






Lenovo ThinkPad E16 21TFS02U00 AI Powered Laptop (Intel Core 7 240H/ 16GB/ 512GB SSD/ Win 11)
$1,217.45 • View Prices • By Lenovo
Lenovo ThinkPad E16 21TFS02U00 AI Powered Laptop (Intel Core 7 240H/ 16GB/ 512GB SSD/ Win 11) price in United States starts from $1,217.45.
- Share
$1,217.45
Search
- Price History
- Set Price Alert
Features
- Intel Core 7 240H
- 10 Cores (6P + 4E), 16 Threads
- 16 GB DDR5 RAM
- 512 GB SSD
- Intel Integrated Graphics
- 14 inches, 1920 x 1200 pixels
- Windows 11 OS
- 1 Year Warranty
Lenovo ThinkPad E16 21TFS02U00 AI Powered Laptop (Intel Core 7… Specs
Group: $112,500 to $137,500
General
- OS: Windows 11
- Utility: Everyday Use, Performance
- 1 Year Warranty
Display
- 14 inchesSmall
- 1920 x 1200 pixelsAverage
- ~ 162 PPIAverage
- Anti Glare
- 16:10 Aspect Ratio
Performance
- Intel Core 7 240H
- 6 x 2.5 GHz (Turbo Speed upto 5.2 GHz) Performance Cores
4 x 1.8 GHz (Turbo Speed upto 4 GHz) Efficient Cores - 10 Cores (6P + 4E), 16 Threads
- 24 MB Cache
- Intel Integrated Graphics Graphics
- 16 GB DDR5 RAMAverage
- 512 GB SSD
Connectivity
- Ethernet (LAN), HDMI
- WiFi, Bluetooth
- 1 x USB Type-C
- Backlit Keyboard, Inbuilt Microphone
Lenovo ThinkPad E16 21TFS02U00 AI Powered Laptop (Intel Core 7… Price History
You can check the price history of Lenovo ThinkPad E16 21TFS02U00 AI Powered Laptop (Intel Core 7 240H/ 16GB/ 512GB SSD/ Win 11) below. The current price is $117,399. There has been no significant change in the price over the past month.
Read MoreLoading Price History ...
Discuss
Be the first to leave a comment.
Related Laptops
Related Searches
Compared With

Lenovo IdeaPad 5 2-in-1 83KT002QUS Laptop (AMD Ryzen AI 5 340/ 16GB/ 1TB SSD/ Win 11) vs Dell 14 Plus 2-in-1 LDB04255-A376BLU-PUS Laptop (AMD Ryzen AI 5 340/ 16GB/ 512GB SSD/ Win11)
Apple MacBook Neo 2026 Laptop (Apple A18 Pro Chip/ 8GB/ 256GB SSD/ MacOS) vs Samsung Galaxy Book 4 Pro NP964XGK-KG3US Laptop (Intel Core 5 Ultra 125H/ 16GB/ 512GB SSD/ Win11)
Asus TUF Gaming A15 FA506NCR-WH71 Gaming Laptop (AMD Ryzen 7 7435HS/ 8GB/ 512GB SSD/ Win 11/ 4GB RTX 3050) vs Lenovo LOQ-E 83S00000US Gaming Laptop (AMD Ryzen 7 7735HS / 16GB/ 512GB SSD/ Win 11/ 6GB RTX 4050)
Apple MacBook Air 15 2026 Laptop (Apple M5/ 16GB/ 1TB SSD/ MacOS/10 Core GPU) vs Apple MacBook Neo Laptop (Apple A18 Pro Chip/ 8GB/ 512GB SSD/ MacOS)
Lenovo ThinkPad X1 Carbon Gen 12 21KC00A7US Laptop (Intel Core Ultra 7 155U/ 32GB/ 512GB SSD/ Win 11) vs Microsoft Surface Laptop 7 15 ZHQ-00001 (Snapdragon X Elite/ 16GB/ 512GB SSD/ Win11)
Apple MacBook Air 13 2025 Z1H7000RY Laptop (Apple M4/ 32GB/ 1TB SSD/ MacOS/ 10-Core GPU) vs Apple MacBook Pro 14 2025 Laptop (Apple M5/ 16GB/ 512GB SSD/ macOS)Lenovo ThinkPad E16 21TFS02U00 AI Powered Laptop (Intel Core 7… Full Specs
General
| Series | ThinkPad E16 |
| Model | 21TFS02U00 |
| Utility | Everyday Use, Performance |
| Device Type | Ultrabook |
| OS | Windows 11 Home (64-bit) |
| Warranty | 1 year Onsite Warranty |
Display
| Touch | No |
| Size | 14 inches |
| Resolution | 1920 x 1200 pixels |
| PPI | ~ 162 PPI |
| Refresh Rate | 60 Hz |
| Aspect Ratio | 16:10 |
| Anti Glare Screen | Yes |
| Features | 45% NTSC, 300 nits |
Connectivity
| Ethernet | Yes |
| WiFi | Yes |
| Bluetooth | Yes |
| USB Ports | 1 x USB Type-C, 2 x USB Type-A |
| HDMI | 1 x HDMI Port |
| Security Lock Port | Yes |
| Other Ports | 1 x 3.5mm Headphone/Microphone Combo Jack |
Input
| Camera | 720p HD Camera |
| Keyboard Backlit | Yes |
| Touchpad | Yes |
| Inbuilt Microphone | Yes |
| Speakers | Yes |
| Optical Drive | No |
Processor
| Processor | Intel Core 7 240H |
| Speed | 6 x 2.5 GHz (Turbo Speed upto 5.2 GHz) Performance Cores 4 x 1.8 GHz (Turbo Speed upto 4 GHz) Efficient Cores |
| Cores | 10 Cores (6P + 4E), 16 Threads |
| Cache | 24 MB |
| Brand | Intel |
| Series | Core 7 |
| Model | 240H |
| Generation | Intel Core Series 2 |
Graphics
| GPU | Intel Integrated Graphics |
| Brand | Intel |
Memory
| RAM | 16 GB DDR5 |
| Solid State Drive | 512 GB SSD |
| SSD Interface | NVMe PCIe Gen4 |
Disclaimer: Despite our best efforts, we can't guarantee that the information on this page including the price, specs and images is 100% correct. We may get a commission for qualifying sales through our links.
















