






Lenovo LOQ Essential 83S0009SIN Gaming Laptop (AMD Ryzen 7 7735HS/ 16GB/ 512GB SSD/ Win11/ 6GB RTX 3050 Graph)
$949.64 • View Prices • By Lenovo
Lenovo LOQ Essential 83S0009SIN Gaming Laptop (AMD Ryzen 7 7735HS/ 16GB/ 512GB SSD/ Win11/ 6GB RTX 3050 Graph) price in United States starts from $949.64.
- Share
$949.64
Search
- Price History
- Set Price Alert
Features
- 7th Gen AMD Ryzen 7 7735HS
- Octa Core, 16 Threads
- 16 GB DDR5 RAM
- 512 GB SSD
- 6 GB NVIDIA GeForce RTX 3050
- 15.6 inches, 1920 x 1080 pixels
- Windows 11 OS
- 1 Year Warranty
Lenovo LOQ Essential 83S0009SIN Gaming Laptop (AMD Ryzen 7 773… Specs
Group: $80,000 to $100,000
General
- OS: Windows 11
- Utility: Gaming
- Thickness: 22.1 mmThick
- 2.4 kgHeavy
- 1 Year Warranty
Display
- 15.6 inchesLarge
- 1920 x 1080 pixelsAverage
- ~ 184 PPIHigh
- Anti Glare
- 16:10 Aspect Ratio
Performance
- 7th Gen AMD Ryzen 7 7735HS
- 8 x 3.2 GHz (Turbo Speed upto 4.75 GHz) Cores
- Octa Core, 16 Threads
- 16 MB Cache
- 6 GB, NVIDIA GeForce RTX 3050 GraphicsAverage
- 16 GB DDR5 RAMAverage
- 512 GB SSD
Connectivity
- Ethernet (LAN), HDMI, Multi Card Reader
- WiFi, Bluetooth
- 2 x USB 3.0, 1 x USB Type-C
- Backlit Keyboard, Inbuilt Microphone
Lenovo LOQ Essential 83S0009SIN Gaming Laptop (AMD Ryzen 7 773… Price History
You can check the price history of Lenovo LOQ Essential 83S0009SIN Gaming Laptop (AMD Ryzen 7 7735HS/ 16GB/ 512GB SSD/ Win11/ 6GB RTX 3050 Graph) below. The current price is $89,990. There has been no significant change in the price over the past month.
Read MoreLoading Price History ...
Discuss
Be the first to leave a comment.
Related Laptops
Related Searches
Compared With

Lenovo LOQ Essential 83S0009SIN Gaming Laptop (AMD Ryzen 7 7735HS/ 16GB/ 512GB SSD/ Win11/ 6GB RTX 3050 Graph) vs Asus Vivobook S14 S3407CA-LY084WS Laptop (Intel Core Ultra 7 255H/ 16GB/ 512GB SSD/ Win11)
Lenovo LOQ Essential 83S0009SIN Gaming Laptop (AMD Ryzen 7 7735HS/ 16GB/ 512GB SSD/ Win11/ 6GB RTX 3050 Graph) vs HP OmniBook 5 16-ba1008TU Laptop (13th Gen Core i5/ 16GB/ 512GB SSD/ Win11)
Lenovo LOQ Essential 83S0009SIN Gaming Laptop (AMD Ryzen 7 7735HS/ 16GB/ 512GB SSD/ Win11/ 6GB RTX 3050 Graph) vs Asus Vivobook S16 S3607CA-SH077WS Laptop (Intel Core Ultra 7 255H/ 16GB/ 512GB SSD/ Win11 Home)
Lenovo LOQ Essential 83S0009SIN Gaming Laptop (AMD Ryzen 7 7735HS/ 16GB/ 512GB SSD/ Win11/ 6GB RTX 3050 Graph) vs Apple MacBook Neo 2026 Laptop (Apple A18 Pro Chip/ 8GB/ 512GB SSD/ MacOS)
Lenovo LOQ Essential 83S0009SIN Gaming Laptop (AMD Ryzen 7 7735HS/ 16GB/ 512GB SSD/ Win11/ 6GB RTX 3050 Graph) vs Asus Gaming V16 2025 V3607VJ-RP134WS Laptop (Intel Core 5 210H/ 16GB/ 512GB SSD/ Win11/ 6GB Graph)
Asus ROG Zephyrus G14 GA403UM-G14.R9HX4 Gaming Laptop (AMD Ryzen 9 270/ 16GB/ 1TB SSD/ Win 11/ 8GB RTX 5060) vs Asus ROG Flow Z13 GZ302EA-XS99 Convertible 2-in-1 Laptop (AMD Ryzen AI MAX+ 395/ 128GB/ 1TB SSD/ Win 11)Lenovo LOQ Essential 83S0009SIN Gaming Laptop (AMD Ryzen 7 773… Full Specs
General
| Series | LOQ |
| Model | 83S0009SIN |
| Utility | Gaming |
| OS | Windows 11 Home (64-bit) |
| Dimensions | 264.8 x 359.6 x 22.1 mm |
| Weight | 2.4 kg |
| Warranty | 1 year Warranty |
Display
| Touch | No |
| Size | 15.6 inches |
| Resolution | 1920 x 1080 pixels |
| PPI | ~ 184 PPI |
| Refresh Rate | 144 Hz |
| Aspect Ratio | 16:10 |
| Anti Glare Screen | Yes |
Connectivity
| Ethernet | Yes |
| WiFi | Yes |
| Bluetooth | Yes |
| USB Ports | 1 x USB Type-C, 2 x USB 3.0 |
| HDMI | 1 x HDMI Port |
| Card Reader | Yes |
| Microphone In | Yes |
| Headphone Jack | Yes |
Input
| Camera | 1080P FHD |
| Keyboard Backlit | Yes |
| Touchpad | Yes |
| Inbuilt Microphone | Dual Array Microphone |
| Speakers | 2x2W speaker system |
| Sound | Nahimic Gaming Audio |
| Optical Drive | No |
Processor
| Processor | 7th Gen AMD Ryzen 7 7735HS |
| Speed | 8 x 3.2 GHz (Turbo Speed upto 4.75 GHz) Cores |
| Cores | Octa Core, 16 Threads |
| Cache | 16 MB |
| Brand | AMD |
| Series | Ryzen 7 |
| Model | 7735HS |
| Generation | 7th Gen |
| Process Node | TSMC 6nm FinFET |
Graphics
| GPU | NVIDIA GeForce RTX 3050 |
| Dedicated Memory | GDDR6 6 GB |
| Brand | NVIDIA |
Memory
| RAM | 16 GB DDR5 |
| Solid State Drive | 512 GB SSD |
| SSD Interface | NVMe PCIe Gen4 |
Extra
| Sales Package | Laptop, Power Adapter, User Guide, Warranty Documents |
| Other Features | Firmware TPM 2.0 Enabled |
Disclaimer: Despite our best efforts, we can't guarantee that the information on this page including the price, specs and images is 100% correct. We may get a commission for qualifying sales through our links.
















