





Lenovo ThinkPad X1 Carbon Gen 13 Aura Edition 21NS005SUS Laptop (Intel Core Ultra 7 268V/ 32GB/ 512GB SSD/ Win 11)
$2,424.04 • Out Of Stock • By Lenovo
Lenovo ThinkPad X1 Carbon Gen 13 Aura Edition 21NS005SUS Laptop (Intel Core Ultra 7 268V/ 32GB/ 512GB SSD/ Win 11) is a Windows Laptop powered by Intel Core Ultra 7 Series 2 268V with 32 GB LPDDR5x RAM and 512 GB SSD. It has a 14 inches OLED display with 120 Hz refresh rate. It uses Intel Arc Graphics 140V. It has a 57 Wh. Notable features include Backlit Keyboard, Fingerprint Sensor, Face Recognition, Thunderbolt and Anti-Glare Display.
- Compare
- Like
- Comment
- Share
This Laptop is Out of Stock.
Set an Alert to know when it comes back in stock.
Set an Alert to know when it comes back in stock.
$2,424.04
Search
Lenovo ThinkPad X1 Carbon Gen 13 Aura Edition 21NS005SUS Laptop (Intel Core Ultra 7 268V/ 32GB/ 512GB SSD/ Win 11) price in United States is $2,424.04. The lowest price is available at Walmart.
Features
- Intel Core Ultra 7 Series 2 268V
- Octa Core (4P + 4LP-E), 8 Threads
- 32 GB LPDDR5x RAM
- 512 GB SSD
- Intel Arc Graphics 140V
- 14 inches, 2880 x 1800 pixels
- Windows 11 OS
- 1 Year Warranty
OUT OF STOCK
Lenovo ThinkPad X1 Carbon Gen 13 Aura Edition 21NS005SUS Lapto… Specs
Group: $2,000 to $3,000
General
- OS: Windows 11
- Utility: Everyday Use
- Thickness: 16.95 mmAverage
- 986 gLightest
- 1 Year Warranty
Display
- 14 inchesSmall
- 2880 x 1800 pixelsAverage
- ~ 243 PPIAverage
- Anti Glare
- 16:10 Aspect Ratio
Performance
- Intel Core Ultra 7 Series 2 268V
- 4 x 2.2 GHz (Turbo Speed upto 5 GHz) Performance Cores
4 x 2.2 GHz (Turbo Speed upto 3.7 GHz) Low Power Efficient Cores - Octa Core (4P + 4LP-E), 8 Threads
- 12 MB Cache
- Intel Arc Graphics 140V Graphics
- 32 GB LPDDR5x RAMAverage
- 512 GB SSD
Connectivity
- HDMI, Thunderbolt
- WiFi, Bluetooth v5.4
- 2 x USB Type-C
- Fingerprint Sensor, Backlit Keyboard, Inbuilt Microphone
Battery
- 57 Wh BatteryGood
Lenovo ThinkPad X1 Carbon Gen 13 Aura Edition 21NS005SUS Lapto… Prices
Price has not changed significantly in 1 month.
Discuss
Be the first to leave a comment.
