


Lenovo ThinkPad E14 21JRS0JG00 Laptop (AMD Ryzen 5 7530U/ 16GB/ 512GB SSD/ Win11 Home)
$592.76 • Out Of Stock • By Lenovo
Lenovo ThinkPad E14 21JRS0JG00 Laptop (AMD Ryzen 5 7530U/ 16GB/ 512GB SSD/ Win11 Home) price in United States starts from $592.76.
- Share
This Laptop is Out of Stock.
Set an Alert to know when it comes back in stock.
Set an Alert to know when it comes back in stock.
$592.76
Search
Features
- 7th Gen AMD Ryzen 5 7530U
- Hexa Core, 12 Threads
- 16 GB DDR4 RAM
- 512 GB SSD
- AMD Radeon Graphics
- 14 inches, 1920 x 1200 pixels
- Windows 11 OS
- 1 Year Warranty
OUT OF STOCK
Lenovo ThinkPad E14 21JRS0JG00 Laptop (AMD Ryzen 5 7530U/ 16GB… Specs
Group: $47,500 to $62,500
General
- OS: Windows 11
- Utility: Everyday Use
- 1 Year Warranty
Display
- 14 inchesSmall
- 1920 x 1200 pixelsGood
- ~ 162 PPIHigh
- Anti Glare
- 16:10 Aspect Ratio
Performance
- 7th Gen AMD Ryzen 5 7530U
- 6 x 2 GHz (Turbo Speed upto 4.5 GHz) Cores
- Hexa Core, 12 Threads
- 16 MB Cache
- AMD Radeon Graphics Graphics
- 16 GB DDR4 RAMAverage
- 512 GB SSD
Connectivity
- Ethernet (LAN), HDMI
- WiFi, Bluetooth v5.0
- 2 x USB Type-C
- Fingerprint Sensor, Backlit Keyboard, Inbuilt Microphone
Battery
- 45 Wh, 3 Cell BatteryGood
Discuss
Be the first to leave a comment.
Related Laptops
Related Searches
Compared With

Asus TUF Gaming A16 2025 FA607NU-WS53 Gaming Laptop (AMD Ryzen 5 7535HS/ 16GB/ 512GB SSD/ Win 11/ 6GB RTX 4050) vs Lenovo Legion 5 15AHP10 83M00001US Gaming Laptop (AMD Ryzen 7 260/ 16GB/ 512GB SSD/ Win 11/ 8GB RTX 5060)
Samsung Galaxy Book 4 NP750XGK-KS2US Laptop (Intel Core 7 150U/ 16GB/ 512GB/ Win11) vs Apple MacBook Neo 2026 Laptop (Apple A18 Pro Chip/ 8GB/ 256GB SSD/ MacOS)
Apple MacBook Pro 14 2024 Laptop (Apple M4 Pro/ 24GB/ 1TB SSD/ 20 Core GPU/ macOS) vs Apple MacBook Air 13 2024 Laptop (Apple M3/ 8GB/ 256GB SSD/ macOS)
Asus ROG Strix G615JMR-AS74 Gaming Laptop (14th Gen Core i7/ 16GB/ 1TB SSD/ Win 11/ 8GB RTX 5060) vs Asus TUF Gaming F16 FX608JHR-ES73 Gaming Laptop (14th Gen Core i7/ 16GB/ 512GB SSD/ Win 11/ 8GB RTX 5050)
Lenovo LOQ 15AHP10 83JG000FUS Gaming Laptop (AMD Ryzen 7 250/ 16GB/ 1TB SSD/ Win 11/ 8GB RTX 5050) vs Lenovo LOQ 15AHP10 83JG000JUS Gaming Laptop (AMD Ryzen 5 220/ 16GB/ 512GB SSD/ Win 11/ 8GB RTX 5050)
HP OmniBook 7 B5PX4UA#ABA 2-in-1 Laptop (Intel Core Ultra 7 256V/ 16GB/ 256GB SSD/ Win 11) vs Dell 14 Plus Db14250 Laptop (Intel Core Ultra 7 256V/ 32GB/ 1TB SSD/ Win11)Lenovo ThinkPad E14 21JRS0JG00 Laptop (AMD Ryzen 5 7530U/ 16GB… Full Specs
General
| Series | E14 |
| Model | 21JRS0JG00 |
| Utility | Everyday Use |
| OS | Windows 11 Home (64-bit) |
| Warranty | 1 year Warranty |
Display
| Type | IPS |
| Touch | No |
| Size | 14 inches |
| Resolution | 1920 x 1200 pixels |
| PPI | ~ 162 PPI |
| Aspect Ratio | 16:10 |
| Anti Glare Screen | Yes |
| Features | 300 nits |
Connectivity
| Ethernet | Yes |
| WiFi | 802.11ac Dual Band 2x2 Wi-Fi |
| Bluetooth | v5 |
| USB Ports | 2 x USB Type-C, 2 x USB Type-A |
| USB Port Details | 2 x USB 3.2 Gen 1 Type-A, 1 x USB 3.2 Gen 1 Type-C, 1 x USB 3.2 Gen 2 Type-C |
| HDMI | 1 x HDMI 1.4b Port |
| Fingerprint Sensor | Yes |
| Microphone In | Yes |
| Headphone Jack | Yes |
| Security Lock Port | Yes |
Input
| Camera | Yes |
| Keyboard Backlit | Yes |
| Touchpad | Yes |
| Inbuilt Microphone | Yes |
| Speakers | 2 x 2W |
| Sound | Dolby Audio |
| Optical Drive | No |
Processor
| Processor | 7th Gen AMD Ryzen 5 7530U |
| Speed | 6 x 2 GHz (Turbo Speed upto 4.5 GHz) Cores |
| Cores | Hexa Core, 12 Threads |
| Cache | 16 MB |
| Brand | AMD |
| Series | Ryzen 5 |
| Model | 7530U |
| Generation | 7th Gen |
Graphics
| GPU | AMD Radeon Graphics |
| Brand | AMD |
Memory
| RAM | 16 GB DDR4 |
| RAM Bus Speed | 3200 MHz |
| Maximum RAM Supported | Upto 40 GB |
| Solid State Drive | 512 GB SSD |
| SSD Interface | NVMe |
Battery
| Battery | 45 Wh, 3 Cell Battery |
| Battery Backup | Upto 12.38 hours |
| Battery Details | 45 Watt Hours |
Extra
| Sales Package | E14 |
Disclaimer: Despite our best efforts, we can't guarantee that the information on this page including the price, specs and images is 100% correct. We may get a commission for qualifying sales through our links.












