



Lenovo LOQ 15IRX9 83DV018FIN AI Gaming Laptop (13th Gen Core i5/ 24GB/ 512GB SSD/ Win11/ 4GB RTX3050A)
$877.22 • View Prices • By Lenovo
Lenovo LOQ 15IRX9 83DV018FIN AI Gaming Laptop (13th Gen Core i5/ 24GB/ 512GB SSD/ Win11/ 4GB RTX3050A) price in United States starts from $877.22.
- Share
$877.22
Search
- Price History
- Set Price Alert
Features
- 13th Gen Intel Core i5 13450HX
- 10 Cores (6P + 4E), 16 Threads
- 24 GB DDR5 RAM
- 512 GB SSD
- 4 GB NVIDIA GeForce RTX 3050A
- 15.6 inches, 1920 x 1080 pixels
- Windows 11 OS
- 1 Year Warranty
Lenovo LOQ 15IRX9 83DV018FIN AI Gaming Laptop (13th Gen Core i… Specs
Group: $77,500 to $92,500
General
- OS: Windows 11
- Utility: Gaming
- 2.38 kgHeavy
- 1 Year Warranty
Display
- 15.6 inchesAverage
- 1920 x 1080 pixelsAverage
- ~ 141 PPIAverage
Performance
- 13th Gen Intel Core i5 13450HX
- 6 x (Turbo Speed upto 4.6 GHz) Performance Cores
4 x (Turbo Speed upto 3.4 GHz) Efficient Cores - 10 Cores (6P + 4E), 16 Threads
- 20 MB Cache
- 4 GB, NVIDIA GeForce RTX 3050A GraphicsAverage
- 24 GB DDR5 RAMLarge
- 512 GB SSD
Connectivity
- Ethernet (LAN), HDMI
- WiFi, Bluetooth v5.2
- 3 x USB 3.0, 1 x USB Type-C
- Inbuilt Microphone
Lenovo LOQ 15IRX9 83DV018FIN AI Gaming Laptop (13th Gen Core i… Price History
You can check the price history of Lenovo LOQ 15IRX9 83DV018FIN AI Gaming Laptop (13th Gen Core i5/ 24GB/ 512GB SSD/ Win11/ 4GB RTX3050A) below. The current price is $83,967. There has been no significant change in the price over the past month.
Read MoreLoading Price History ...
Discuss
Be the first to leave a comment.
Related Laptops
Related Searches
Compared With

Lenovo LOQ 15IRX9 83DV018FIN AI Gaming Laptop (13th Gen Core i5/ 24GB/ 512GB SSD/ Win11/ 4GB RTX3050A) vs Lenovo LOQ 15ARP9 83JC00LSIN AI Gaming Laptop (AMD Ryzen 5 7235HS/ 16GB/ 512GB SSD/ Win11/ 4GB RTX 3050A Graph)
Asus Vivobook 14 X1404VAP-V14.C58256 Laptop (Intel Core 5 120U/ 8GB/ 256GB SSD/ Win 11) vs Asus TUF Gaming A17 FA706NF-RS51 Gaming Laptop (AMD Ryzen 5 7535HS/ 8GB/ 512GB SSD/ Win 11/ 4GB RTX 2050)
Apple MacBook Air 15 2026 Laptop (Apple M5/ 16GB/ 1TB SSD/ MacOS/10 Core GPU) vs Lenovo Yoga 7i 2-in-1 83DL0002US Laptop (Intel Core Ultra 7 155U/ 16GB/ 1TB SSD/ Win 11)
Lenovo Yoga 7i 2-in-1 83DL0002US Laptop (Intel Core Ultra 7 155U/ 16GB/ 1TB SSD/ Win 11) vs Dell XPS 14 9440 Laptop (Intel Core Ultra 7 155H/ 16GB/ 512GB SSD/ Win 11)
Apple MacBook Pro 14 Laptop (Apple M5/ 16GB/ 1TB SSD/ macOS) vs MSI Cyborg 15 B2RWEKG-257US Gaming Laptop (Intel Core 7 240H/ 32GB/ 1TB SSD/ Win 11/ 8GB RTX 5050)
Lenovo ThinkPad T14 Gen 5 21ML0089US Laptop (Intel Core Ultra 7 155U/ 16GB/ 512GB SSD/ Win 11) vs Dell 14 Plus Laptop (Intel Core Ultra 7 256V/ 16GB/ 1TB SSD/ Win11)Lenovo LOQ 15IRX9 83DV018FIN AI Gaming Laptop (13th Gen Core i… Full Specs
General
| Series | LOQ 15IRX9 |
| Model | 83DV018FIN/ 83DV018GIN |
| Utility | Gaming |
| OS | Windows 11 Home (64-bit) |
| Weight | 2.38 kg |
| Warranty | 1 year Warranty |
Display
| Type | IPS |
| Touch | No |
| Size | 15.6 inches |
| Resolution | 1920 x 1080 pixels |
| PPI | ~ 141 PPI |
| Refresh Rate | 144 Hz |
| Anti Glare Screen | No |
| Features | 300nits, 100% sRGB, G-SYNC |
Connectivity
| Ethernet | 100/1000M (RJ-45) |
| WiFi | Wi-Fi 6, 802.11ax 2x2 |
| Bluetooth | v5.2 |
| USB Ports | 1 x USB Type-C, 3 x USB 3.0 |
| USB Port Details | 3x USB-A (USB 5Gbps / USB 3.2 Gen 1), 1x USB-C (USB 10Gbps / USB 3.2 Gen 2), with Lenovo® PD 140W and DisplayPort 1.4 |
| HDMI | 1 x HDMI 2.1 Port |
| Microphone In | Yes |
| Headphone Jack | Yes |
Input
| Camera | Yes |
| Touchpad | Yes |
| Inbuilt Microphone | Yes |
| Speakers | Yes |
| Optical Drive | No |
Processor
| Processor | 13th Gen Intel Core i5 13450HX |
| Speed | 6 x (Turbo Speed upto 4.6 GHz) Performance Cores 4 x (Turbo Speed upto 3.4 GHz) Efficient Cores |
| Cores | 10 Cores (6P + 4E), 16 Threads |
| Cache | 20 MB |
| Brand | Intel |
| Series | Core i5 |
| Model | 13450HX |
| Generation | 13th Gen |
| Process Node | 10nm |
Graphics
| GPU | NVIDIA GeForce RTX 3050A |
| Dedicated Memory | GDDR6 4 GB |
| Brand | NVIDIA |
Memory
| RAM | 24 GB DDR5 |
| Solid State Drive | 512 GB SSD |
| SSD Interface | NVMe |
Battery
| Battery Backup | Upto 8 hours |
Extra
| Included Software | Office Home 2024 |
| Sales Package | 1 x Laptop, 1 x Charger, 1 x User Manual, 1 x Warranty Card |
| Other Features | Firmware TPM 2.0 Enabled |
Disclaimer: Despite our best efforts, we can't guarantee that the information on this page including the price, specs and images is 100% correct. We may get a commission for qualifying sales through our links.













