





Lenovo ThinkBook 14 G8 21SG000FUS Laptop (Intel Core 5 210H/ 16GB/ 256GB SSD/ Win 11)
$992.66 • Out Of Stock • By Lenovo
Lenovo ThinkBook 14 G8 21SG000FUS Laptop (Intel Core 5 210H/ 16GB/ 256GB SSD/ Win 11) is a Windows Laptop powered by Intel 210H with 16 GB DDR5 RAM and 256 GB SSD. It has a 14 inches IPS display. It uses Intel Graphics. It has a 45 Wh. Notable features include Backlit Keyboard, Thunderbolt, Ethernet, Card Reader and Headphone Jack.
- Compare
- Like
- Comment
- Share
This Laptop is Out of Stock.
Set an Alert to know when it comes back in stock.
Set an Alert to know when it comes back in stock.
$992.66
Search
Lenovo ThinkBook 14 G8 21SG000FUS Laptop (Intel Core 5 210H/ 16GB/ 256GB SSD/ Win 11) price in United States is $992.66. The lowest price is available at Walmart.
Features
- Intel 210H
- Octa Core (4P + 4E), 12 Threads
- 16 GB DDR5 RAM
- 256 GB SSD
- Intel Integrated Graphics
- 14 inches, 1920 x 1200 pixels
- Windows 11 OS
- 1 Year Warranty
OUT OF STOCK
Lenovo ThinkBook 14 G8 21SG000FUS Laptop (Intel Core 5 210H/ 1… Specs
Group: $850 to $1,250
General
- OS: Windows 11
- Utility: Everyday Use
- Thickness: 17.5 mmAverage
- 1.36 kgLight
- 1 Year Warranty
Display
- 14 inchesSmall
- 1920 x 1200 pixelsAverage
- ~ 162 PPIAverage
- 16:10 Aspect Ratio
Performance
- Intel 210H
- 4 x 2.2 GHz (Turbo Speed upto 3.6 GHz) Performance Cores
4 x 1.6 GHz (Turbo Speed upto 3.6 GHz) Efficient Cores - Octa Core (4P + 4E), 12 Threads
- 12 MB Cache
- Intel Integrated Graphics Graphics
- 16 GB DDR5 RAMAverage
- 256 GB SSD
Connectivity
- Ethernet (LAN), HDMI, Thunderbolt, Multi Card Reader
- WiFi, Bluetooth v5.3
- 2 x USB Type-C
- Backlit Keyboard, Inbuilt Microphone
Battery
- 45 Wh BatteryGood
Lenovo ThinkBook 14 G8 21SG000FUS Laptop (Intel Core 5 210H/ 1… Prices
Price has not changed significantly in 1 month.
Discuss
Be the first to leave a comment.
Related Laptops
Related Searches
Compared With

Acer Nitro V 17 AI ANV17-41-R8ML Gaming Laptop (AMD Ryzen 5 240/ 16GB/ 512GB SSD/ Win 11/ 8GB RTX 5060) vs Acer Nitro 16 AN16-41-R4CY Gaming Laptop (AMD Ryzen 7 7840HS/ 16GB/ 1TB SSD/ Win11/ 8GB Graph)
Acer Nitro 16 AN16-41-R4CY Gaming Laptop (AMD Ryzen 7 7840HS/ 16GB/ 1TB SSD/ Win11/ 8GB Graph) vs MSI Cyborg 17 B2RWFKG-039US Gaming Laptop (Intel Core 5 210H/ 16GB/ 512GB SSD/ Win 11/ 8GB RTX 5060)
HP Victus BM7B7UA#ABA Gaming Laptop (13th Gen Core i7/ 16GB/ 512GB SSD/ Win 11/ RTX 5060 8GB Graphics) vs Acer Nitro V 16S AI ANV16S-41-R27B Gaming Laptop (AMD Ryzen 7 260/ 16GB/ 1TB SSD/ Win 11/ 8GB RTX 5060)