Related Laptops
Related Searches
Compared With

Alienware 16 Aurora Gaming Laptop (Intel Core 7 240H/ 32GB/ 1TB SSD/ Win 11/ 8GB RTX 5050) vs Asus ROG Strix G18 2025 G814FM-DS95 Gaming Laptop (AMD Ryzen 9 9955HX/ 16GB/ 2TB SSD/ Win 11/ 8GB RTX 5060)
Acer Predator Helios Neo 16 AI PHN16-73-97FV Gaming Laptop (Intel Core Ultra 9 275HX/ 16GB/ 1TB SSD/ Win11/ 12GB RTX 5070Ti) vs Asus ROG Strix G18 2025 G814FM-DS95 Gaming Laptop (AMD Ryzen 9 9955HX/ 16GB/ 2TB SSD/ Win 11/ 8GB RTX 5060)
Apple MacBook Pro 14 2025 Laptop (Apple M5/ 24GB/ 1TB SSD/ macOS) vs Asus ROG Strix G18 2025 G814FM-DS95 Gaming Laptop (AMD Ryzen 9 9955HX/ 16GB/ 2TB SSD/ Win 11/ 8GB RTX 5060)
Lenovo Legion 5i 83LY0007US Gaming Laptop (14th Gen Core i9/ 16GB/ 1TB SSD/ Win 11/ 8GB RTX 5070) vs MSI Vector A16 HX A8WHG-004US Gaming Laptop (AMD Ryzen 9 8940HX/ 16GB/ 1TB SSD/ Win 11/ 12GB RTX 5070Ti)
Acer Nitro 16 AN16-41-R4CY Gaming Laptop (AMD Ryzen 7 7840HS/ 16GB/ 1TB SSD/ Win11/ 8GB Graph) vs Asus TUF Gaming A16 2025 FA607NU-WS53 Gaming Laptop (AMD Ryzen 5 7535HS/ 16GB/ 512GB SSD/ Win 11/ 6GB RTX 4050)
HP OmniBook 7 B5PX4UA#ABA 2-in-1 Laptop (Intel Core Ultra 7 256V/ 16GB/ 256GB SSD/ Win 11) vs Dell 14 Plus Db14250 Laptop (Intel Core Ultra 7 256V/ 32GB/ 1TB SSD/ Win11)Lenovo ThinkPad X1 Carbon Gen 13 Aura Edition 21NS005SUS Lapto… Full Specs
General
| Series | ThinkPad X1 Carbon Gen 13 Aura Edition |
| Model | 21NS005SUS |
| Utility | Everyday Use |
| OS | Windows 11 Pro (64-bit) |
| Dimensions | 312.8 x 214.75 x 16.95 mm |
| Weight | 986 g |
| Warranty | 1 year Warranty |
Display
| Type | OLED |
| Touch | No |
| Size | 14 inches |
| Resolution | 2880 x 1800 pixels |
| PPI | ~ 243 PPI |
| Refresh Rate | 120 Hz |
| Aspect Ratio | 16:10 |
| Anti Glare Screen | Yes |
| Features | 400 nits, 100% DCI-P3, DisplayHDR True Black 500, Dolby Vision |
Connectivity
| Ethernet | No |
| WiFi | Intel Wi-Fi 7 BE201, 802.11be 2x2 |
| Bluetooth | v5.4 |
| USB Ports | 2 x USB Type-C, 2 x USB Type-A |
| USB Port Details | 1 x USB 3.2 Gen 1 Type-A, 1 x USB 3.2 Gen 1 Type-A (Always On) |
| Thunderbolt | 2 x Thunderbolt 4 (USB PD 3.0, DisplayPort 2.1, 40 Gbps) |
| HDMI | 1 x HDMI v2.1 Port |
| Fingerprint Sensor | Yes |
| Microphone In | Yes |
| Headphone Jack | Yes |
| Security Lock Port | Kensington Nano Security Slot |
Input
| Camera | FHD 1080p Camera |
| Keyboard Backlit | Yes |
| Touchpad | Yes |
| Inbuilt Microphone | 2 x 360° Microphones |
| Speakers | 2 x 2W |
| Optical Drive | No |
Processor
| Processor | Intel Core Ultra 7 Series 2 268V |
| Speed | 4 x 2.2 GHz (Turbo Speed upto 5 GHz) Performance Cores 4 x 2.2 GHz (Turbo Speed upto 3.7 GHz) Low Power Efficient Cores |
| Cores | Octa Core (4P + 4LP-E), 8 Threads |
| Cache | 12 MB |
| Brand | Intel |
| Series | Core Ultra 7 Series 2 |
| Model | 268V |
| Generation | Intel Core Ultra Series 2 |
Graphics
| GPU | Intel Arc Graphics 140V |
| Brand | Intel |
Memory
| RAM | 32 GB LPDDR5x |
| RAM Bus Speed | 8533 MHz |
| Maximum RAM Supported | Upto 32 GB |
| Solid State Drive | 512 GB SSD |
| SSD Interface | NVMe PCIe Gen4 |
Battery
| Battery | 57 Wh Battery |
| Adapter Type | 65W USB-C Adapter |
Disclaimer: Despite our best efforts, we can't guarantee that the information on this page including the price, specs and images is 100% correct. We may get a commission for qualifying sales through our links.















