
Lenovo ThinkBook 16 21MWA0AJIN Laptop (AMD Ryzen 5 7535HS/ 8GB/ 512GB SSD/ DOS)
$574.68 • Out Of Stock • By Lenovo
Lenovo ThinkBook 16 21MWA0AJIN Laptop (AMD Ryzen 5 7535HS/ 8GB/ 512GB SSD/ DOS) price in United States starts from $574.68.
- Share
This Laptop is Out of Stock.
Set an Alert to know when it comes back in stock.
Set an Alert to know when it comes back in stock.
$574.68
Search
Features
- 7th Gen AMD Ryzen 5 7535HS
- Hexa Core, 12 Threads
- 8 GB DDR5 RAM
- 512 GB SSD
- AMD Radeon Graphics
- 16 inches, 1920 x 1200 pixels
- DOS OS
- 1 Year Warranty
OUT OF STOCK
Lenovo ThinkBook 16 21MWA0AJIN Laptop (AMD Ryzen 5 7535HS/ 8GB… Specs
Group: $47,500 to $62,500
General
- OS: DOS
- Utility: Everyday Use
- Thickness: 17.5 mmSlim
- 1.7 kgHeavy
- 1 Year Warranty
Display
- 16 inchesLarge
- 1920 x 1200 pixelsGood
- ~ 142 PPIHigh
- Anti Glare
- 16:10 Aspect Ratio
Performance
- 7th Gen AMD Ryzen 5 7535HS
- 6 x 3.3 GHz (Turbo Speed upto 4.55 GHz) Cores
- Hexa Core, 12 Threads
- 16 MB Cache
- AMD Radeon Graphics Graphics
- 8 GB DDR5 RAMAverage
- 512 GB SSD
Connectivity
- Ethernet (LAN), HDMI
- WiFi, Bluetooth
- 2 x USB Type-C
- Inbuilt Microphone
Battery
- 45 Wh BatteryGood
Discuss
Be the first to leave a comment.
Related Laptops
Related Searches
Compared With

Apple MacBook Pro 14 Laptop (Apple M5/ 16GB/ 1TB SSD/ macOS) vs Asus ROG Zephyrus G14 GA403WR-XS97 Gaming Laptop (AMD Ryzen AI 9 HX 370/ 32GB/ 2TB SSD/ Win 11/ 12GB RTX 5070Ti)
Apple MacBook Pro M5 Pro 16 2026 Laptop (Apple M5 Pro/ 48GB/ 1TB SSD/ macOS) vs Apple MacBook Pro 16 Laptop (Apple M5 Max / 36GB/ 2TB SSD/ macOS)
Apple MacBook Pro M5 Pro 16 2026 Laptop (Apple M5 Pro/ 48GB/ 1TB SSD/ macOS) vs Apple MacBook Pro 16 2024 Laptop (Apple M4 Pro/ 48GB/ 1TB SSD/ macOS)
Lenovo Yoga Slim 7x 83ED0001US Laptop (Snapdragon X Elite X1E-78-100/ 16GB/ 512GB SSD/ Win 11) vs Acer Chromebook 315 CB315-4H-C0BR (Intel Celeron N4500/ 4GB/ 64GB eMMC/ ChromeOS)
Asus TUF Gaming F16 FX608JHR-DS74 Gaming Laptop (14th Gen Core i7/ 16GB/ 1TB SSD/ Win 11/ 8GB RTX 5050) vs Gigabyte G6X 9KG-43US864SH Gaming Laptop (13th Gen Core i7/ 32GB/ 1TB SSD/ Win 11/ 8GB Graphics)
Lenovo Legion Pro Rollable Gaming Laptop (Intel Core Ultra Series 3/ 32GB/ 1TB SSD/ Win11Home/ RTX5090) vs MSI Raider GE78 HX 14VGG-254US Gaming Laptop (14th Gen Core i7/ 16GB/ 1TB SSD/ 512GB SSD/ Win11/ 8GB RTX 4070)Lenovo ThinkBook 16 21MWA0AJIN Laptop (AMD Ryzen 5 7535HS/ 8GB… Full Specs
General
| Series | ThinkBook 16 |
| Model | 21MWA0AJIN |
| Utility | Everyday Use |
| Device Type | Ultrabook |
| OS | DOS |
| Dimensions | 356 x 253.5 x 17.5 mm |
| Weight | 1.7 kg |
| Warranty | 1 year Warranty |
Display
| Type | IPS |
| Touch | No |
| Size | 16 inches |
| Resolution | 1920 x 1200 pixels |
| PPI | ~ 142 PPI |
| Aspect Ratio | 16:10 |
| Anti Glare Screen | Yes |
| Features | 300 nits, 45% NTSC |
Connectivity
| Ethernet | 100/1000M (RJ-45) |
| WiFi | Wi-Fi 6E |
| Bluetooth | Yes |
| USB Ports | 2 x USB Type-C, 2 x USB Type-A |
| USB Port Details | 1 x USB 3.2 Gen 1 Type-A, 1 x USB 3.2 Gen 1 Type-A (Always ON), 1 x USB 3.2 Gen 2 Type-C (USB PD 3.0 and DisplayPort 1.4), 1 x USB 4 Type-C (USB PD 3.0 and DisplayPort 1.4) |
| HDMI | 1 x HDMI v2.1 Port |
| Micro SD Card Reader | Yes |
Input
| Camera | 720p HD Camera |
| Touchpad | Yes |
| Inbuilt Microphone | Dual Array Digital Microphones |
| Speakers | 2 x 2W |
| Optical Drive | No |
Processor
| Processor | 7th Gen AMD Ryzen 5 7535HS |
| Speed | 6 x 3.3 GHz (Turbo Speed upto 4.55 GHz) Cores |
| Cores | Hexa Core, 12 Threads |
| Cache | 16 MB |
| Brand | AMD |
| Series | Ryzen 5 |
| Model | 7535HS |
| Generation | 7th Gen |
| Process Node | TSMC 6nm FinFET |
Graphics
| GPU | AMD Radeon Graphics |
| Brand | AMD |
Memory
| RAM | 8 GB DDR5 |
| RAM Bus Speed | 4800 MHz |
| Solid State Drive | 512 GB SSD |
| SSD Interface | NVMe PCIe Gen4 |
Battery
| Battery | 45 Wh Battery |
| Adapter Type | 65W USB-C Power Adapter |
Disclaimer: Despite our best efforts, we can't guarantee that the information on this page including the price, specs and images is 100% correct. We may get a commission for qualifying sales through our links.










