



Lenovo Yoga 6 83B2005TIN Laptop (AMD Ryzen 5 7530U/ 16GB/ 512GB SSD/ Win11 Home)
$767.7 • Out Of Stock • By Lenovo
Lenovo Yoga 6 83B2005TIN Laptop (AMD Ryzen 5 7530U/ 16GB/ 512GB SSD/ Win11 Home) price in United States starts from $767.7.
- Share
This Laptop is Out of Stock.
Set an Alert to know when it comes back in stock.
Set an Alert to know when it comes back in stock.
$767.7
Search
Features
- 7th Gen AMD Ryzen 5 7530U
- Hexa Core, 12 Threads
- 16 GB DDR4 RAM
- 512 GB SSD
- AMD Radeon
- 13.3 inches, 1920 x 1200 pixels, Touch Screen
- Windows 11 OS
- 3 Year Warranty
OUT OF STOCK
Lenovo Yoga 6 83B2005TIN Laptop (AMD Ryzen 5 7530U/ 16GB/ 512G… Specs
Group: $62,500 to $77,500
General
- OS: Windows 11
- Utility: Performance
- 3 Year Warranty
Display
- 13.3 inchesSmall
- 1920 x 1200 pixelsGood
- ~ 170 PPIHigh
- Touch Screen
Performance
- 7th Gen AMD Ryzen 5 7530U
- 6 x 2 GHz (Turbo Speed upto 4.5 GHz) Cores
- Hexa Core, 12 Threads
- 16 MB Cache
- AMD Radeon Graphics
- 16 GB DDR4 RAMAverage
- 512 GB SSD
Connectivity
- HDMI
- WiFi, Bluetooth v5.1
- 2 x USB 3.0, 2 x USB Type-C
- Fingerprint Sensor, Backlit Keyboard, Inbuilt Microphone
Battery
- 59 Wh, 4 Cell BatteryGood
Discuss
Be the first to leave a comment.
Related Laptops
Related Searches
Compared With

Asus ROG Strix G17 G713PI-DS94 Gaming Laptop (AMD Ryzen 9 7945HX/ 16GB/ 1TB SSD/ Win 11/ 8GB RTX 4070) vs Asus ROG Strix G18 2025 G814PH-ES94 Gaming Laptop (AMD Ryzen 9 8940HX/ 16GB/ 1TB SSD/ Win 11/ 8GB RTX 5050)
HP Victus BM7B7UA#ABA Gaming Laptop (13th Gen Core i7/ 16GB/ 512GB SSD/ Win 11/ RTX 5060 8GB Graphics) vs Acer Nitro V 16S AI ANV16S-41-R27B Gaming Laptop (AMD Ryzen 7 260/ 16GB/ 1TB SSD/ Win 11/ 8GB RTX 5060)
Acer Nitro 16 AN16-41-R4CY Gaming Laptop (AMD Ryzen 7 7840HS/ 16GB/ 1TB SSD/ Win11/ 8GB Graph) vs MSI Cyborg 17 B2RWFKG-039US Gaming Laptop (Intel Core 5 210H/ 16GB/ 512GB SSD/ Win 11/ 8GB RTX 5060)
Lenovo ThinkPad T14 Gen 5 21ML0089US Laptop (Intel Core Ultra 7 155U/ 16GB/ 512GB SSD/ Win 11) vs Dell 16 Plus DB16250 Laptop (Intel Core Ultra 7 256V/ 16GB/ 1TB SSD/ Win11)
HP 17-cp2199nr Laptop (AMD Ryzen 5 7520U/ 16GB/ 512GB SSD/ Win 11) vs HP 15- fc0099nr Laptop (AMD Ryzen 3 7320U/ 8GB/ 128GB SSD/ Win 11)
Asus TUF Gaming A16 2025 FA607NU-WS53 Gaming Laptop (AMD Ryzen 5 7535HS/ 16GB/ 512GB SSD/ Win 11/ 6GB RTX 4050) vs HP Victus BM7B7UA#ABA Gaming Laptop (13th Gen Core i7/ 16GB/ 512GB SSD/ Win 11/ RTX 5060 8GB Graphics)Lenovo Yoga 6 83B2005TIN Laptop (AMD Ryzen 5 7530U/ 16GB/ 512G… Full Specs
General
| Series | Yoga 6 |
| Model | 83B2005TIN |
| Utility | Performance |
| Device Type | Hybrid |
| OS | Windows 11 Home (64-bit) |
| Warranty | 3 years Warranty |
Display
| Type | IPS |
| Touch | Yes |
| Size | 13.3 inches |
| Resolution | 1920 x 1200 pixels |
| PPI | ~ 170 PPI |
| Anti Glare Screen | No |
| Features | 100% sRGB, 300 Nits, Dolby Vision |
Connectivity
| Ethernet | No |
| WiFi | Wi-Fi 6 11AX (2x2) |
| Bluetooth | v5.1 |
| USB Ports | 2 x USB Type-C, 2 x USB 3.0 |
| HDMI | 1 x HDMI 2.1 Port |
| Micro SD Card Reader | Yes |
| Fingerprint Sensor | Yes |
| Microphone In | Yes |
| Headphone Jack | Yes |
Input
| Camera | 1080p FHD IR with PrivacyShutter |
| Keyboard | Backlit English Keyboard, Yes |
| Keyboard Backlit | Yes |
| Touchpad | Yes |
| Inbuilt Microphone | Integrated Dual Array Digital Microphones |
| Speakers | Built-in Speakers |
| Sound | Stereo, Dolby Atmos |
| Optical Drive | No |
Processor
| Processor | 7th Gen AMD Ryzen 5 7530U |
| Speed | 6 x 2 GHz (Turbo Speed upto 4.5 GHz) Cores |
| Cores | Hexa Core, 12 Threads |
| Cache | 16 MB |
| Brand | AMD |
| Series | Ryzen 5 |
| Model | 7530U |
| Generation | 7th Gen |
Graphics
| GPU | AMD Radeon |
| Brand | AMD |
Memory
| RAM | 16 GB DDR4 |
| RAM Bus Speed | 4266 MHz |
| Solid State Drive | 512 GB SSD |
| SSD Interface | NVMe PCIe Gen4 |
Battery
| Battery | 59 Wh, 4 Cell Battery |
| Adapter Type | 45W USB-C |
| Battery Backup | Upto 12 hours |
Extra
| Sales Package | 2 in 1 Laptop, Power Adaptor, User Guide, Warranty Documents |
Disclaimer: Despite our best efforts, we can't guarantee that the information on this page including the price, specs and images is 100% correct. We may get a commission for qualifying sales through our links.













