



Lenovo LOQ 2024 15AHP9 83DX000MIN Gaming Laptop (AMD Ryzen 7 8845HS/ 16GB/ 1TB SSD/ Win11/ 8GB Graph)
$1,117.66 • Out Of Stock • By Lenovo
Lenovo LOQ 2024 15AHP9 83DX000MIN Gaming Laptop (AMD Ryzen 7 8845HS/ 16GB/ 1TB SSD/ Win11/ 8GB Graph) price in United States starts from $1,117.66.
- Share
This Laptop is Out of Stock.
Set an Alert to know when it comes back in stock.
Set an Alert to know when it comes back in stock.
$1,117.66
Search
Features
- 8th Gen AMD Ryzen 7 8845HS
- Octa Core, 16 Threads
- 16 GB DDR5 RAM
- 1 TB SSD
- 8 GB NVIDIA GeForce RTX 4060
- 15.6 inches, 1920 x 1080 pixels
- Windows 11 OS
- 1 Year Warranty
OUT OF STOCK
Lenovo LOQ 2024 15AHP9 83DX000MIN Gaming Laptop (AMD Ryzen 7 … Specs
Group: $90,000 to $112,500
General
- OS: Windows 11
- Utility: Performance
- Thickness: 23.9 mmThick
- 2.38 kgHeavy
- 1 Year Warranty
Display
- 15.6 inchesAverage
- 1920 x 1080 pixelsBad
- ~ 141 PPILow
- Anti Glare
- 16:09 Aspect Ratio
Performance
- 8th Gen AMD Ryzen 7 8845HS
- 8 x 3.8 GHz (Turbo Speed upto 5.1 GHz) Cores
- Octa Core, 16 Threads
- 16 MB Cache
- 8 GB, NVIDIA GeForce RTX 4060 GraphicsLargest
- 16 GB DDR5 RAMAverage
- 1 TB SSD
Connectivity
- Ethernet (LAN), HDMI
- WiFi, Bluetooth v5.2
- 3 x USB 3.0, 1 x USB Type-C
- Backlit Keyboard, Inbuilt Microphone
Battery
- 60 Wh BatteryGood
Discuss
Be the first to leave a comment.
Related Laptops
Related Searches
Compared With

Apple MacBook Pro 14 Laptop (Apple M5/ 16GB/ 1TB SSD/ macOS) vs Asus ROG Zephyrus G14 GA403WR-XS97 Gaming Laptop (AMD Ryzen AI 9 HX 370/ 32GB/ 2TB SSD/ Win 11/ 12GB RTX 5070Ti)
Apple MacBook Pro M5 Pro 16 2026 Laptop (Apple M5 Pro/ 48GB/ 1TB SSD/ macOS) vs Apple MacBook Pro 16 Laptop (Apple M5 Max / 36GB/ 2TB SSD/ macOS)
Apple MacBook Pro M5 Pro 16 2026 Laptop (Apple M5 Pro/ 48GB/ 1TB SSD/ macOS) vs Apple MacBook Pro 16 2024 Laptop (Apple M4 Pro/ 48GB/ 1TB SSD/ macOS)
Asus TUF Gaming F15 FX507VI-F15.I74070 Gaming Laptop (13th Gen Core i7/ 16GB/ 1TB SSD/ Win11/ 8GB Graphics) vs Gigabyte G6X 9KG-43US864SH Gaming Laptop (13th Gen Core i7/ 32GB/ 1TB SSD/ Win 11/ 8GB Graphics)
MSI Thin 15 B13VE-3023US Gaming Laptop (13th Gen Core i5/ 16GB/ 512GB SSD/ Win 11/ 6GB RTX 4050) vs MSI Cyborg 15 B2RWEKG-257US Gaming Laptop (Intel Core 7 240H/ 32GB/ 1TB SSD/ Win 11/ 8GB RTX 5050)
Gigabyte Gaming A16 CWHI3US864SH Gaming Laptop (13th Gen Core i7/ 32GB/ 1TB SSD/ Win 11/ 8GB Graphics) vs Gigabyte G6X 9KG-43US864SH Gaming Laptop (13th Gen Core i7/ 32GB/ 1TB SSD/ Win 11/ 8GB Graphics)Lenovo LOQ 2024 15AHP9 83DX000MIN Gaming Laptop (AMD Ryzen 7 … Full Specs
General
| Series | LOQ 15AHP9 |
| Model | 83DX000MIN |
| Utility | Performance |
| OS | Windows 11 Home (64-bit) |
| Dimensions | 359.86 x 258.7 x 23.9 mm |
| Weight | 2.38 kg |
| Warranty | 1 year Warranty |
Display
| Type | IPS |
| Touch | No |
| Size | 15.6 inches |
| Resolution | 1920 x 1080 pixels |
| PPI | ~ 141 PPI |
| Refresh Rate | 144 Hz |
| Aspect Ratio | 16:09 |
| Anti Glare Screen | Yes |
| Features | 300 Nits, 100 Percent sRGB, G-SYNC |
Connectivity
| Ethernet | Integrated 100/1000M |
| WiFi | Wi-Fi 6, 11ax 2x2 |
| Bluetooth | v5.2 |
| USB Ports | 1 x USB Type-C, 3 x USB 3.0 |
| HDMI | 1 x HDMI 2.1 Port |
| Microphone In | Yes |
| Headphone Jack | Yes |
| Other Ports | 1x Power connector |
Input
| Camera | HD 720p with E-shutter |
| Keyboard | 4-Zone RGB Backlit, English |
| Keyboard Backlit | Yes |
| Touchpad | Buttonless Mylar Surface Multi-Touch Touchpad, Supports Precision TouchPad (PTP) |
| Inbuilt Microphone | 2x Array Microphone |
| Speakers | Stereo Speaker, 2W x2 |
| Sound | Optimized with Nahimic Audio |
| Optical Drive | No |
Processor
| Processor | 8th Gen AMD Ryzen 7 8845HS |
| Speed | 8 x 3.8 GHz (Turbo Speed upto 5.1 GHz) Cores |
| Cores | Octa Core, 16 Threads |
| Cache | 16 MB |
| Brand | AMD |
| Series | Ryzen 7 |
| Model | 8845HS |
| Generation | 8th Gen |
| Process Node | TSMC 4nm FinFET |
Graphics
| GPU | NVIDIA GeForce RTX 4060 |
| Dedicated Memory | GDDR6 8 GB |
| Brand | NVIDIA |
Memory
| RAM | 16 GB DDR5 |
| RAM Bus Speed | 5600 MHz |
| Maximum RAM Supported | Upto 32 GB |
| Solid State Drive | 1 TB SSD |
| SSD Interface | NVMe PCIe Gen4 |
Battery
| Battery | 60 Wh Battery |
| Adapter Type | 170W Slim Tip (3-pin) |
| Battery Backup | Upto 6 hours |
Extra
| Sales Package | 1 x Laptop, 1 x Power Adapter, 1 x Warranty Card, 1 x User Manual |
| Other Features | Firmware TPM 2.0 Enabled |
Disclaimer: Despite our best efforts, we can't guarantee that the information on this page including the price, specs and images is 100% correct. We may get a commission for qualifying sales through our links.













