
Lenovo Yoga 7 14ITL5 82BH00CTIN Laptop (11th Gen Core i5/ 16GB/ 512GB SSD/ Win10 Home)
$864.38 • Out Of Stock • By Lenovo
Lenovo Yoga 7 14ITL5 82BH00CTIN Laptop (11th Gen Core i5/ 16GB/ 512GB SSD/ Win10 Home) price in United States starts from $864.38.
- Share
This Laptop is Out of Stock.
Set an Alert to know when it comes back in stock.
Set an Alert to know when it comes back in stock.
$864.38
Search
Features
- 11th Gen Intel Core i5 1135G7
- Quad Core, 8 Threads
- 16 GB DDR4 RAM
- 512 GB SSD
- Intel Integrated Iris Xe
- 14 inches, 1920 x 1080 pixels, Touch Screen
- Windows 10 OS
- 1 Year Warranty
OUT OF STOCK
Lenovo Yoga 7 14ITL5 82BH00CTIN Laptop (11th Gen Core i5/ 16GB… Specs
Group: $72,500 to $87,500
General
- OS: Windows 10
- Utility: Performance
- Thickness: 17.7 mmSlim
- 1.43 kgLight
- 1 Year Warranty
Display
- 14 inchesSmall
- 1920 x 1080 pixelsAverage
- ~ 157 PPIHigh
- Touch Screen
Performance
- 11th Gen Intel Core i5 1135G7
- 4 x 2.4 GHz (Turbo Speed upto 4.2 GHz) Cores
- Quad Core, 8 Threads
- 8 MB Cache
- Intel Integrated Iris Xe Graphics
- 16 GB DDR4 RAMAverage
- 512 GB SSD
Connectivity
- WiFi, Bluetooth v5.0
- 1 x USB 2.0, 1 x USB 3.0
- Fingerprint Sensor, Backlit Keyboard, Inbuilt Microphone
Battery
- 71 Wh BatteryGood
Discuss
Be the first to leave a comment.
Related Laptops
Related Searches
Compared With

Dell 14 Plus Db14250 Laptop (Intel Core Ultra 7 256V/ 16GB/ 1TB SSD/ Win11) vs Apple MacBook Air 15 2026 Laptop (Apple M5/ 16GB/ 512GB SSD/ MacOS)
MSI Raider A18 HX A9WJG-052US Gaming Laptop (AMD Ryzen 9-9955HX3D/ 64GB/ 2TB SSD/ Win11 Pro/ 24GB Graphics RTX 5090) vs MSI Raider 18 HX AI A2XWJG-069US Gaming Laptop (Intel Core Ultra 9-285HX/ 64GB/ 2TB SSD/ Win11 Pro/ 24GB Graphics RTX 5090)
Apple MacBook Pro M5 Pro 16 2026 Laptop (Apple M5 Pro/ 48GB/ 1TB SSD/ macOS) vs Apple MacBook Pro 16 2024 Laptop (Apple M4 Pro/ 48GB/ 1TB SSD/ macOS)
Apple MacBook Pro M5 Pro 16 2026 Laptop (Apple M5 Pro/ 48GB/ 1TB SSD/ macOS) vs Apple MacBook Neo 2026 Laptop (Apple A18 Pro Chip/ 8GB/ 256GB SSD/ MacOS)
Lenovo ThinkPad P14s Gen 5 21G20022US Laptop (Intel Core Ultra 7 155H/ 16GB/ 512GB SSD/ Win11 Pro/ 4GB Graphics) vs HP Victus BM7B7UA#ABA Gaming Laptop (13th Gen Core i7/ 16GB/ 512GB SSD/ Win 11/ RTX 5060 8GB Graphics)
Apple MacBook Neo 2026 Laptop (Apple A18 Pro Chip/ 8GB/ 256GB SSD/ MacOS) vs Samsung Galaxy Book 4 Edge NP750XQA-KB2US Laptop (Snapdragon X Plus X1P-42-100/ 16GB/ 512GB eUFS/ Win 11)Lenovo Yoga 7 14ITL5 82BH00CTIN Laptop (11th Gen Core i5/ 16GB… Full Specs
General
| Series | Yoga 7 |
| Model | 14ITL5 |
| Utility | Performance |
| Device Type | Hybrid |
| OS | Windows 10 Home (64-bit) |
| Dimensions | 320.4 x 214.6 x 17.7 mm |
| Weight | 1.43 kg |
| Warranty | 1 year Warranty |
Display
| Type | LED |
| Touch | Yes |
| Size | 14 inches |
| Resolution | 1920 x 1080 pixels |
| PPI | ~ 157 PPI |
| Anti Glare Screen | No |
| Features | Full HD LED Backlit, IPS Glossy Display (300 nits Brightness, 72% NTSC Color Gamut) |
Connectivity
| Ethernet | No |
| WiFi | Wi-Fi 6 11ax (2x2) |
| Bluetooth | v5 |
| USB Ports | 1 x USB 3.0, 1 x USB 2.0 |
| Fingerprint Sensor | Yes |
| Microphone In | Yes |
| Headphone Jack | Yes |
Input
| Camera | Yes |
| Keyboard | Standard English , Yes |
| Keyboard Backlit | Yes |
| Touchpad | Touchpad and Digital Pen |
| Inbuilt Microphone | Built-In Dual Array Microphone |
| Speakers | Built-In Dual Stereo Speakers |
| Sound | 2 x 2W Speakers with Dolby Atmos |
| Optical Drive | No |
Processor
| Processor | 11th Gen Intel Core i5 1135G7 |
| Speed | 4 x 2.4 GHz (Turbo Speed upto 4.2 GHz) Cores |
| Cores | Quad Core, 8 Threads |
| Cache | 8 MB |
| Brand | Intel |
| Series | Core i5 |
| Model | 1135G7 |
| Generation | 11th Gen |
| Chipset | Intel SoC Platform |
Graphics
| GPU | Intel Integrated Iris Xe |
| Brand | Intel |
Memory
| RAM | 16 GB DDR4 |
| RAM Bus Speed | 3200 MHz |
| RAM Slots | NA |
| Solid State Drive | 512 GB SSD |
Battery
| Battery | 71 Wh Battery |
| Adapter Type | 65 W Adapter |
| Battery Backup | Upto 16 hours |
Extra
| Included Software | Microsoft Office Home and Student 2019 |
| Sales Package | Laptop, Power Adaptor, User Guide, Digital Pen, Warranty Documents |
| Other Features | 71Wh Battery, ErP Lot 3, RoHS Compliant, ENERGY STAR 8.0 Certifications |
Disclaimer: Despite our best efforts, we can't guarantee that the information on this page including the price, specs and images is 100% correct. We may get a commission for qualifying sales through our links.










