
Lenovo Thinkpad L Series L430(2466-5G6) Laptop (3rd Gen Ci5/ 6GB/ 500GB/ Dos)
$508.69 • Out Of Stock • By Lenovo
Lenovo Thinkpad L Series L430(2466-5G6) Laptop (3rd Gen Ci5/ 6GB/ 500GB/ Dos) price in United States starts from $508.69.
- Share
This Laptop is Out of Stock.
Set an Alert to know when it comes back in stock.
Set an Alert to know when it comes back in stock.
$508.69
Search
Features
- 3rd Gen Intel Core i5 3320M
- 6 GB DDR3 RAM
- 500 GB Hard Disk
- Intel HD Graphics
- 14 inches, 1366 x 768 pixels
- DOS OS
- 2 Year Warranty
- 1 USB 3.0 Ports
OUT OF STOCK
Lenovo Thinkpad L Series L430(2466-5G6) Laptop (3rd Gen Ci5/ 6… Specs
Group: $45,000 to $55,000
General
- OS: DOS
- Utility: Everyday Use
- 2 Year Warranty
Display
- 14 inchesSmall
- 1366 x 768 pixelsPoor
- ~ 112 PPILow
- 16:9 Aspect Ratio
Performance
- 3rd Gen Intel Core i5 3320M
- Intel HD Graphics Graphics
- 6 GB DDR3 RAMSmall
- 500 GB HDDSmall
Connectivity
- Ethernet (LAN), HDMI, Multi Card Reader
- WiFi, Bluetooth v4.0
- 1 x USB 3.0
- Optical (DVD) Drive, Inbuilt Microphone
Discuss
Be the first to leave a comment.
Related Laptops
Related Searches
Compared With

Asus Vivobook 14 X1404VAP-V14.C58256 Laptop (Intel Core 5 120U/ 8GB/ 256GB SSD/ Win 11) vs Asus TUF Gaming A17 FA706NF-RS51 Gaming Laptop (AMD Ryzen 5 7535HS/ 8GB/ 512GB SSD/ Win 11/ 4GB RTX 2050)
Apple MacBook Pro 14 2025 Laptop (Apple M5/ 24GB/ 1TB SSD/ macOS) vs Alienware 16 Aurora Gaming Laptop (Intel Core 7 240H/ 32GB/ 1TB SSD/ Win 11/ 8GB RTX 5050)
Acer Predator Helios Neo 16 AI PHN16-73-97FV Gaming Laptop (Intel Core Ultra 9 275HX/ 16GB/ 1TB SSD/ Win11/ 12GB RTX 5070Ti) vs Asus ROG Strix G18 2025 G814FM-DS95 Gaming Laptop (AMD Ryzen 9 9955HX/ 16GB/ 2TB SSD/ Win 11/ 8GB RTX 5060)
Asus TUF Gaming F15 FX507VI-F15.I74070 Gaming Laptop (13th Gen Core i7/ 16GB/ 1TB SSD/ Win11/ 8GB Graphics) vs Alienware x14 R2 AWX14R2-7022SLV-PUS Gaming Laptop (13th Gen Core i7/ 32GB/ 1TB SSD/ Win 11/ 8GB RTX 4060)
Apple MacBook Neo 2026 Laptop (Apple A18 Pro Chip/ 8GB/ 256GB SSD/ MacOS) vs Samsung Galaxy Book 4 Pro NP964XGK-KG3US Laptop (Intel Core 5 Ultra 125H/ 16GB/ 512GB SSD/ Win11)
Lenovo Legion Pro Rollable Gaming Laptop (Intel Core Ultra Series 3/ 32GB/ 1TB SSD/ Win11Home/ RTX5090) vs Lenovo LOQ-E 83S00000US Gaming Laptop (AMD Ryzen 7 7735HS / 16GB/ 512GB SSD/ Win 11/ 6GB RTX 4050)Lenovo Thinkpad L Series L430(2466-5G6) Laptop (3rd Gen Ci5/ 6… Full Specs
General
| Series | Thinkpad |
| Utility | Everyday Use |
| OS | Free DOS |
| Warranty | 3 Year Lenovo India Warranty |
Display
| Touch | No |
| Size | 14 inches |
| Resolution | 1366 x 768 pixels |
| PPI | ~ 112 PPI |
| Aspect Ratio | 16:9 |
| Anti Glare Screen | No |
Connectivity
| Ethernet | 10/100/1000 |
| WiFi | IEEE 802.11b/g/n |
| Bluetooth | v4 |
| USB Ports | 1 x USB 3.0 |
| HDMI | 1 x HDMI Port |
| Card Reader | 4-in-1 Card Reader |
| Security Lock Port | Yes |
Input
| Camera | 720 Pixel HD |
| Touchpad | Yes |
| Inbuilt Microphone | Yes |
| Optical Drive | DVD Writer |
Processor
| Processor | 3rd Gen Intel Core i5 3320M |
| CPU Score | 42 out of 100 |
| Brand | Intel |
| Series | Core i5 |
| Model | 3320M |
| Generation | 3rd Gen |
Graphics
| GPU | Intel HD Graphics |
| Brand | Intel |
Memory
| RAM | 6 GB DDR3 |
| Hard Disk Capacity | 500 GB |
Battery
| Adapter Type | 65 W AC Adapter |
| Battery Backup | Upto 3 hours |
Extra
| Sales Package | Charger, Battery, Laptop |
Disclaimer: Despite our best efforts, we can't guarantee that the information on this page including the price, specs and images is 100% correct. We may get a commission for qualifying sales through our links.










