







Lenovo ThinkBook 16 G6 21KKA07RIN Laptop (AMD Ryzen 5 7530U/ 16GB/ 512GB SSD/ Win11 Home)
$667.68 • View Prices • By Lenovo
Lenovo ThinkBook 16 G6 21KKA07RIN Laptop (AMD Ryzen 5 7530U/ 16GB/ 512GB SSD/ Win11 Home) price in United States starts from $667.68.
- Share
$667.68
Search
- Price History
- Set Price Alert
Features
- 7th Gen AMD Ryzen 5 7530U
- Hexa Core, 12 Threads
- 16 GB DDR4 RAM
- 512 GB SSD
- AMD Radeon Graphics
- 16 inches, 1920 x 1200 pixels
- Windows 11 OS
- 1 Year Warranty
Lenovo ThinkBook 16 G6 21KKA07RIN Laptop (AMD Ryzen 5 7530U/ 1… Specs
Group: $57,500 to $72,500
General
- OS: Windows 11
- Utility: Performance
- Thickness: 17.5 mmSlim
- 1.7 kgAverage
- 1 Year Warranty
Display
- 16 inchesLarge
- 1920 x 1200 pixelsGood
- ~ 142 PPIAverage
- Anti Glare
Performance
- 7th Gen AMD Ryzen 5 7530U
- 6 x 2 GHz (Turbo Speed upto 4.5 GHz) Cores
- Hexa Core, 12 Threads
- 16 MB Cache
- AMD Radeon Graphics Graphics
- 16 GB DDR4 RAMAverage
- 512 GB SSD
Connectivity
- Ethernet (LAN), HDMI, Multi Card Reader
- WiFi, Bluetooth v5.3
- 2 x USB 3.0, 2 x USB Type-C
- Fingerprint Sensor, Backlit Keyboard, Inbuilt Microphone
Battery
- 45 Wh BatteryGood
Lenovo ThinkBook 16 G6 21KKA07RIN Laptop (AMD Ryzen 5 7530U/ 1… Price History
You can check the price history of Lenovo ThinkBook 16 G6 21KKA07RIN Laptop (AMD Ryzen 5 7530U/ 16GB/ 512GB SSD/ Win11 Home) below. The current price is $62,999. There has been no significant change in the price over the past month.
Read MoreLoading Price History ...
Discuss
1 Comment Be the first to leave a comment.
Related Laptops
Related Searches
Compared With

Lenovo ThinkBook 16 G6 21KKA07RIN Laptop (AMD Ryzen 5 7530U/ 16GB/ 512GB SSD/ Win11 Home) vs Lenovo IdeaPad Slim 3 82XM00QDIN Laptop (AMD Ryzen 5 5625U/ 16 GB RAM/ 512 GB SSD/ Win 11)
Lenovo ThinkBook 16 G6 21KKA07RIN Laptop (AMD Ryzen 5 7530U/ 16GB/ 512GB SSD/ Win11 Home) vs Lenovo ThinkBook 16 21MWA0BSIN Laptop (AMD Ryzen 5 7535HS/ 16GB/ 512GB SSD/ Win 11)
Lenovo ThinkBook 16 G6 21KKA07RIN Laptop (AMD Ryzen 5 7530U/ 16GB/ 512GB SSD/ Win11 Home) vs Acer Aspire Lite AL15-52H Laptop (12th Gen Core i5/ 16GB/ 512GB SSD/ Win11)
Lenovo ThinkBook 16 G6 21KKA07RIN Laptop (AMD Ryzen 5 7530U/ 16GB/ 512GB SSD/ Win11 Home) vs Acer Aspire 7 A715-76G NH.QMFSI.004 Gaming Laptop (12th Gen Core i5/ 16GB/ 512GB SSD/ Win11 Home/ 4GB Graph)
MSI Raider A18 HX A9WJG-052US Gaming Laptop (AMD Ryzen 9-9955HX3D/ 64GB/ 2TB SSD/ Win11 Pro/ 24GB Graphics RTX 5090) vs MSI Raider 18 HX AI A2XWJG-069US Gaming Laptop (Intel Core Ultra 9-285HX/ 64GB/ 2TB SSD/ Win11 Pro/ 24GB Graphics RTX 5090)
Dell Alienware 18 Area-51 LAA18250 -9420BLU-PUS Gaming Laptop (Intel Core Ultra 9 275HX/ 32GB/ 2TB SSD/ Win 11/ 16GB RTX 5080) vs Asus ROG Strix Scar 18 G835LX-XS97 Gaming Laptop (Intel Core Ultra 9 275HX/ 32GB/ 2TB SSD/ Win11/ 24GB RTX 5090)Lenovo ThinkBook 16 G6 21KKA07RIN Laptop (AMD Ryzen 5 7530U/ 1… Full Specs
General
| Country of Origin | China |
| Series | ThinkBook 16 G6 |
| Model | 21KKA07RIN |
| Utility | Performance |
| Device Type | Ultrabook |
| OS | Windows 11 Home (64-bit) |
| Dimensions | 356 x 253.5 x 17.5 mm |
| Weight | 1.7 kg |
| Warranty | 1 year Warranty |
Display
| Type | IPS |
| Touch | No |
| Size | 16 inches |
| Resolution | 1920 x 1200 pixels |
| PPI | ~ 142 PPI |
| Anti Glare Screen | Yes |
Connectivity
| Ethernet | Yes |
| WiFi | Wi-Fi 6, 802.11ax 2x2 Wi-Fi |
| Bluetooth | v5.3 |
| USB Ports | 2 x USB Type-C, 2 x USB 3.0 |
| HDMI | 1 x HDMI 2.1 Port |
| Card Reader | Yes |
| Fingerprint Sensor | Yes |
| Microphone In | Yes |
| Headphone Jack | Yes |
| Security Lock Port | Yes |
Input
| Camera | Yes |
| Keyboard | 6-row, Spill-Resistant |
| Keyboard Backlit | Yes |
| Touchpad | Precision TouchPad |
| Inbuilt Microphone | Dual array microphone |
| Speakers | Built-in Speakers |
| Optical Drive | No |
Processor
| Processor | 7th Gen AMD Ryzen 5 7530U |
| Speed | 6 x 2 GHz (Turbo Speed upto 4.5 GHz) Cores |
| Cores | Hexa Core, 12 Threads |
| Cache | 16 MB |
| Brand | AMD |
| Series | Ryzen 5 |
| Model | 7530U |
| Generation | 7th Gen |
Graphics
| GPU | AMD Radeon Graphics |
| Brand | AMD |
Memory
| RAM | 16 GB DDR4 |
| Solid State Drive | 512 GB SSD |
| SSD Interface | NVMe |
Battery
| Battery | 45 Wh Battery |
| Adapter Type | 65W AC Adapter |
| Battery Backup | Upto 9.22 hours |
| Battery Details | Li-Polymer |
Extra
| Sales Package | Laptop, User manual, Adapter |
Disclaimer: Despite our best efforts, we can't guarantee that the information on this page including the price, specs and images is 100% correct. We may get a commission for qualifying sales through our links.

















