





Lenovo ThinkBook 16 G6 21KH00VHUS Laptop (13th Gen Core i5/ 16GB/ 512GB SSD/ Win 11)
$549.99 • Out Of Stock • By Lenovo
Lenovo ThinkBook 16 G6 21KH00VHUS Laptop (13th Gen Core i5/ 16GB/ 512GB SSD/ Win 11) is a Windows Laptop powered by 13th Gen Intel Core i5 13420H with 16 GB DDR5 RAM and 512 GB SSD. It has a 16 inches IPS display. It uses Intel Graphics. It has a 71 Wh. Notable features include Thunderbolt, Anti-Glare Display, Ethernet, Card Reader and Headphone Jack.
- Compare
- Like
- Comment
- Share
This Laptop is Out of Stock.
Set an Alert to know when it comes back in stock.
Set an Alert to know when it comes back in stock.
$549.99
Search
Lenovo ThinkBook 16 G6 21KH00VHUS Laptop (13th Gen Core i5/ 16GB/ 512GB SSD/ Win 11) price in United States is $549.99. The lowest price is available at Target.
Features
- 13th Gen Intel Core i5 13420H
- Octa Core (4P + 4E), 12 Threads
- 16 GB DDR5 RAM
- 512 GB SSD
- Intel Integrated Graphics
- 16 inches, 1920 x 1200 pixels
- Windows 11 OS
- 1 Year Warranty
OUT OF STOCK
Lenovo ThinkBook 16 G6 21KH00VHUS Laptop (13th Gen Core i5/ 16… Specs
Group: $450 to $650
General
- OS: Windows 11
- Utility: Everyday Use
- Thickness: 17.5 mmSlim
- 1.7 kgHeavy
- 1 Year Warranty
Display
- 16 inchesLargest
- 1920 x 1200 pixelsGood
- ~ 142 PPIAverage
- Anti Glare
- 16:10 Aspect Ratio
Performance
- 13th Gen Intel Core i5 13420H
- 4 x (Turbo Speed upto 4.6 GHz) Performance Cores
4 x (Turbo Speed upto 3.4 GHz) Efficient Cores - Octa Core (4P + 4E), 12 Threads
- 12 MB Cache
- Intel Integrated Graphics Graphics
- 16 GB DDR5 RAMLargest
- 512 GB SSD
Connectivity
- Ethernet (LAN), HDMI, Thunderbolt, Multi Card Reader
- WiFi, Bluetooth v5.2
- 2 x USB Type-C
- Inbuilt Microphone
Battery
- 71 Wh BatteryGood
Lenovo ThinkBook 16 G6 21KH00VHUS Laptop (13th Gen Core i5/ 16… Prices
Price has not changed significantly in 1 month.
Discuss
Be the first to leave a comment.
Related Laptops
Related Searches
Compared With

Gigabyte Aero X16 1WH93USC64DH Copilot+ Laptop (AMD Ryzen AI 7 350/ 32GB/ 1TB SSD/ Win 11/ 8GB RTX 5070) vs Asus TUF Gaming A15 FA507NUR-AS73 Gaming Laptop (AMD Ryzen 7 7435HS/ 16GB/ 512GB SSD/ Win11/ 6GB Graphics)
Asus Vivobook 14 X1407QA-V14.X116512 Laptop (Qualcomm Snapdragon X X1-26-100/ 16GB/ 512GB SSD/ Win11) vs Lenovo IdeaPad Slim 5 83HY001HUS Laptop (AMD Ryzen AI 7 350/ 16GB RAM/ 512GB SSD/ Win 11)
Lenovo IdeaPad Slim 5 16IRU9 83FW000XUS Laptop (Intel Core 7 150U/ 8GB RAM/ 512GB SSD/ Win 11) vs Lenovo IdeaPad Slim 5 83HY001PUS Laptop (AMD Ryzen AI 5 340/ 16GB RAM/ 512GB SSD/ Win 11)
