






Lenovo LOQ 15IRX9 83DV01A5IN Gaming Laptop (13th Gen Core i7/ 16GB/ 512GB SSD/ Win11/ 6GB RTX4050)
$1,261.24 • View Prices • By Lenovo
Lenovo LOQ 15IRX9 83DV01A5IN Gaming Laptop (13th Gen Core i7/ 16GB/ 512GB SSD/ Win11/ 6GB RTX4050) price in United States starts from $1,261.24.
- Share
$1,261.24
Search
- Price History
- Set Price Alert
Features
- 13th Gen Intel Core i7 13650HX
- 14 Cores (6P + 8E)
- 16 GB RAM
- 512 GB SSD
- 6 GB NVIDIA GeForce RTX 4050
- 15.6 inches, 1920 x 1080 pixels
- Windows 11 OS
- 1 Year Warranty
Lenovo LOQ 15IRX9 83DV01A5IN Gaming Laptop (13th Gen Core i7/ … Specs
Group: $112,500 to $137,500
General
- OS: Windows 11
- Utility: Gaming
- Thickness: 21.9 mmAverage
- 2.38 kgHeavy
- 1 Year Warranty
Display
- 15.6 inchesAverage
- 1920 x 1080 pixelsBad
- ~ 141 PPILow
- Anti Glare
Performance
- 13th Gen Intel Core i7 13650HX
- 6 x (Turbo Speed upto 4.9 GHz) Performance Cores
8 x (Turbo Speed upto 3.6 GHz) Efficient Cores - 14 Cores (6P + 8E)
- 24 MB Cache
- 6 GB, NVIDIA GeForce RTX 4050 GraphicsAverage
- 16 GB RAMAverage
- 512 GB SSD
Connectivity
- Ethernet (LAN), HDMI
- WiFi, Bluetooth v5.2
- 3 x USB 3.0, 1 x USB Type-C
- Backlit Keyboard, Inbuilt Microphone
Lenovo LOQ 15IRX9 83DV01A5IN Gaming Laptop (13th Gen Core i7/ … Price History
You can check the price history of Lenovo LOQ 15IRX9 83DV01A5IN Gaming Laptop (13th Gen Core i7/ 16GB/ 512GB SSD/ Win11/ 6GB RTX4050) below. The current price is $118,490. There has been no significant change in the price over the past month.
Read MoreLoading Price History ...
Discuss
Be the first to leave a comment.
Related Laptops
Related Searches
Compared With

Lenovo LOQ 15IRX9 83DV01A5IN Gaming Laptop (13th Gen Core i7/ 16GB/ 512GB SSD/ Win11/ 6GB RTX4050) vs Asus TUF Gaming F15 FX507VU-LP210W Gaming Laptop (13th Gen Core i7/ 16GB/ 512GB SSD/ Win11 Home/ 6GB Graph)
Apple MacBook Pro 14 Laptop (Apple M5/ 16GB/ 1TB SSD/ macOS) vs Asus ROG Zephyrus G14 GA403WR-XS97 Gaming Laptop (AMD Ryzen AI 9 HX 370/ 32GB/ 2TB SSD/ Win 11/ 12GB RTX 5070Ti)
Apple MacBook Pro 16 Laptop (Apple M5 Max / 36GB/ 2TB SSD/ macOS) vs Apple MacBook Pro 16 2024 Laptop (Apple M4 Pro/ 48GB/ 1TB SSD/ macOS)
MSI Raider A18 HX A9WJG-052US Gaming Laptop (AMD Ryzen 9-9955HX3D/ 64GB/ 2TB SSD/ Win11 Pro/ 24GB Graphics RTX 5090) vs MSI Raider 18 HX AI A2XWJG-069US Gaming Laptop (Intel Core Ultra 9-285HX/ 64GB/ 2TB SSD/ Win11 Pro/ 24GB Graphics RTX 5090)
HP 17-cp2199nr Laptop (AMD Ryzen 5 7520U/ 16GB/ 512GB SSD/ Win 11) vs HP 15- fc0099nr Laptop (AMD Ryzen 3 7320U/ 8GB/ 128GB SSD/ Win 11)
Apple MacBook Pro 14 Laptop (Apple M5/ 16GB/ 1TB SSD/ macOS) vs Lenovo Legion Pro Rollable Gaming Laptop (Intel Core Ultra Series 3/ 32GB/ 1TB SSD/ Win11Home/ RTX5090)Lenovo LOQ 15IRX9 83DV01A5IN Gaming Laptop (13th Gen Core i7/ … Full Specs
General
| Series | LOQ |
| Model | 15IRX9, 83DV01A5IN |
| Utility | Gaming |
| OS | Windows 11 (64-bit) |
| Dimensions | 359.86 x 258.7 x 21.9 mm |
| Weight | 2.38 kg |
| Warranty | 1 year Warranty |
Display
| Type | IPS |
| Touch | No |
| Size | 15.6 inches |
| Resolution | 1920 x 1080 pixels |
| PPI | ~ 141 PPI |
| Refresh Rate | 144 Hz |
| Anti Glare Screen | Yes |
| Features | 300nits, 100 % sRGB, G-SYNC |
| Dual Display | No |
Connectivity
| Ethernet | 1x Ethernet (RJ-45) |
| WiFi | IEEE 802.11a/b/g/n/ac/ax, Wi-Fi 6 |
| Bluetooth | v5.2 |
| USB Ports | 1 x USB Type-C, 3 x USB 3.0 |
| USB Port Details | 3x USB-A (USB 5Gbps / USB 3.2 Gen 1) 1x USB-C (USB 10Gbps / USB 3.2 Gen 2), with Lenovo PD 140W and DisplayPort 1.4 |
| HDMI | 1 x HDMI 2.1 Port |
| Microphone In | Yes |
| Headphone Jack | Yes |
Input
| Camera | FHD Camera with E-shutter |
| Keyboard Backlit | Yes |
| Touchpad | Yes |
| Inbuilt Microphone | Dual Array Digital Microphones |
| Speakers | 2w x2 |
| Sound | Nahimic Audio |
| Optical Drive | No |
Processor
| Processor | 13th Gen Intel Core i7 13650HX |
| Speed | 6 x (Turbo Speed upto 4.9 GHz) Performance Cores 8 x (Turbo Speed upto 3.6 GHz) Efficient Cores |
| Cores | 14 Cores (6P + 8E) |
| Cache | 24 MB |
| Brand | Intel |
| Series | Core i7 |
| Model | 13650HX |
| Generation | 13th Gen |
Graphics
| GPU | NVIDIA GeForce RTX 4050 |
| Dedicated Memory | GDDR6 6 GB |
| Brand | NVIDIA |
Memory
| RAM | 16 GB |
| Solid State Drive | 512 GB SSD |
| SSD Interface | NVMe PCIe Gen4 |
Extra
| Sales Package | 1 x Laptop, 1 x Power Adapter, 1 x Warranty Card, 1 x User Manual |
Disclaimer: Despite our best efforts, we can't guarantee that the information on this page including the price, specs and images is 100% correct. We may get a commission for qualifying sales through our links.
















