


Lenovo V15 82C500RRIH Laptop (10th Gen Core i5/ 4GB/ 256GB SSD/ FreeDOS)
$644.57 • View Prices • By Lenovo
Lenovo V15 82C500RRIH Laptop (10th Gen Core i5/ 4GB/ 256GB SSD/ FreeDOS) price in United States starts from $644.57.
- Share
$644.57
Search
- Price History
- Set Price Alert
Features
- 10th Gen Intel Core i5 1035G1
- Quad Core, 8 Threads
- 4 GB DDR4 RAM
- 256 GB SSD
- Intel UHD
- 15.6 inches, 1920 x 1080 pixels
- DOS OS
Lenovo V15 82C500RRIH Laptop (10th Gen Core i5/ 4GB/ 256GB SSD… Specs
Group: $52,500 to $67,500
General
- OS: DOS
- Utility: Everyday Use
- 1.85 kgHeavy
Display
- 15.6 inchesLarge
- 1920 x 1080 pixelsAverage
- ~ 141 PPIAverage
- Anti Glare
Performance
- 10th Gen Intel Core i5 1035G1
- 4 x 1 GHz (Turbo Speed upto 3.6 GHz) Cores
- Quad Core, 8 Threads
- 6 MB Cache
- Intel UHD Graphics
- 4 GB DDR4 RAMSmallest
- 256 GB SSD
Connectivity
- HDMI, Multi Card Reader
- WiFi, Bluetooth v4.0
- 2 x USB 2.0
- Inbuilt Microphone
Battery
- 2 Cell Battery
Lenovo V15 82C500RRIH Laptop (10th Gen Core i5/ 4GB/ 256GB SSD… Price History
You can check the price history of Lenovo V15 82C500RRIH Laptop (10th Gen Core i5/ 4GB/ 256GB SSD/ FreeDOS) below. The current price is $61,990. There has been no significant change in the price over the past month.
Loading Price History ...
Discuss
Be the first to leave a comment.
Related Laptops
Related Searches
Compared With

Apple MacBook Air 15 2026 Laptop (Apple M5/ 16GB/ 1TB SSD/ MacOS/10 Core GPU) vs Lenovo Yoga 7i 2-in-1 83DL0002US Laptop (Intel Core Ultra 7 155U/ 16GB/ 1TB SSD/ Win 11)
Lenovo Yoga Pro 9i Touchscreen Laptop (Intel Core Ultra 9 285H/ 32GB/ 1TB SSD/ Win 11/ 8GB RTX 5050) vs HP OmniBook 5 16-af1865nr Laptop (Intel Core Ultra 7 255H/ 16GB/ 1TB SSD/ Win 11)
Lenovo IdeaPad 1i 82LX005TUS Laptop (Intel Celeron N4500/ 4GB/ 128GB eMMC/ Win 11) vs Lenovo IdeaPad 3i 82RJ005BUS Laptop (12th Gen Core i5/ 8GB/ 256GB SSD/ Win 11)
HP OmniBook 5 16-af1865nr Laptop (Intel Core Ultra 7 255H/ 16GB/ 1TB SSD/ Win 11) vs Dell XPS 14 9440 Laptop (Intel Core Ultra 7 155H/ 16GB/ 512GB SSD/ Win 11)
Asus ROG Strix G16 G614JV-AS74 Gaming Laptop (13th Gen Core i7/ 16GB/ 1TB SSD/ Win11/ 8GB Graphics) vs Asus TUF Gaming F16 FX607VU-ES51 Gaming Laptop (Intel Core 5 210H/ 8GB/ 512GB SSD/ Win 11/ 6GB RTX 4050)
Microsoft Surface Laptop 7 15 ZYU-00001 (Snapdragon X Elite/ 16GB/ 1TB SSD/ Win11) vs Dell XPS 14 9440 Laptop (Intel Core Ultra 7 155H/ 16GB/ 512GB SSD/ Win 11)Lenovo V15 82C500RRIH Laptop (10th Gen Core i5/ 4GB/ 256GB SSD… Full Specs
General
| Model | V15 (82C500RRIH) |
| Utility | Everyday Use |
| OS | DOS |
| Weight | 1.85 kg |
| Warranty | 1 Year |
Display
| Type | LED |
| Touch | No |
| Size | 15.6 inches |
| Resolution | 1920 x 1080 pixels |
| PPI | ~ 141 PPI |
| Anti Glare Screen | Yes |
| Features | Full HD Display |
Connectivity
| Ethernet | No |
| WiFi | 802.11 b/g/n |
| Bluetooth | v4 |
| USB Ports | 2 x USB 2.0 |
| HDMI | 1 x HDMI Port |
| Card Reader | Yes |
| Microphone In | Yes |
| Headphone Jack | Yes |
Input
| Camera | Yes |
| Keyboard | Standard Notebook Keyboard |
| Touchpad | Multi-Touch Gestures Enabled |
| Inbuilt Microphone | Built-in Microphone |
| Speakers | Built-in Speakers |
| Optical Drive | No |
Processor
| Processor | 10th Gen Intel Core i5 1035G1 |
| Speed | 4 x 1 GHz (Turbo Speed upto 3.6 GHz) Cores |
| Cores | Quad Core, 8 Threads |
| Cache | 6 MB |
| Brand | Intel |
| Series | Core i5 |
| Model | 1035G1 |
| Generation | 10th Gen |
Graphics
| GPU | Intel UHD |
| Brand | Intel |
Memory
| RAM | 4 GB DDR4 |
| RAM Slots | 1 |
| Solid State Drive | 256 GB SSD |
Battery
| Battery | 2 Cell Battery |
Disclaimer: Despite our best efforts, we can't guarantee that the information on this page including the price, specs and images is 100% correct. We may get a commission for qualifying sales through our links.












