





Lenovo ThinkPad X9-15 Gen 1 Aura Edition 21Q6006RUS Laptop (Intel Core Ultra 7 258V/ 32GB/ 512GB SSD/ Win 11)
$1,629.99 • View Prices • By Lenovo
Lenovo ThinkPad X9-15 Gen 1 Aura Edition 21Q6006RUS Laptop (Intel Core Ultra 7 258V/ 32GB/ 512GB SSD/ Win 11) is a Windows Laptop powered by Intel Core Ultra 7 Series 2 258V with 32 GB LPDDR5x RAM and 512 GB SSD. It has a 15.3 inches OLED display with 120 Hz refresh rate. It uses Intel Arc Graphics 140V. It has a 80 Wh. Notable features include Backlit Keyboard, Fingerprint Sensor, Touchscreen, Face Recognition and Thunderbolt.
- Compare
- Like
- Comment
- Share
Lenovo ThinkPad X9-15 Gen 1 Aura Edition 21Q6006RUS Laptop (Intel Core Ultra 7 258V/ 32GB/ 512GB SSD/ Win 11) price in United States is $1,629.99. The lowest price is available at Amazon.
- Price History
- Set Price Alert
- View Prices
Features
- Intel Core Ultra 7 Series 2 258V
- Octa Core (4P + 4E), 8 Threads
- 32 GB LPDDR5x RAM
- 512 GB SSD
- Intel Arc Graphics 140V
- 15.3 inches, 2880 x 1800 pixels, Touch Screen
- Windows 11 OS
- 1 Year Warranty
Lenovo ThinkPad X9-15 Gen 1 Aura Edition 21Q6006RUS Laptop (In… Specs
Group: $1,250 to $1,750
General
- OS: Windows 11
- Utility: Everyday Use
- Thickness: 12.9 mmSlim
- 1.4 kgLight
- 1 Year Warranty
Display
- 15.3 inchesAverage
- 2880 x 1800 pixelsGood
- ~ 222 PPIHigh
- Touch Screen
- Anti Glare
- 16:10 Aspect Ratio
Performance
- Intel Core Ultra 7 Series 2 258V
- 4 x 2.2 GHz (Turbo Speed upto 4.8 GHz) Performance Cores
4 x Efficient Cores
2.2 GHz (Turbo Speed upto 3.7 GHz) Low Power Efficient Cores - Octa Core (4P + 4E), 8 Threads
- 12 MB Cache
- Intel Arc Graphics 140V Graphics
- 32 GB LPDDR5x RAMLargest
- 512 GB SSD
Connectivity
- HDMI, Thunderbolt
- WiFi, Bluetooth v5.4
- 2 x USB Type-C
- 8 MP Camera
- Fingerprint Sensor, Backlit Keyboard, Inbuilt Microphone
Battery
- 80 Wh BatteryGood
Lenovo ThinkPad X9-15 Gen 1 Aura Edition 21Q6006RUS Laptop (In… Prices
3% (price dropped by $53 in one month)
Lenovo ThinkPad X9-15 Gen 1 Aura Edition 21Q6006RUS Laptop (In… Price History
You can check the price history of Lenovo ThinkPad X9-15 Gen 1 Aura Edition 21Q6006RUS Laptop (Intel Core Ultra 7 258V/ 32GB/ 512GB SSD/ Win 11) below. The current price is $1,629.99. Over the past month, there has been a decrease of $53 in the price.
Read MoreLoading Price History ...
Discuss
Be the first to leave a comment.
