





Lenovo V15 Gen 4 83CCA080IN Laptop (13th Gen Core i5/ 16GB/ 512GB SSD/ Win 11)
$674.08 • View Prices • By Lenovo
Lenovo V15 Gen 4 83CCA080IN Laptop (13th Gen Core i5/ 16GB/ 512GB SSD/ Win 11) price in United States starts from $674.08.
- Share
$674.08
Search
- Price History
- Set Price Alert
Features
- 13th Gen Intel Core i5 13420H
- Octa Core (4P + 4E), 12 Threads
- 16 GB DDR4 RAM
- 512 GB SSD
- Integrated Intel UHD Graphics
- 15.6 inches, 1920 x 1080 pixels
- Windows 11 OS
- 1 Year Warranty
Lenovo V15 Gen 4 83CCA080IN Laptop (13th Gen Core i5/ 16GB/ 51… Specs
Group: $57,500 to $72,500
General
- OS: Windows 11
- Utility: Performance, Everyday Use
- 1.65 kgAverage
- 1 Year Warranty
Display
- 15.6 inchesLarge
- 1920 x 1080 pixelsAverage
- ~ 147 PPIHigh
- Anti Glare
- 16:9 Aspect Ratio
Performance
- 13th Gen Intel Core i5 13420H
- 4 x (Turbo Speed upto 4.6 GHz) Performance Cores
4 x (Turbo Speed upto 3.4 GHz) Efficient Cores - Octa Core (4P + 4E), 12 Threads
- 12 MB Cache
- Integrated Intel UHD Graphics Graphics
- 16 GB DDR4 RAMAverage
- 512 GB SSD
Connectivity
- Ethernet (LAN), HDMI
- WiFi, Bluetooth
- 1 x USB Type-C
- Inbuilt Microphone
Battery
- 38 Wh, 2 Cell BatteryGood
Lenovo V15 Gen 4 83CCA080IN Laptop (13th Gen Core i5/ 16GB/ 51… Price History
You can check the price history of Lenovo V15 Gen 4 83CCA080IN Laptop (13th Gen Core i5/ 16GB/ 512GB SSD/ Win 11) below. The current price is $63,650. There has been no significant change in the price over the past month.
Read MoreLoading Price History ...
Discuss
Be the first to leave a comment.
Related Laptops
Related Searches
Compared With

Lenovo V15 Gen 4 83CCA080IN Laptop (13th Gen Core i5/ 16GB/ 512GB SSD/ Win 11) vs HP OmniBook 5 Next Gen AI 16-ag1037au Laptop (AMD Ryzen AI 5 340/ 16GB/ 512GB SSD/ Win11)
Acer Nitro 16 AN16-41-R4CY Gaming Laptop (AMD Ryzen 7 7840HS/ 16GB/ 1TB SSD/ Win11/ 8GB Graph) vs Asus ROG Strix G17 G713PI-DS94 Gaming Laptop (AMD Ryzen 9 7945HX/ 16GB/ 1TB SSD/ Win 11/ 8GB RTX 4070)
Acer Nitro V 17 AI ANV17-41-R8ML Gaming Laptop (AMD Ryzen 5 240/ 16GB/ 512GB SSD/ Win 11/ 8GB RTX 5060) vs Acer Nitro 16 AN16-41-R4CY Gaming Laptop (AMD Ryzen 7 7840HS/ 16GB/ 1TB SSD/ Win11/ 8GB Graph)
Acer Nitro 16 AN16-41-R4CY Gaming Laptop (AMD Ryzen 7 7840HS/ 16GB/ 1TB SSD/ Win11/ 8GB Graph) vs MSI Cyborg 15 B2RWFKG-074US Gaming Laptop (Intel Core 7 240H/ 16GB/ 1TB SSD/ Win 11/ 8GB RTX 5060)
Apple MacBook Pro M5 Pro 16 2026 Laptop (Apple M5 Pro/ 48GB/ 1TB SSD/ macOS) vs Apple MacBook Neo 2026 Laptop (Apple A18 Pro Chip/ 8GB/ 256GB SSD/ MacOS)
Acer Nitro 16 AN16-41-R4CY Gaming Laptop (AMD Ryzen 7 7840HS/ 16GB/ 1TB SSD/ Win11/ 8GB Graph) vs MSI Cyborg 17 B2RWFKG-039US Gaming Laptop (Intel Core 5 210H/ 16GB/ 512GB SSD/ Win 11/ 8GB RTX 5060)Lenovo V15 Gen 4 83CCA080IN Laptop (13th Gen Core i5/ 16GB/ 51… Full Specs
General
| Series | V15 G4 |
| Model | 83CCA080IN |
| Utility | Performance, Everyday Use |
| Device Type | Ultrabook |
| OS | Windows 11 Home (64-bit) |
| Weight | 1.65 kg |
| Warranty | 1 year Warranty |
Display
| Type | TN |
| Touch | No |
| Size | 15.6 inches |
| Resolution | 1920 x 1080 pixels |
| PPI | ~ 147 PPI |
| Refresh Rate | 60 Hz |
| Aspect Ratio | 16:9 |
| Anti Glare Screen | Yes |
| Features | 45% NTSC, 250 nits, |
Connectivity
| Ethernet | Yes |
| WiFi | Yes |
| Bluetooth | Yes |
| USB Ports | 1 x USB Type-C, 2 x USB Type-A |
| HDMI | 1 x HDMI Port |
| Microphone In | Yes |
| Headphone Jack | Yes |
| Security Lock Port | Yes |
| Other Ports | 1 x 3.5 mm Headphone/Microphone Combo Jack |
Input
| Camera | 720p HD Camera |
| Keyboard | English Keyboard |
| Touchpad | Yes |
| Inbuilt Microphone | Dual Array Digital Microphones |
| Speakers | Yes |
| Optical Drive | No |
Processor
| Processor | 13th Gen Intel Core i5 13420H |
| Speed | 4 x (Turbo Speed upto 4.6 GHz) Performance Cores 4 x (Turbo Speed upto 3.4 GHz) Efficient Cores |
| Cores | Octa Core (4P + 4E), 12 Threads |
| Cache | 12 MB |
| Brand | Intel |
| Series | Core i5 |
| Model | 13420H |
| Generation | 13th Gen |
Graphics
| GPU | Integrated Intel UHD Graphics |
| Brand | Intel |
Memory
| RAM | 16 GB DDR4 |
| RAM Bus Speed | 3200 MHz |
| Solid State Drive | 512 GB SSD |
| SSD Interface | NVMe PCIe Gen4 |
Battery
| Battery | 38 Wh, 2 Cell Battery |
| Adapter Type | 65W AC Adapter |
| Battery Backup | Upto 5.5 hours |
| Battery Details | 2 Cell Li-Polymer 38 Wh |
Extra
| Sales Package | Laptop, Power Adaptor, User Guide, Warranty Documents |
Disclaimer: Despite our best efforts, we can't guarantee that the information on this page including the price, specs and images is 100% correct. We may get a commission for qualifying sales through our links.















