

Lenovo V330 81B0A0ULIN Laptop (8th Gen Core i3/ 4GB/ 1TB/ FreeDOS)
$374.22 • Out Of Stock • By Lenovo
Lenovo V330 81B0A0ULIN Laptop (8th Gen Core i3/ 4GB/ 1TB/ FreeDOS) price in United States starts from $374.22.
- Share
This Laptop is Out of Stock.
Set an Alert to know when it comes back in stock.
Set an Alert to know when it comes back in stock.
$374.22
Search
Features
- 8th Gen Intel Core i3 8130U
- Dual Core, 4 Threads
- 4 GB DDR4 RAM
- 1 TB Hard Disk
- Intel UHD 620
- 14 inches, 1366 x 768 pixels
- DOS OS
- 1 USB 3.0 Ports
OUT OF STOCK
Lenovo V330 81B0A0ULIN Laptop (8th Gen Core i3/ 4GB/ 1TB/ Free… Specs
Group: $30,000 to $40,000
General
- OS: DOS
- Utility: Everyday Use
- Thickness: 20 mmThick
Display
- 14 inchesAverage
- 1366 x 768 pixelsBad
- ~ 112 PPILow
Performance
- 8th Gen Intel Core i3 8130U
- 2 x 2.2 GHz (Turbo Speed upto 3.4 GHz) Cores
- Dual Core, 4 Threads
- 4 MB Cache
- Intel UHD 620 Graphics
- 4 GB DDR4 RAMSmallest
- 1 TB HDDLargest
Connectivity
- HDMI
- WiFi, Bluetooth v4.1
- 1 x USB 2.0, 1 x USB 3.0
- Inbuilt Microphone
Discuss
Be the first to leave a comment.
Related Laptops
Related Searches
Compared With

Lenovo IdeaPad 1i 82LX005TUS Laptop (Intel Celeron N4500/ 4GB/ 128GB eMMC/ Win 11) vs Lenovo IdeaPad 3i 82RJ005BUS Laptop (12th Gen Core i5/ 8GB/ 256GB SSD/ Win 11)
Apple MacBook Neo 2026 Laptop (Apple A18 Pro Chip/ 8GB/ 256GB SSD/ MacOS) vs Samsung Galaxy Book 4 Pro NP964XGK-KG3US Laptop (Intel Core 5 Ultra 125H/ 16GB/ 512GB SSD/ Win11)
Lenovo IdeaPad 1 14IJL7 82LV0075US Laptop (Intel Celeron N4500/ 4GB/ 128GB eMMC/ Win 11) vs Lenovo IdeaPad 3i 82RJ005BUS Laptop (12th Gen Core i5/ 8GB/ 256GB SSD/ Win 11)
Acer Nitro 16 AN16-41-R4CY Gaming Laptop (AMD Ryzen 7 7840HS/ 16GB/ 1TB SSD/ Win11/ 8GB Graph) vs Asus TUF Gaming A16 2025 FA607NU-WS53 Gaming Laptop (AMD Ryzen 5 7535HS/ 16GB/ 512GB SSD/ Win 11/ 6GB RTX 4050)
Asus Vivobook 14 X1407QA-V14.X116512 Laptop (Qualcomm Snapdragon X X1-26-100/ 16GB/ 512GB SSD/ Win11) vs Apple MacBook Neo Laptop (Apple A18 Pro Chip/ 8GB/ 512GB SSD/ MacOS)
Gigabyte Gaming A16 CTHI3US894SH Gaming Laptop (13th Gen Core i7/ 16GB/ 512GB SSD/ Win 11/ 8GB Graphics) vs Lenovo LOQ 15AHP10 83JG007PUS Gaming Laptop (AMD Ryzen 7 250/ 16GB/ 512GB SSD/ Win 11/ 8GB RTX 5060)Lenovo V330 81B0A0ULIN Laptop (8th Gen Core i3/ 4GB/ 1TB/ Free… Full Specs
General
| Model | V330 (81B0A0ULIN) |
| Utility | Everyday Use |
| OS | DOS |
| Dimensions | 340 x 270 x 20 mm |
| Warranty | 1 Year |
Display
| Type | LED |
| Touch | No |
| Size | 14 inches |
| Resolution | 1366 x 768 pixels |
| PPI | ~ 112 PPI |
| Anti Glare Screen | No |
| Features | HD LED Backlit Display |
Connectivity
| Ethernet | No |
| WiFi | 802.11 a/b/g/n/ac |
| Bluetooth | v4.1 |
| USB Ports | 1 x USB 3.0, 1 x USB 2.0 |
| HDMI | 1 x HDMI Port |
| Microphone In | Yes |
| Headphone Jack | Yes |
Input
| Camera | Yes |
| Keyboard | Standard Notebook Keyboard |
| Touchpad | Multi-Touch Gestures Enabled |
| Inbuilt Microphone | Built-in Microphone |
| Speakers | Dual Speakers |
| Optical Drive | No |
Processor
| Processor | 8th Gen Intel Core i3 8130U |
| Speed | 2 x 2.2 GHz (Turbo Speed upto 3.4 GHz) Cores |
| Cores | Dual Core, 4 Threads |
| Cache | 4 MB |
| Brand | Intel |
| Series | Core i3 |
| Model | 8130U |
| Generation | 8th Gen |
Graphics
| GPU | Intel UHD 620 |
| Brand | Intel |
Memory
| RAM | 4 GB DDR4 |
| RAM Slots | 1 |
| Hard Disk Capacity | 1 TB |
| Hard Disk Speed | 5400 RPM |
| Hard Disk Interface | SATA |
Disclaimer: Despite our best efforts, we can't guarantee that the information on this page including the price, specs and images is 100% correct. We may get a commission for qualifying sales through our links.