Lenovo IdeaPad Slim 3i 82XB00C2US Laptop (Intel Core i3-N305/ 8GB/ 128GB UFS/ Win 11) vs HP 15-fc0037wm Laptop (AMD Ryzen 5 7520U/ 8GB/ 256GB SSD/ Win 11)
MSI Vector 18 HX AI A2XWHG-029US Gaming Laptop (Intel Core Ultra 9 275HX/ 64GB/ 2TB SSD/ Win11/ 12GB Graphics) vs Lenovo Legion Pro 7i 83F50014US Gaming Laptop (Intel Core Ultra 9 275HX/ 32GB/ 2TB SSD/ Win 11/ 16GB RTX 5080)
Asus Vivobook 14 X1404VAP-V14.C58256 Laptop (Intel Core 5 120U/ 8GB/ 256GB SSD/ Win 11) vs Lenovo ThinkBook 14 G7 ARP 21MV0009US Laptop (AMD Ryzen 5 7535HS/ 16GB/ 512GB SSD/ Win 11)Lenovo ThinkBook 16 G6 21KH00VHUS Laptop (13th Gen Core i5/ 16… Full Specs
General
| Series | ThinkBook 16 G6 |
| Model | 21KH00VHUS |
| Utility | Everyday Use |
| OS | Windows 11 Pro (64-bit) |
| Dimensions | 356 x 253.5 x 17.5 mm |
| Weight | 1.7 kg |
| Warranty | 1 year Warranty |
Display
| Type | IPS |
| Touch | No |
| Size | 16 inches |
| Resolution | 1920 x 1200 pixels |
| PPI | ~ 142 PPI |
| Refresh Rate | 60 Hz |
| Aspect Ratio | 16:10 |
| Anti Glare Screen | Yes |
| Features | 300 nits, 45% NTSC, 90% Screen-to-Body Ratio |
Connectivity
| Ethernet | Yes |
| WiFi | Wi-Fi 6E, 802.11ax 2x2 |
| Bluetooth | v5.2 |
| USB Ports | 2 x USB Type-C, 2 x USB Type-A |
| USB Port Details | 1 x USB 3.2 Gen 1 Type-A, 1 x USB 3.2 Gen 1 Type-A (Always On), 1 x USB 3.2 Gen 2 Type-C (DisplayPort, USB PD 3.0) |
| Thunderbolt | 1 x Thunderbolt 4 (40 Gbps, USB PD 3.0, DisplayPort 2.1) |
| HDMI | 1 x HDMI v2.1 Port |
| Card Reader | Yes |
| Microphone In | Yes |
| Headphone Jack | Yes |
| Security Lock Port | Kensington Nano Security Lock Slot |
Input
| Camera | 720p HD Camera |
| Touchpad | Yes |
| Inbuilt Microphone | Dual Array Digital Microphones |
| Speakers | 2 x 2W |
| Optical Drive | No |
Processor
| Processor | 13th Gen Intel Core i5 13420H |
| Speed | 4 x (Turbo Speed upto 4.6 GHz) Performance Cores 4 x (Turbo Speed upto 3.4 GHz) Efficient Cores |
| Cores | Octa Core (4P + 4E), 12 Threads |
| Cache | 12 MB |
| Brand | Intel |
| Series | Core i5 |
| Model | 13420H |
| Generation | 13th Gen |
Graphics
| GPU | Intel Integrated Graphics |
| Brand | Intel |
Memory
| RAM | 16 GB DDR5 |
| RAM Bus Speed | 5200 MHz |
| Maximum RAM Supported | Upto 64 GB |
| RAM Slots | 2 |
| Solid State Drive | 512 GB SSD |
| SSD Interface | NVMe PCIe Gen4 |
Battery
| Battery | 71 Wh Battery |
| Adapter Type | 65W USB-C Power Adapter |
Disclaimer: Despite our best efforts, we can't guarantee that the information on this page including the price, specs and images is 100% correct. We may get a commission for qualifying sales through our links.
















