



Lenovo Thinkpad L380 (20M7S04D00) Laptop (8th Gen Ci5/ 8GB/ 256GB SSD/ Win10)
$1,004.43 • Out Of Stock • By Lenovo
Lenovo Thinkpad L380 (20M7S04D00) Laptop (8th Gen Ci5/ 8GB/ 256GB SSD/ Win10) price in United States starts from $1,004.43.
- Share
This Laptop is Out of Stock.
Set an Alert to know when it comes back in stock.
Set an Alert to know when it comes back in stock.
$1,004.43
Search
Features
- 8th Gen Intel Core i5 8250U
- Quad Core, 8 Threads
- 8 GB DDR4 RAM
- 256 GB SSD
- Intel UHD 620
- 13.3 inches, 1366 x 768 pixels, Touch Screen
- Windows 10 OS
- 2 USB 3.0 Ports
OUT OF STOCK
Lenovo Thinkpad L380 (20M7S04D00) Laptop (8th Gen Ci5/ 8GB/ 25… Specs
Group: $85,000 to $112,500
General
- OS: Windows 10
- Utility: Everyday Use, Business
- 1.46 kgLight
Display
- 13.3 inchesSmall
- 1366 x 768 pixelsBad
- ~ 118 PPILow
- Touch Screen
- Anti Glare
Performance
- 8th Gen Intel Core i5 8250U
- 4 x 1.6 GHz (Turbo Speed upto 3.4 GHz) Cores
- Quad Core, 8 Threads
- 6 MB Cache
- Intel UHD 620 Graphics
- 8 GB DDR4 RAMSmallest
- 256 GB SSD
Connectivity
- Ethernet (LAN), HDMI, Multi Card Reader
- WiFi, Bluetooth v4.1
- 2 x USB 3.0
- Fingerprint Sensor, Inbuilt Microphone
Battery
- 3 Cell Battery
Discuss
Be the first to leave a comment.
Related Laptops
Related Searches
Compared With

Apple MacBook Neo 2026 Laptop (Apple A18 Pro Chip/ 8GB/ 256GB SSD/ MacOS) vs Samsung Galaxy Book 4 Pro NP964XGK-KG3US Laptop (Intel Core 5 Ultra 125H/ 16GB/ 512GB SSD/ Win11)
Asus Vivobook 14 X1404VAP-V14.C58256 Laptop (Intel Core 5 120U/ 8GB/ 256GB SSD/ Win 11) vs Asus TUF Gaming A17 FA706NF-RS51 Gaming Laptop (AMD Ryzen 5 7535HS/ 8GB/ 512GB SSD/ Win 11/ 4GB RTX 2050)
Lenovo IdeaPad 5 2-in-1 83KT002QUS Laptop (AMD Ryzen AI 5 340/ 16GB/ 1TB SSD/ Win 11) vs Dell 14 Plus 2-in-1 LDB04255-A376BLU-PUS Laptop (AMD Ryzen AI 5 340/ 16GB/ 512GB SSD/ Win11)
Apple MacBook Pro 14 2025 Laptop (Apple M5/ 16GB/ 512GB SSD/ macOS) vs Apple MacBook Air 13 2024 Laptop (Apple M3/ 8GB/ 256GB SSD/ macOS)
Acer Nitro 16 AN16-41-R4CY Gaming Laptop (AMD Ryzen 7 7840HS/ 16GB/ 1TB SSD/ Win11/ 8GB Graph) vs Asus ROG Strix G18 2025 G814PH-ES94 Gaming Laptop (AMD Ryzen 9 8940HX/ 16GB/ 1TB SSD/ Win 11/ 8GB RTX 5050)
HP OmniBook 7 B5PX4UA#ABA 2-in-1 Laptop (Intel Core Ultra 7 256V/ 16GB/ 256GB SSD/ Win 11) vs Lenovo ThinkPad P14s Gen 4 21HF000CUS Laptop (13th Gen Core i5/ 16GB/ 512GB SSD/ Win11 Pro)Lenovo Thinkpad L380 (20M7S04D00) Laptop (8th Gen Ci5/ 8GB/ 25… Full Specs
General
| Model | L380 (20M7S04D00) |
| Utility | Everyday Use, Business |
| OS | Windows 10 Professional (64-bit) |
| Weight | 1.46 kg |
| Warranty | 1 Year |
Display
| Type | LED |
| Touch | Yes |
| Size | 13.3 inches |
| Resolution | 1366 x 768 pixels |
| PPI | ~ 118 PPI |
| Anti Glare Screen | Yes |
| Features | HD TN Touch Slim Display |
Connectivity
| Ethernet | Yes |
| WiFi | 802.11 b/g/n |
| Bluetooth | v4.1 |
| USB Ports | 2 x USB 3.0 |
| HDMI | 1 x HDMI Port |
| Card Reader | Yes |
| Fingerprint Sensor | Yes |
| Microphone In | Yes |
| Headphone Jack | Yes |
Input
| Camera | Yes |
| Keyboard | Standard Notebook Keyboard |
| Touchpad | Multi-Touch Gestures Enabled |
| Inbuilt Microphone | Internal Microphone |
| Speakers | Dual Speakers |
| Optical Drive | No |
Processor
| Processor | 8th Gen Intel Core i5 8250U |
| Speed | 4 x 1.6 GHz (Turbo Speed upto 3.4 GHz) Cores |
| Cores | Quad Core, 8 Threads |
| Cache | 6 MB |
| Brand | Intel |
| Series | Core i5 |
| Model | 8250U |
| Generation | 8th Gen |
Graphics
| GPU | Intel UHD 620 |
| Brand | Intel |
Memory
| RAM | 8 GB DDR4 |
| RAM Bus Speed | 2133 MHz |
| RAM Slots | 1 |
| Solid State Drive | 256 GB SSD |
Battery
| Battery | 3 Cell Battery |
Disclaimer: Despite our best efforts, we can't guarantee that the information on this page including the price, specs and images is 100% correct. We may get a commission for qualifying sales through our links.













