



Lenovo Yoga 5G Laptop (Qualcomm Snapdragon 8cx/ 8GB/ 512GB SSD/ Win10)
$1,154.34 • Out Of Stock • By Lenovo
Lenovo Yoga 5G Laptop (Qualcomm Snapdragon 8cx/ 8GB/ 512GB SSD/ Win10) price in United States starts from $1,154.34.
- Share
This Laptop is Out of Stock.
Set an Alert to know when it comes back in stock.
Set an Alert to know when it comes back in stock.
$1,154.34
Search
Features
- Qualcomm Snapdragon 8cx
- Quad Core
- 8 GB RAM
- 512 GB SSD
- Integrated
- 14 inches, 1920 x 1080 pixels
- Windows 10 OS
- 1 Year Warranty
OUT OF STOCK
Lenovo Yoga 5G Laptop (Qualcomm Snapdragon 8cx/ 8GB/ 512GB SSD… Specs
Group: $90,000 to $112,500
General
- OS: Windows 10
- Utility: Everyday Use
- Thickness: 14.7 mmSlim
- 1.35 kgLight
- 1 Year Warranty
Display
- 14 inchesAverage
- 1920 x 1080 pixelsBad
- ~ 157 PPIAverage
- Anti Glare
Performance
- Qualcomm Snapdragon 8cx
- 4 x Cores
- Quad Core
- 8 MB Cache
- Integrated Graphics
- 8 GB RAMSmallest
- 512 GB SSD
Connectivity
- WiFi, Bluetooth
- 2 x USB 3.0
- Inbuilt Microphone
Discuss
Be the first to leave a comment.
Related Laptops
Related Searches
Compared With

Asus ROG Strix G17 G713PI-DS94 Gaming Laptop (AMD Ryzen 9 7945HX/ 16GB/ 1TB SSD/ Win 11/ 8GB RTX 4070) vs Asus ROG Strix G18 2025 G814PH-ES94 Gaming Laptop (AMD Ryzen 9 8940HX/ 16GB/ 1TB SSD/ Win 11/ 8GB RTX 5050)
Acer Nitro 16 AN16-41-R4CY Gaming Laptop (AMD Ryzen 7 7840HS/ 16GB/ 1TB SSD/ Win11/ 8GB Graph) vs MSI Cyborg 17 B2RWFKG-039US Gaming Laptop (Intel Core 5 210H/ 16GB/ 512GB SSD/ Win 11/ 8GB RTX 5060)
Acer Nitro V 17 AI ANV17-41-R8ML Gaming Laptop (AMD Ryzen 5 240/ 16GB/ 512GB SSD/ Win 11/ 8GB RTX 5060) vs Acer Nitro 16 AN16-41-R4CY Gaming Laptop (AMD Ryzen 7 7840HS/ 16GB/ 1TB SSD/ Win11/ 8GB Graph)
Lenovo IdeaPad Slim 3 82XQ006RUS Laptop (AMD Ryzen 5 7520U/ 8GB/ 256GB SSD/ Win11 Home) vs HP 15-fd0150wm B8LA9UA#ABA Laptop (13th Gen Core i5/ 8GB/ 512GB SSD/ Win 11)
Apple MacBook Pro 14 Laptop (Apple M5/ 16GB/ 1TB SSD/ macOS) vs Lenovo Legion Pro Rollable Gaming Laptop (Intel Core Ultra Series 3/ 32GB/ 1TB SSD/ Win11Home/ RTX5090)
Apple MacBook Air 13 2025 Laptop (Apple M4/ 24GB/ 512GB SSD/ MacOS/ 10-Core GPU) vs Apple MacBook Neo 2026 Laptop (Apple A18 Pro Chip/ 8GB/ 256GB SSD/ MacOS)Lenovo Yoga 5G Laptop (Qualcomm Snapdragon 8cx/ 8GB/ 512GB SSD… Full Specs
General
| Series | Yoga |
| Model | Lenovo Yoga 5G |
| Utility | Everyday Use |
| OS | Windows 10 (64-bit) |
| Dimensions | 321.4 x 215 x 14.7 mm |
| Weight | 1.35 kg |
| Warranty | 1 year Warranty |
Display
| Type | FHD IPS display |
| Touch | No |
| Size | 14 inches |
| Resolution | 1920 x 1080 pixels |
| PPI | ~ 157 PPI |
| Anti Glare Screen | Yes |
Connectivity
| Ethernet | No |
| WiFi | Yes |
| Bluetooth | Yes |
| USB Ports | 2 x USB 3.0 |
| Microphone In | Yes |
| Headphone Jack | Yes |
| Other Ports | Air Plane Mode Slide Button |
Input
| Camera | Yes |
| Touchpad | Yes |
| Inbuilt Microphone | Yes |
| Optical Drive | No |
Processor
| Processor | Qualcomm Snapdragon 8cx |
| Speed | 4 x Cores |
| Cores | Quad Core |
| Cache | 8 MB |
| Brand | Qualcomm |
| Series | Snapdragon 8cx |
Graphics
| GPU | Integrated |
Memory
| RAM | 8 GB |
| Solid State Drive | 512 GB SSD |
Battery
| Battery Backup | Upto 24 hours |
Extra
| Other Features | Nano SIM slot for supporting 5G |
Disclaimer: Despite our best efforts, we can't guarantee that the information on this page including the price, specs and images is 100% correct. We may get a commission for qualifying sales through our links.