Related Laptops
Related Searches
Compared With

Acer Nitro V 17 AI ANV17-41-R8ML Gaming Laptop (AMD Ryzen 5 240/ 16GB/ 512GB SSD/ Win 11/ 8GB RTX 5060) vs MSI Cyborg 15 B2RWFKG-074US Gaming Laptop (Intel Core 7 240H/ 16GB/ 1TB SSD/ Win 11/ 8GB RTX 5060)
Acer Nitro 16 AN16-41-R4CY Gaming Laptop (AMD Ryzen 7 7840HS/ 16GB/ 1TB SSD/ Win11/ 8GB Graph) vs Asus ROG Strix G17 G713PI-DS94 Gaming Laptop (AMD Ryzen 9 7945HX/ 16GB/ 1TB SSD/ Win 11/ 8GB RTX 4070)
Acer Nitro 16 AN16-41-R4CY Gaming Laptop (AMD Ryzen 7 7840HS/ 16GB/ 1TB SSD/ Win11/ 8GB Graph) vs MSI Cyborg 15 B2RWFKG-074US Gaming Laptop (Intel Core 7 240H/ 16GB/ 1TB SSD/ Win 11/ 8GB RTX 5060)
Acer Aspire Go 15 AG15-21PT-R5GQ Laptop (AMD Ryzen 5 7520U/ 8GB/ 512GB SSD/ Win 11) vs Asus Vivobook Go 15 E1504FA-AS54 Laptop (AMD Ryzen 5 7520U/ 8GB/ 512GB SSD/ Win 11)
Lenovo IdeaPad Slim 3i 82X700B4US Laptop (13th Gen Core i5/ 16GB/ 512GB SSD/ Win 11) vs Asus Vivobook 14 X1407QA-V14.X116512 Laptop (Qualcomm Snapdragon X X1-26-100/ 16GB/ 512GB SSD/ Win11)
Samsung Galaxy Book 4 Pro NP940XGK-KG2US Laptop (Intel Core 5 Ultra 125H/ 16GB/ 512GB SSD/ Win11) vs Apple MacBook Neo 2026 Laptop (Apple A18 Pro Chip/ 8GB/ 256GB SSD/ MacOS)Lenovo ThinkPad X9-15 Gen 1 Aura Edition 21Q6006RUS Laptop (In… Full Specs
General
| Series | ThinkPad X9-15 Gen 1 Aura Edition |
| Model | 21Q6006RUS |
| Utility | Everyday Use |
| OS | Windows 11 Pro (64-bit) |
| Dimensions | 339.55 x 228.5 x 12.9 mm |
| Weight | 1.4 kg |
| Warranty | 1 year Warranty |
Display
| Type | OLED |
| Touch | Yes |
| Size | 15.3 inches |
| Resolution | 2880 x 1800 pixels |
| PPI | ~ 222 PPI |
| Refresh Rate | 120 Hz |
| Aspect Ratio | 16:10 |
| Anti Glare Screen | Yes |
| Features | 500 nits Brightness, 100% DCI-P3, DisplayHDR True Black 600, Dolby Vision |
Connectivity
| Ethernet | No |
| WiFi | Intel Wi-Fi 7 BE201, 802.11be 2x2 |
| Bluetooth | v5.4 |
| USB Ports | 2 x USB Type-C, 1 x USB Type-A |
| USB Port Details | 1 x USB 3.2 Gen 2 Type-A (Always On) |
| Thunderbolt | 2 x Thunderbolt 4 (USB PD 15-65W and DisplayPort 2.1) |
| HDMI | 1 x HDMI v2.1 Port |
| Fingerprint Sensor | Touch Style, Match-on-Chip, Integrated in Power Button |
| Microphone In | Yes |
| Headphone Jack | Yes |
Input
| Camera | Yes, 8 MP |
| Keyboard | Backlit, English |
| Keyboard Backlit | Yes |
| Touchpad | Haptic Touchpad |
| Inbuilt Microphone | Dual Array Digital Microphones |
| Speakers | 2W x 2 Woofers and 2W x 2 Tweeters |
| Optical Drive | No |
Processor
| Processor | Intel Core Ultra 7 Series 2 258V |
| Speed | 4 x 2.2 GHz (Turbo Speed upto 4.8 GHz) Performance Cores 4 x Efficient Cores 2.2 GHz (Turbo Speed upto 3.7 GHz) Low Power Efficient Cores |
| Cores | Octa Core (4P + 4E), 8 Threads |
| Cache | 12 MB |
| Brand | Intel |
| Series | Core Ultra 7 Series 2 |
| Model | 258V |
Graphics
| GPU | Intel Arc Graphics 140V |
| Brand | Intel |
Memory
| RAM | 32 GB LPDDR5x |
| RAM Bus Speed | 8533 MHz |
| Solid State Drive | 512 GB SSD |
| SSD Interface | NVMe PCIe Gen4 |
Battery
| Battery | 80 Wh Battery |
| Adapter Type | 65W USB-C Nano GaN Power Adapter |
Extra
| Included Software | Lenovo AI Now + Intel Connectivity Performance Suite |
Disclaimer: Despite our best efforts, we can't guarantee that the information on this page including the price, specs and images is 100% correct. We may get a commission for qualifying sales through our links.

















