

Lenovo ThinkPad E15 2021 20T8S0ME00 Laptop (AMD Ryzen 3 4300U/ 4GB/ 256GB SSD/ Win10 Home)
$419.56 • Out Of Stock • By Lenovo
Lenovo ThinkPad E15 2021 20T8S0ME00 Laptop (AMD Ryzen 3 4300U/ 4GB/ 256GB SSD/ Win10 Home) price in United States starts from $419.56.
- Share
This Laptop is Out of Stock.
Set an Alert to know when it comes back in stock.
Set an Alert to know when it comes back in stock.
$419.56
Search
Features
- 4th Gen AMD Ryzen 3 4300U
- Quad Core, 8 Threads
- 4 GB DDR4 RAM
- 256 GB SSD
- Intel Integrated UHD
- 15.6 inches, 1920 x 1080 pixels
- Windows 10 OS
- 1 Year Warranty
OUT OF STOCK
Lenovo ThinkPad E15 2021 20T8S0ME00 Laptop (AMD Ryzen 3 4300U/… Specs
Group: $35,000 to $45,000
General
- OS: Windows 10
- Utility: Performance
- Thickness: 18.9 mmAverage
- 1.7 kgHeavy
- 1 Year Warranty
Display
- 15.6 inchesAverage
- 1920 x 1080 pixelsAverage
- ~ 141 PPIAverage
- Anti Glare
Performance
- 4th Gen AMD Ryzen 3 4300U
- 4 x 2.7 GHz (Turbo Speed upto 3.7 GHz) Cores
- Quad Core, 8 Threads
- 4 MB Cache
- Intel Integrated UHD Graphics
- 4 GB DDR4 RAMSmallest
- 256 GB SSD
Connectivity
- Ethernet (LAN), HDMI
- WiFi, Bluetooth v5.1
- 1 x USB 2.0, 1 x USB 3.0, 1 x USB Type-C
- Inbuilt Microphone
Battery
- 3 Cell Battery
Discuss
Be the first to leave a comment.
Related Laptops
Related Searches
Compared With

Lenovo IdeaPad 1i 82LX005TUS Laptop (Intel Celeron N4500/ 4GB/ 128GB eMMC/ Win 11) vs Lenovo IdeaPad 3i 82RJ005BUS Laptop (12th Gen Core i5/ 8GB/ 256GB SSD/ Win 11)
Lenovo Yoga Pro 9i Touchscreen Laptop (Intel Core Ultra 9 285H/ 32GB/ 1TB SSD/ Win 11/ 8GB RTX 5050) vs HP OmniBook 5 16-af1865nr Laptop (Intel Core Ultra 7 255H/ 16GB/ 1TB SSD/ Win 11)
Lenovo IdeaPad 1 14IJL7 82LV0075US Laptop (Intel Celeron N4500/ 4GB/ 128GB eMMC/ Win 11) vs Lenovo IdeaPad 3i 82RJ005BUS Laptop (12th Gen Core i5/ 8GB/ 256GB SSD/ Win 11)
Dell 14 Plus Db14250 Laptop (Intel Core Ultra 7 256V/ 16GB/ 1TB SSD/ Win11) vs Apple MacBook Air 15 2026 Laptop (Apple M5/ 16GB/ 512GB SSD/ MacOS)
Lenovo IdeaPad Slim 3i 82X700B4US Laptop (13th Gen Core i5/ 16GB/ 512GB SSD/ Win 11) vs Asus Vivobook 14 X1407QA-V14.X116512 Laptop (Qualcomm Snapdragon X X1-26-100/ 16GB/ 512GB SSD/ Win11)
Apple MacBook Pro 14 Laptop (Apple M5/ 16GB/ 1TB SSD/ macOS) vs MSI Cyborg 15 B2RWEKG-257US Gaming Laptop (Intel Core 7 240H/ 32GB/ 1TB SSD/ Win 11/ 8GB RTX 5050)Lenovo ThinkPad E15 2021 20T8S0ME00 Laptop (AMD Ryzen 3 4300U/… Full Specs
General
| Series | ThinkPad E15 |
| Model | E15 20T8S0ME00 |
| Utility | Performance |
| OS | Windows 10 Home (64-bit) |
| Dimensions | 365 x 240 x 18.9 mm |
| Weight | 1.7 kg |
| Warranty | 1 year Warranty |
Display
| Type | LED |
| Touch | No |
| Size | 15.6 inches |
| Resolution | 1920 x 1080 pixels |
| PPI | ~ 141 PPI |
| Anti Glare Screen | Yes |
| Features | Full HD LED Display |
Connectivity
| Ethernet | Yes |
| WiFi | Yes |
| Bluetooth | v5.1 |
| USB Ports | 1 x USB Type-C, 1 x USB 3.0, 1 x USB 2.0 |
| HDMI | 1 x HDMI Port |
| Microphone In | Yes |
| Headphone Jack | Yes |
Input
| Camera | Yes |
| Keyboard | English Keyboard |
| Touchpad | Yes |
| Inbuilt Microphone | Dual Array Digital Microphones |
| Speakers | Dual Speakers |
| Sound | Harman Speakers |
| Optical Drive | No |
Processor
| Processor | 4th Gen AMD Ryzen 3 4300U |
| Speed | 4 x 2.7 GHz (Turbo Speed upto 3.7 GHz) Cores |
| Cores | Quad Core, 8 Threads |
| Cache | 4 MB |
| Brand | AMD |
| Series | Ryzen 3 |
| Model | 4300U |
| Generation | 4th Gen |
Graphics
| GPU | Intel Integrated UHD |
| Brand | Intel |
Memory
| RAM | 4 GB DDR4 |
| Solid State Drive | 256 GB SSD |
| SSD Interface | NVMe |
Battery
| Battery | 3 Cell Battery |
| Adapter Type | 45 W AC Adapter |
| Battery Backup | Upto 10.8 hours |
Extra
| Included Software | Microsoft Office Home & Student 2019 |
| Sales Package | Laptop, Power Adaptor, User Guide, Warranty Documents |
Disclaimer: Despite our best efforts, we can't guarantee that the information on this page including the price, specs and images is 100% correct. We may get a commission for qualifying sales through our links.











