






Lenovo ThinkPad X1 Yoga Gen 8 21HQ000CUS Laptop (13th Gen Core i7/ 16GB/ 512GB SSD/ Win11)
$1,769.99 • Out Of Stock • By Lenovo
Lenovo ThinkPad X1 Yoga Gen 8 21HQ000CUS Laptop (13th Gen Core i7/ 16GB/ 512GB SSD/ Win11) is a Windows Business 2 In 1 Laptop powered by 13th Gen Intel Core i7 1365U with 16 GB LPDDR5 RAM and 512 GB SSD. It has a 14 inches IPS display. It uses Intel Iris Xe Graphics. It has a 57 Wh. Notable features include Backlit Keyboard, Fingerprint Sensor, Touchscreen, Face Recognition and Thunderbolt.
- Compare
- Like
- Comment
- Share
This Laptop is Out of Stock.
Set an Alert to know when it comes back in stock.
Set an Alert to know when it comes back in stock.
$1,769.99
Search
Lenovo ThinkPad X1 Yoga Gen 8 21HQ000CUS Laptop (13th Gen Core i7/ 16GB/ 512GB SSD/ Win11) price in United States is $1,769.99. The lowest price is available at Amazon.
Features
- 13th Gen Intel Core i7 1365U
- 10 Cores (2P + 8E), 12 Threads
- 16 GB LPDDR5 RAM
- 512 GB SSD
- Integrated Intel Iris Xe Graphics
- 14 inches, 1920 x 1200 pixels, Touch Screen
- Windows 11 OS
- 3 Year Warranty
OUT OF STOCK
Lenovo ThinkPad X1 Yoga Gen 8 21HQ000CUS Laptop (13th Gen Core… Specs
Group: $1,500 to $2,500
General
- OS: Windows 11
- Utility: Everyday Use, Business
- Thickness: 15.53 mmAverage
- 1.38 kgLight
- 3 Year Warranty
Display
- 14 inchesSmall
- 1920 x 1200 pixelsPoor
- ~ 162 PPILow
- Touch Screen
- Anti Glare
- 16:10 Aspect Ratio
Performance
- 13th Gen Intel Core i7 1365U
- 2 x (Turbo Speed upto 5.2 GHz) Performance Cores
8 x (Turbo Speed upto 3.9 GHz) Efficient Cores - 10 Cores (2P + 8E), 12 Threads
- 12 MB Cache
- Integrated Intel Iris Xe Graphics Graphics
- 16 GB LPDDR5 RAMAverage
- 512 GB SSD
Connectivity
- HDMI, Thunderbolt
- WiFi, Bluetooth v5.3
- 2 x USB Type-C
- Fingerprint Sensor, Backlit Keyboard, Inbuilt Microphone
Battery
- 57 Wh BatteryGood
Lenovo ThinkPad X1 Yoga Gen 8 21HQ000CUS Laptop (13th Gen Core… Prices
Price has not changed significantly in 1 month.
Discuss
Be the first to leave a comment.
