
Lenovo ThinkBook 15 G5 21JFA00BIN Laptop (AMD Ryzen 7 7730U/ 8 GB/ 512 GB SSD/ Win11)
$626.95 • View Prices • By Lenovo
Lenovo ThinkBook 15 G5 21JFA00BIN Laptop (AMD Ryzen 7 7730U/ 8 GB/ 512 GB SSD/ Win11) price in United States starts from $626.95.
- Share
$626.95
Search
- Price History
- Set Price Alert
Features
- 7th Gen AMD Ryzen 7 7730U
- Octa Core, 16 Threads
- 8 GB DDR4 RAM
- 512 GB SSD
- AMD Radeon AMD
- 15.6 inches, 1920 x 1080 pixels
- Windows 11 OS
- 1 Year Warranty
Lenovo ThinkBook 15 G5 21JFA00BIN Laptop (AMD Ryzen 7 7730U/ 8… Specs
Group: $52,500 to $67,500
General
- OS: Windows 11
- Utility: Performance
- Thickness: 18.9 mmAverage
- 1.7 kgHeavy
- 1 Year Warranty
Display
- 15.6 inchesAverage
- 1920 x 1080 pixelsAverage
- ~ 141 PPIAverage
- Anti Glare
Performance
- 7th Gen AMD Ryzen 7 7730U
- 8 x 2 GHz (Turbo Speed upto 4.5 GHz) Cores
- Octa Core, 16 Threads
- 16 MB Cache
- AMD Radeon AMD Graphics
- 8 GB DDR4 RAMAverage
- 512 GB SSD
Connectivity
- Ethernet (LAN), HDMI, Thunderbolt, Multi Card Reader
- WiFi, Bluetooth v5.1
- 2 x USB 3.0, 2 x USB Type-C
- Fingerprint Sensor, Backlit Keyboard, Inbuilt Microphone
Battery
- 45 Wh, 3 Cell BatteryGood
Lenovo ThinkBook 15 G5 21JFA00BIN Laptop (AMD Ryzen 7 7730U/ 8… Price History
You can check the price history of Lenovo ThinkBook 15 G5 21JFA00BIN Laptop (AMD Ryzen 7 7730U/ 8 GB/ 512 GB SSD/ Win11) below. The current price is $59,999. There has been no significant change in the price over the past month.
Read MoreLoading Price History ...
Discuss
Be the first to leave a comment.
Related Laptops
Related Searches
Compared With

Lenovo ThinkBook 15 G5 21JFA00BIN Laptop (AMD Ryzen 7 7730U/ 8 GB/ 512 GB SSD/ Win11) vs HP 15s-fr4001TU Laptop (11th Gen Core i5/16GB/ 512GB SSD/ Win11 Home)
Lenovo ThinkBook 15 G5 21JFA00BIN Laptop (AMD Ryzen 7 7730U/ 8 GB/ 512 GB SSD/ Win11) vs Lenovo IdeaPad Gaming 3 15ACH6 82K20289IN Laptop (AMD Ryzen 5 5500H/ 8GB/ 512GB SSD/ Win11 Home/ 4GB Graph)
Lenovo ThinkBook 15 G5 21JFA00BIN Laptop (AMD Ryzen 7 7730U/ 8 GB/ 512 GB SSD/ Win11) vs Lenovo V15 G4 83CR000VIN Laptop (AMD Ryzen 7 7730U/ 16GB/ 512GB SSD/ Win11 Home)
Lenovo ThinkBook 15 G5 21JFA00BIN Laptop (AMD Ryzen 7 7730U/ 8 GB/ 512 GB SSD/ Win11) vs Samsung Galaxy Book 4 np750xgj-kg2in Laptop (13th Gen Intel Core i5-1335U/ 16GB/ 512GB SSD/ Win11)
Lenovo ThinkBook 15 G5 21JFA00BIN Laptop (AMD Ryzen 7 7730U/ 8 GB/ 512 GB SSD/ Win11) vs Lenovo IdeaPad Slim 3 82XM00QDIN Laptop (AMD Ryzen 5 5625U/ 16 GB RAM/ 512 GB SSD/ Win 11)
Lenovo IdeaPad 1 14IJL7 82LV0075US Laptop (Intel Celeron N4500/ 4GB/ 128GB eMMC/ Win 11) vs Lenovo IdeaPad 3i 82RJ005BUS Laptop (12th Gen Core i5/ 8GB/ 256GB SSD/ Win 11)Lenovo ThinkBook 15 G5 21JFA00BIN Laptop (AMD Ryzen 7 7730U/ 8… Full Specs
General
| Series | ThinkBook 15 G5 |
| Model | 21JFA00BIN |
| Utility | Performance |
| Device Type | Ultrabook |
| OS | Windows 11 Home (64-bit) |
| Dimensions | 357 x 235 x 18.9 mm |
| Weight | 1.7 kg |
| Warranty | 1 year Warranty |
Display
| Type | TN |
| Touch | No |
| Size | 15.6 inches |
| Resolution | 1920 x 1080 pixels |
| PPI | ~ 141 PPI |
| Refresh Rate | 60 Hz |
| Anti Glare Screen | Yes |
| Features | 45%NTSC, 250 nits |
Connectivity
| Ethernet | Yes |
| WiFi | Wi-Fi 6 11AX (2x2) |
| Bluetooth | v5.1 |
| USB Ports | 2 x USB Type-C, 2 x USB 3.0 |
| Thunderbolt | Yes |
| HDMI | 1 x HDMI Port |
| Card Reader | 4-in-1 card reader |
| Fingerprint Sensor | Yes |
| Microphone In | Yes |
| Headphone Jack | Yes |
| Security Lock Port | Yes |
Input
| Camera | FHD 720p with Webcam Privacy Shutter |
| Keyboard Backlit | Yes |
| Touchpad | Yes |
| Inbuilt Microphone | Dual Array Mics |
| Speakers | Stereo Speakers |
| Sound | Dolby Audio |
| Optical Drive | No |
Processor
| Processor | 7th Gen AMD Ryzen 7 7730U |
| Speed | 8 x 2 GHz (Turbo Speed upto 4.5 GHz) Cores |
| Cores | Octa Core, 16 Threads |
| Cache | 16 MB |
| Brand | AMD |
| Series | Ryzen 7 |
| Model | 7730U |
| Generation | 7th Gen |
| Process Node | TSMC 7nm FinFET |
Graphics
| GPU | AMD Radeon AMD |
| Brand | AMD |
Memory
| RAM | 8 GB DDR4 |
| RAM Bus Speed | 3200 MHz |
| Solid State Drive | 512 GB SSD |
| Max SSD Supported | Upto 1 TB |
| SSD Interface | NVMe |
Battery
| Battery | 45 Wh, 3 Cell Battery |
| Adapter Type | 65W USB-C adapter |
| Battery Backup | Upto 8.8 hours |
Extra
| Sales Package | Laptop, User manual, Adapter |
Disclaimer: Despite our best efforts, we can't guarantee that the information on this page including the price, specs and images is 100% correct. We may get a commission for qualifying sales through our links.










