




Lenovo ThinkPad E16 21TFS02000 Laptop (Intel Core 5 210H/ 16GB/ 512GB SSD/ Win 11)
$1,090.04 • View Prices • By Lenovo
Lenovo ThinkPad E16 21TFS02000 Laptop (Intel Core 5 210H/ 16GB/ 512GB SSD/ Win 11) price in United States starts from $1,090.04.
- Share
$1,090.04
Search
- Price History
- Set Price Alert
Features
- Intel Core 5 210H
- Octa Core (4P + 4E), 12 Threads
- 16 GB DDR5 RAM
- 512 GB SSD
- Intel Integrated Graphics
- 14 inches, 1920 x 1200 pixels
- Windows 11 OS
- 1 Year Warranty
Lenovo ThinkPad E16 21TFS02000 Laptop (Intel Core 5 210H/ 16GB… Specs
Group: $90,000 to $112,500
General
- OS: Windows 11
- Utility: Everyday Use, Performance
- 1 Year Warranty
Display
- 14 inchesAverage
- 1920 x 1200 pixelsAverage
- ~ 162 PPIAverage
- Anti Glare
- 16:10 Aspect Ratio
Performance
- Intel Core 5 210H
- 4 x 2.2 GHz (Turbo Speed upto 3.6 GHz) Performance Cores
4 x 1.6 GHz (Turbo Speed upto 3.6 GHz) Efficient Cores - Octa Core (4P + 4E), 12 Threads
- 12 MB Cache
- Intel Integrated Graphics Graphics
- 16 GB DDR5 RAMAverage
- 512 GB SSD
Connectivity
- Ethernet (LAN), HDMI
- WiFi, Bluetooth
- 1 x USB Type-C
- Fingerprint Sensor, Backlit Keyboard, Inbuilt Microphone
Lenovo ThinkPad E16 21TFS02000 Laptop (Intel Core 5 210H/ 16GB… Price History
You can check the price history of Lenovo ThinkPad E16 21TFS02000 Laptop (Intel Core 5 210H/ 16GB/ 512GB SSD/ Win 11) below. The current price is $104,999. There has been no significant change in the price over the past month.
Read MoreLoading Price History ...
Discuss
Be the first to leave a comment.
Related Laptops
Related Searches
Compared With

Lenovo ThinkPad E16 21TFS02000 Laptop (Intel Core 5 210H/ 16GB/ 512GB SSD/ Win 11) vs Lenovo IdeaPad Slim 5 16IAH8 83BG000PIN Laptop (12th Gen Core i5/ 16GB/ 512GB SSD/ Win11)
Lenovo ThinkPad E16 21TFS02000 Laptop (Intel Core 5 210H/ 16GB/ 512GB SSD/ Win 11) vs Lenovo ThinkPad X13 AI PC 21LWS02T00 Laptop (Intel Core Ultra 7 155U/ 32GB/ 512GB SSD/ Win11 Pro)
Acer Predator Helios Neo 16 AI PHN16-73-97FV Gaming Laptop (Intel Core Ultra 9 275HX/ 16GB/ 1TB SSD/ Win11/ 12GB RTX 5070Ti) vs Asus ROG Strix G18 2025 G814FM-DS95 Gaming Laptop (AMD Ryzen 9 9955HX/ 16GB/ 2TB SSD/ Win 11/ 8GB RTX 5060)
Apple MacBook Pro 14 2025 Laptop (Apple M5/ 24GB/ 1TB SSD/ macOS) vs Alienware 16 Aurora Gaming Laptop (Intel Core 7 240H/ 32GB/ 1TB SSD/ Win 11/ 8GB RTX 5050)
Lenovo IdeaPad Slim 3i 82X700HUUS Laptop (13th Gen Core i7/ 16GB/ 1TB SSD/ Win 11) vs Lenovo IdeaPad 5i 2-in-1 83KR0047US Laptop (Intel Core 5 225U/ 8GB/ 512GB SSD/ Win 11)
Samsung Galaxy Book 4 Pro NP940XGK-KG2US Laptop (Intel Core 5 Ultra 125H/ 16GB/ 512GB SSD/ Win11) vs Apple MacBook Neo 2026 Laptop (Apple A18 Pro Chip/ 8GB/ 256GB SSD/ MacOS)Lenovo ThinkPad E16 21TFS02000 Laptop (Intel Core 5 210H/ 16GB… Full Specs
General
| Series | ThinkPad E16 |
| Model | 21TFS02000 |
| Utility | Everyday Use, Performance |
| Device Type | Ultrabook |
| OS | Windows 11 Home (64-bit) |
| Warranty | 1 year Onsite Warranty |
Display
| Touch | No |
| Size | 14 inches |
| Resolution | 1920 x 1200 pixels |
| PPI | ~ 162 PPI |
| Refresh Rate | 60 Hz |
| Aspect Ratio | 16:10 |
| Anti Glare Screen | Yes |
| Features | 45% NTSC, 300 nits |
Connectivity
| Ethernet | Yes |
| WiFi | Yes |
| Bluetooth | Yes |
| USB Ports | 1 x USB Type-C, 2 x USB Type-A |
| HDMI | 1 x HDMI Port |
| Fingerprint Sensor | Yes |
| Security Lock Port | Yes |
| Other Ports | 1 x 3.5mm Headphone/Microphone Combo Jack |
Input
| Camera | 720p HD Camera |
| Keyboard Backlit | Yes |
| Touchpad | Yes |
| Inbuilt Microphone | Yes |
| Speakers | Yes |
| Optical Drive | No |
Processor
| Processor | Intel Core 5 210H |
| Speed | 4 x 2.2 GHz (Turbo Speed upto 3.6 GHz) Performance Cores 4 x 1.6 GHz (Turbo Speed upto 3.6 GHz) Efficient Cores |
| Cores | Octa Core (4P + 4E), 12 Threads |
| Cache | 12 MB |
| Brand | Intel |
| Series | Core 5 |
| Model | 210H |
| Generation | Intel Core Series 2 |
Graphics
| GPU | Intel Integrated Graphics |
| Brand | Intel |
Memory
| RAM | 16 GB DDR5 |
| Solid State Drive | 512 GB SSD |
| SSD Interface | NVMe PCIe Gen4 |
Disclaimer: Despite our best efforts, we can't guarantee that the information on this page including the price, specs and images is 100% correct. We may get a commission for qualifying sales through our links.