Acer Nitro V 17 AI ANV17-41-R8ML Gaming Laptop (AMD Ryzen 5 240/ 16GB/ 512GB SSD/ Win 11/ 8GB RTX 5060) vs MSI Cyborg 17 B2RWFKG-039US Gaming Laptop (Intel Core 5 210H/ 16GB/ 512GB SSD/ Win 11/ 8GB RTX 5060)
Lenovo LOQ 15IAX9E 83LK00CVUS Gaming Laptop (12th Gen Core i5/ 16GB/ 512GB SSD/ Win 11/ 6GB RTX 3050) vs Lenovo LOQ-E 83S00000US Gaming Laptop (AMD Ryzen 7 7735HS / 16GB/ 512GB SSD/ Win 11/ 6GB RTX 4050)
Samsung Galaxy Book 4 NP750XGK-KS2US Laptop (Intel Core 7 150U/ 16GB/ 512GB/ Win11) vs Asus Vivobook 14 X1407QA-V14.X116512 Laptop (Qualcomm Snapdragon X X1-26-100/ 16GB/ 512GB SSD/ Win11)Lenovo ThinkBook 14 G8 21SG000FUS Laptop (Intel Core 5 210H/ 1… Full Specs
General
| Series | ThinkBook 14 G8 |
| Model | 21SG000FUS |
| Utility | Everyday Use |
| OS | Windows 11 Pro (64-bit) |
| Dimensions | 313.5 x 224 x 17.5 mm |
| Weight | 1.36 kg |
| Warranty | 1 year Warranty |
Display
| Type | IPS |
| Touch | No |
| Size | 14 inches |
| Resolution | 1920 x 1200 pixels |
| PPI | ~ 162 PPI |
| Refresh Rate | 60 Hz |
| Aspect Ratio | 16:10 |
| Anti Glare Screen | No |
| Features | 300 nits, 45% NTSC, 90% Screen-to-Body Ratio |
Connectivity
| Ethernet | Yes |
| WiFi | Wi-Fi 6E, 802.11ax 2x2 |
| Bluetooth | v5.3 |
| USB Ports | 2 x USB Type-C, 2 x USB Type-A |
| USB Port Details | 1 x USB 3.2 Gen 1 Type-A, 1 x USB 3.2 Gen 1 Type-A (Always On), 1 x USB 3.2 Gen 2 Type-C (DisplayPort, USB PD 3.0) |
| Thunderbolt | 1 x Thunderbolt 4 (40 Gbps, USB PD 3.0, DisplayPort 2.1) |
| HDMI | 1 x HDMI v2.1 Port |
| Card Reader | Yes |
| Microphone In | Yes |
| Headphone Jack | Yes |
| Security Lock Port | Kensington Nano Security Lock Slot |
Input
| Camera | 1080p FHD Camera |
| Keyboard Backlit | Yes |
| Touchpad | Yes |
| Inbuilt Microphone | Dual Array Digital Microphones |
| Speakers | 2 x 2W |
| Optical Drive | No |
Processor
| Processor | Intel 210H |
| Speed | 4 x 2.2 GHz (Turbo Speed upto 3.6 GHz) Performance Cores 4 x 1.6 GHz (Turbo Speed upto 3.6 GHz) Efficient Cores |
| Cores | Octa Core (4P + 4E), 12 Threads |
| Cache | 12 MB |
| Brand | Intel |
| Model | 210H |
Graphics
| GPU | Intel Integrated Graphics |
| Brand | Intel |
Memory
| RAM | 16 GB DDR5 |
| RAM Bus Speed | 5600 MHz |
| Maximum RAM Supported | Upto 64 GB |
| RAM Slots | 2 |
| Solid State Drive | 256 GB SSD |
| SSD Interface | NVMe PCIe Gen4 |
Battery
| Battery | 45 Wh Battery |
| Adapter Type | 65W USB-C Power Adapter |
Disclaimer: Despite our best efforts, we can't guarantee that the information on this page including the price, specs and images is 100% correct. We may get a commission for qualifying sales through our links.
