Related Laptops
Related Searches
Compared With

Asus ROG Zephyrus G14 GA403UM-G14.R9HX4 Gaming Laptop (AMD Ryzen 9 270/ 16GB/ 1TB SSD/ Win 11/ 8GB RTX 5060) vs Apple MacBook Air 13 2025 Laptop (Apple M4/ 24GB/ 512GB SSD/ MacOS/ 10-Core GPU)
Lenovo V15 G5 IRL 83HFA088US-N Laptop (13th Gen Core i7/ 16GB/ 1TB SSD/ Win 11) vs HP Envy x360 2-in-1 14-ES101XAZ Laptop (Intel Core 5 120U/ 8GB/ 512GB SSD/ Win 11)
Apple MacBook Air 13 2025 Laptop (Apple M4/ 24GB/ 512GB SSD/ MacOS/ 10-Core GPU) vs Asus ROG Flow Z13 GZ302EA-XS99 Convertible 2-in-1 Laptop (AMD Ryzen AI MAX+ 395/ 128GB/ 1TB SSD/ Win 11)
Asus ROG Strix G615JMR-AS74 Gaming Laptop (14th Gen Core i7/ 16GB/ 1TB SSD/ Win 11/ 8GB RTX 5060) vs Asus TUF Gaming F16 FX608JHR-ES73 Gaming Laptop (14th Gen Core i7/ 16GB/ 512GB SSD/ Win 11/ 8GB RTX 5050)
Dell Inspiron 3535 i3535-A813BLK-PUS Laptop (AMD Ryzen 7 7730U/ 16GB/ 512GB SSD/ Win 11) vs Asus VivoBook 16 F1605VA-AB74 Laptop (13th Gen Core i7/ 16GB/ 1TB SSD/ Win 11)
Acer Nitro V 16 ANV16-42-R96P Gaming Laptop (AMD Ryzen 7 260/ 16GB/ 512GB SSD/ Win 11/ 8GB RTX 5050) vs Lenovo LOQ 15AHP10 83JG000JUS Gaming Laptop (AMD Ryzen 5 220/ 16GB/ 512GB SSD/ Win 11/ 8GB RTX 5050)Lenovo ThinkPad X1 Yoga Gen 8 21HQ000CUS Laptop (13th Gen Core… Full Specs
General
| Series | ThinkPad X1 Yoga Gen 8 |
| Model | 21HQ000CUS |
| Utility | Everyday Use, Business |
| Device Type | 2 In 1 |
| OS | Windows 11 Pro (64-bit) |
| Dimensions | 314.4 x 222.3 x 15.53 mm |
| Weight | 1.38 kg |
| Warranty | 3 years Warranty |
Display
| Type | IPS |
| Touch | Yes |
| Size | 14 inches |
| Resolution | 1920 x 1200 pixels |
| PPI | ~ 162 PPI |
| Aspect Ratio | 16:10 |
| Anti Glare Screen | Yes |
| Features | 400 nits, 100% sRGB, Low Power, 10-point Multi-touch |
Connectivity
| Ethernet | No |
| WiFi | Intel Wi-Fi 6E AX211, 802.11ax 2x2 |
| Bluetooth | v5.3 |
| USB Ports | 2 x USB Type-C, 2 x USB Type-A |
| USB Port Details | 1 x USB 3.2 Gen 1 Type-A, 1 x USB 3.2 Gen 1 Type-A (Always On) |
| Thunderbolt | 2 x Thunderbolt 4 (Data transfer, Power Delivery 3.0 and DisplayPort) |
| HDMI | 1 x HDMI v2.1 Port |
| Fingerprint Sensor | Yes |
| Microphone In | Yes |
| Headphone Jack | Yes |
| Security Lock Port | Yes |
| Other Ports | 1 x Nano-SIM Card Slot (Fibocom L860-GL-16, 4G LTE CAT16, with Embedded eSIM) |
Input
| Camera | FHD 1080p + IR Hybrid with Privacy Shutter |
| Keyboard | Backlit, English |
| Keyboard Backlit | Yes |
| Touchpad | Yes |
| Inbuilt Microphone | 4 x Array Microphones |
| Speakers | Stereo Speakers, 2W x 2 Woofers and 0.8W x 2 Tweeters |
| Optical Drive | No |
Processor
| Processor | 13th Gen Intel Core i7 1365U |
| Speed | 2 x (Turbo Speed upto 5.2 GHz) Performance Cores 8 x (Turbo Speed upto 3.9 GHz) Efficient Cores |
| Cores | 10 Cores (2P + 8E), 12 Threads |
| Cache | 12 MB |
| Brand | Intel |
| Series | Core i7 |
| Model | 1365U |
| Generation | 13th Gen |
Graphics
| GPU | Integrated Intel Iris Xe Graphics |
| Brand | Intel |
Memory
| RAM | 16 GB LPDDR5 |
| RAM Bus Speed | 6400 MHz |
| Solid State Drive | 512 GB SSD |
| SSD Interface | NVMe PCIe Gen4 |
Battery
| Battery | 57 Wh Battery |
| Adapter Type | 65W USB-C Power Adapter |
Extra
| Other Features | Discrete TPM 2.0 Enabled |
Disclaimer: Despite our best efforts, we can't guarantee that the information on this page including the price, specs and images is 100% correct. We may get a commission for qualifying sales through our links.

















