



Lenovo LOQ 15IRX9 83DV00XCIN Gaming Laptop (13th Gen Core i5/ 16GB/ 512GB SSD/ Win11/ 6GB RTX3050)
$1,061.6 • View Prices • By Lenovo
Lenovo LOQ 15IRX9 83DV00XCIN Gaming Laptop (13th Gen Core i5/ 16GB/ 512GB SSD/ Win11/ 6GB RTX3050) price in United States starts from $1,061.6.
- Share
$1,061.6
Search
- Price History
- Set Price Alert
Features
- 13th Gen Intel Core i5 13450HX
- 10 Cores (6P + 4E), 16 Threads
- 16 GB DDR5 RAM
- 512 GB SSD
- 6 GB NVIDIA GeForce RTX 3050
- 15.6 inches, 1920 x 1080 pixels
- Windows 11 OS
- 1 Year Warranty
Lenovo LOQ 15IRX9 83DV00XCIN Gaming Laptop (13th Gen Core i5/… Specs
Group: $90,000 to $112,500
General
- OS: Windows 11
- Utility: Gaming
- Thickness: 21.9 mmAverage
- 2.38 kgHeavy
- 1 Year Warranty
Display
- 15.6 inchesAverage
- 1920 x 1080 pixelsBad
- ~ 141 PPILow
- Anti Glare
Performance
- 13th Gen Intel Core i5 13450HX
- 6 x (Turbo Speed upto 4.6 GHz) Performance Cores
4 x (Turbo Speed upto 3.4 GHz) Efficient Cores - 10 Cores (6P + 4E), 16 Threads
- 20 MB Cache
- 6 GB, NVIDIA GeForce RTX 3050 GraphicsAverage
- 16 GB DDR5 RAMAverage
- 512 GB SSD
Connectivity
- Ethernet (LAN), HDMI
- WiFi, Bluetooth v5.2
- 3 x USB 3.0, 1 x USB Type-C
- Backlit Keyboard, Inbuilt Microphone
Battery
- 60 Wh, 3 Cell BatteryGood
Lenovo LOQ 15IRX9 83DV00XCIN Gaming Laptop (13th Gen Core i5/… Price History
You can check the price history of Lenovo LOQ 15IRX9 83DV00XCIN Gaming Laptop (13th Gen Core i5/ 16GB/ 512GB SSD/ Win11/ 6GB RTX3050) below. The current price is $98,990. There has been no significant change in the price over the past month.
Read MoreLoading Price History ...
Discuss
Be the first to leave a comment.
Related Laptops
Related Searches
Compared With

Lenovo LOQ 15IRX9 83DV00XCIN Gaming Laptop (13th Gen Core i5/ 16GB/ 512GB SSD/ Win11/ 6GB RTX3050) vs Acer Nitro V ANV15-52 NH.QUASI.002 Gaming Laptop (Intel Core 5 210H/ 16GB/ 512GB SSD/ Win11/ 6GB RTX4050)
Lenovo LOQ 15IRX9 83DV00XCIN Gaming Laptop (13th Gen Core i5/ 16GB/ 512GB SSD/ Win11/ 6GB RTX3050) vs Apple MacBook Air 2022 Laptop (Apple M2/ 16GB/ 256GB SSD/ MacOS)
Lenovo ThinkPad E16 Gen 2 21M5001EUS Laptop (AMD Ryzen 7 7735U/ 16GB/ 1TB SSD/ Win 11) vs Lenovo LOQ 15AHP10 83JG007PUS Gaming Laptop (AMD Ryzen 7 250/ 16GB/ 512GB SSD/ Win 11/ 8GB RTX 5060)
Apple MacBook Neo 2026 Laptop (Apple A18 Pro Chip/ 8GB/ 256GB SSD/ MacOS) vs Samsung Galaxy Book 4 Edge NP750XQA-KB2US Laptop (Snapdragon X Plus X1P-42-100/ 16GB/ 512GB eUFS/ Win 11)
Samsung Galaxy Book 2 NP641BEF-KA1US Business Laptop (12th Gen Core i5/ 16GB/ 256GB SSD/ Win 11) vs Lenovo ThinkPad P14s Gen 4 21HF000CUS Laptop (13th Gen Core i5/ 16GB/ 512GB SSD/ Win11 Pro)
Apple MacBook Pro 16 2024 Z1FT000DA Laptop (Apple M4 Max/ 128GB/ 4TB SSD/ macOS) vs Dell Alienware M18 R2 Gaming Laptop (14th Gen Core i9/ 64GB/ 2TB SSD/ Win 11/ 16GB Graphics)Lenovo LOQ 15IRX9 83DV00XCIN Gaming Laptop (13th Gen Core i5/… Full Specs
General
| Series | LOQ |
| Model | 15IRX9, 83DV00XCIN |
| Utility | Gaming |
| OS | Windows 11 (64-bit) |
| Dimensions | 359.86 x 258.7 x 21.9 mm |
| Weight | 2.38 kg |
| Warranty | 1 year Warranty |
Display
| Type | IPS |
| Touch | No |
| Size | 15.6 inches |
| Resolution | 1920 x 1080 pixels |
| PPI | ~ 141 PPI |
| Refresh Rate | 144 Hz |
| Anti Glare Screen | Yes |
| Features | 300nits, 100 % sRGB, G-SYNC |
| Dual Display | No |
Connectivity
| Ethernet | Yes |
| WiFi | IEEE 802.11a/b/g/n/ac/ax, Wi-Fi 6 |
| Bluetooth | v5.2 |
| USB Ports | 1 x USB Type-C, 3 x USB 3.0 |
| HDMI | 1 x HDMI 2.1 Port |
| Microphone In | Yes |
| Headphone Jack | Yes |
Input
| Camera | FHD Camera with E-shutter |
| Keyboard | 4-Zone RGB Backlit Keyboard |
| Keyboard Backlit | Yes |
| Touchpad | Yes |
| Inbuilt Microphone | Dual Array Digital Microphones |
| Speakers | 2w x2 |
| Sound | Nahimic Audio |
| Optical Drive | No |
Processor
| Processor | 13th Gen Intel Core i5 13450HX |
| Speed | 6 x (Turbo Speed upto 4.6 GHz) Performance Cores 4 x (Turbo Speed upto 3.4 GHz) Efficient Cores |
| Cores | 10 Cores (6P + 4E), 16 Threads |
| Cache | 20 MB |
| Brand | Intel |
| Series | Core i5 |
| Model | 13450HX |
| Generation | 13th Gen |
| Process Node | 10nm |
Graphics
| GPU | NVIDIA GeForce RTX 3050 |
| Dedicated Memory | GDDR6 6 GB |
| Brand | NVIDIA |
Memory
| RAM | 16 GB DDR5 |
| RAM Bus Speed | 4800 MHz |
| Maximum RAM Supported | Upto 32 GB |
| Solid State Drive | 512 GB SSD |
| SSD Interface | NVMe |
Battery
| Battery | 60 Wh, 3 Cell Battery |
| Adapter Type | 170W Slim Tip (3-pin) |
| Battery Backup | Upto 6 hours |
Extra
| Sales Package | 1 x Laptop, 1 x Power Adapter, 1 x Warranty Card, 1 x User Manual |
Disclaimer: Despite our best efforts, we can't guarantee that the information on this page including the price, specs and images is 100% correct. We may get a commission for qualifying sales through our links.













