
Lenovo ThinkPad E530 (3259-B51) Laptop (3rd Gen Ci5/ 4GB/ 500GB/ Win7 Prof/ 1GB Graph)
$549.06 • Out Of Stock • By Lenovo
Lenovo ThinkPad E530 (3259-B51) Laptop (3rd Gen Ci5/ 4GB/ 500GB/ Win7 Prof/ 1GB Graph) price in United States starts from $549.06.
- Share
This Laptop is Out of Stock.
Set an Alert to know when it comes back in stock.
Set an Alert to know when it comes back in stock.
$549.06
Search
Features
- 3rd Gen Intel Core i5 3210M
- 4 GB DDR3 RAM
- 500 GB Hard Disk
- 1 GB NVIDIA GeForce 610M
- 15.6 inches, 1366 x 768 pixels
- Windows 7 OS
- 1 Year Warranty
- 1 USB 3.0 Ports
OUT OF STOCK
Lenovo ThinkPad E530 (3259-B51) Laptop (3rd Gen Ci5/ 4GB/ 500G… Specs
Group: $47,500 to $62,500
General
- OS: Windows 7
- Utility: Entertainment
- Thickness: 33.9 mmThick
- 2.15 kgHeavy
- 1 Year Warranty
Display
- 15.6 inchesLarge
- 1366 x 768 pixelsPoor
- ~ 100 PPILow
- 16:9 Aspect Ratio
Performance
- 3rd Gen Intel Core i5 3210M
- 3 MB Cache
- 1 GB, NVIDIA GeForce 610M GraphicsSmall
- 4 GB DDR3 RAMSmall
- 500 GB HDDSmall
Connectivity
- Ethernet (LAN), HDMI, Multi Card Reader
- WiFi, Bluetooth v4.0
- 1 x USB 3.0
- Optical (DVD) Drive, Inbuilt Microphone
Battery
- 6 Cell Battery
Discuss
Be the first to leave a comment.
Related Laptops
Related Searches
Compared With

Apple MacBook Air 15 2026 Laptop (Apple M5/ 16GB/ 1TB SSD/ MacOS/10 Core GPU) vs Lenovo Yoga Pro 9i Touchscreen Laptop (Intel Core Ultra 9 285H/ 32GB/ 1TB SSD/ Win 11/ 8GB RTX 5050)
Apple MacBook Air 15 2026 Laptop (Apple M5/ 16GB/ 1TB SSD/ MacOS/10 Core GPU) vs Lenovo Yoga 7i 2-in-1 83DL0002US Laptop (Intel Core Ultra 7 155U/ 16GB/ 1TB SSD/ Win 11)
Lenovo IdeaPad 1i 82LX005TUS Laptop (Intel Celeron N4500/ 4GB/ 128GB eMMC/ Win 11) vs Lenovo IdeaPad 3i 82RJ005BUS Laptop (12th Gen Core i5/ 8GB/ 256GB SSD/ Win 11)
HP OmniBook 5 16-af1865nr Laptop (Intel Core Ultra 7 255H/ 16GB/ 1TB SSD/ Win 11) vs Dell XPS 14 9440 Laptop (Intel Core Ultra 7 155H/ 16GB/ 512GB SSD/ Win 11)
Alienware 16 Aurora Gaming Laptop (Intel Core 7 240H/ 32GB/ 1TB SSD/ Win 11/ RTX 5060 8GB Graph) vs Lenovo Legion 5 15IAX10 83F0001QUS Gaming Laptop (Intel Ultra 7 255HX/ 16GB/ 1TB SSD/ Win 11/ 8GB RTX 5060)
Samsung Galaxy Book 2 NP641BEF-KA1US Business Laptop (12th Gen Core i5/ 16GB/ 256GB SSD/ Win 11) vs Apple MacBook Neo 2026 Laptop (Apple A18 Pro Chip/ 8GB/ 256GB SSD/ MacOS)Lenovo ThinkPad E530 (3259-B51) Laptop (3rd Gen Ci5/ 4GB/ 500G… Full Specs
General
| Series | Edge |
| Model | 3259-B51 |
| Utility | Entertainment |
| OS | Windows 7 Professional (64-bit) |
| Dimensions | 339.4 x 234 x 33.9 mm |
| Weight | 2.15 kg |
| Warranty | 1 Year Accidental Damage Protection (ADP) |
Display
| Type | HD Anti-glare Display |
| Touch | No |
| Size | 15.6 inches |
| Resolution | 1366 x 768 pixels |
| PPI | ~ 100 PPI |
| Aspect Ratio | 16:9 |
| Anti Glare Screen | No |
Connectivity
| Ethernet | Gigabit Ethernet |
| WiFi | IEEE 802.11b/g/n |
| Bluetooth | v4 |
| USB Ports | 1 x USB 3.0 |
| HDMI | 1 x HDMI Port |
| Card Reader | 4-in-1 Card Reader |
| Security Lock Port | Yes |
Input
| Camera | HD Webcam |
| Keyboard | UltraNav Keyboard |
| Touchpad | Multi-touch Touchpad |
| Inbuilt Microphone | Yes |
| Speakers | Yes |
| Sound | Dolby Advanced Audio for Premium Sound |
| Optical Drive | DVD RW Drive |
Processor
| Processor | 3rd Gen Intel Core i5 3210M |
| CPU Score | 40 out of 100 |
| Cache | 3 MB |
| Brand | Intel |
| Series | Core i5 |
| Model | 3210M |
| Generation | 3rd Gen |
| Chipset | B75 Express |
Graphics
| GPU | NVIDIA GeForce 610M |
| Dedicated Memory | DDR3 1 GB |
| Brand | NVIDIA |
Memory
| RAM | 4 GB DDR3 |
| Maximum RAM Supported | Upto 8 GB |
| RAM Slots | 2 |
| Hard Disk Capacity | 500 GB |
| Hard Disk Speed | 7200 RPM |
Battery
| Battery | 6 Cell Battery |
| Adapter Type | 65 W AC Adapter |
| Battery Backup | Upto 5 hours |
Extra
| Sales Package | Laptop, Battery, AC Adapter, User Guide and Manuals |
Disclaimer: Despite our best efforts, we can't guarantee that the information on this page including the price, specs and images is 100% correct. We may get a commission for qualifying sales through our links.












