definition (HD) Audio, Nahimic Audio |
| Optical Drive | No |
Processor
| Processor | 13th Gen Intel Core i7 13645HX |
| Speed | 6 x (Turbo Speed upto 5 GHz) Performance Cores 8 x (Turbo Speed upto 3.7 GHz) Efficient Cores |
| Cores | 14 Cores (6P + 8E), 20 Threads |
| Cache | 24 MB |
| Brand | Intel |
| Series | Core i7 |
| Model | 13645HX |
| Generation | 13th Gen |
| Process Node | 10 nm |
Graphics
| GPU | NVIDIA GeForce RTX 5050 |
| Dedicated Memory | 8 GB |
| Brand | NVIDIA |
Memory
| RAM | 16 GB DDR5 |
| Solid State Drive | 1 TB SSD |
Extra
| Sales Package | Laptop, Power Adaptor, User Guide, Warranty Documents |
Disclaimer: Despite our best efforts, we can't guarantee that the information on this page including the price, specs and images is 100% correct. We may get a commission for qualifying sales through our links.















