




Lenovo Yoga Book 9i 2023 82YQ001DIN Laptop (13th Gen Core i7/ 16GB/ 1TB SSD/ Win11)
$1,525.18 • View Prices • By Lenovo
Lenovo Yoga Book 9i 2023 82YQ001DIN Laptop (13th Gen Core i7/ 16GB/ 1TB SSD/ Win11) price in United States starts from $1,525.18.
- Share
$1,525.18
Search
- Price History
- Set Price Alert
Features
- 13th Gen Intel Core i7 1355U
- 10 Cores (2P + 8E), 12 Threads
- 16 GB LPDDR5X RAM
- 1 TB SSD
- Intel Iris Xe Integrated Graphics
- 13.3 inches, 2880 x 1800 pixels, Touch Screen
- Windows 11 OS
- 3 Year Warranty
Lenovo Yoga Book 9i 2023 82YQ001DIN Laptop (13th Gen Core i7/ … Specs
Group: $125,000 to $175,000
General
- OS: Windows 11
- Utility: Performance, Business, Everyday Use
- Thickness: 15.95 mmSlim
- 1.34 kgLight
- 3 Year Warranty
Display
- 13.3 inchesSmall
- 2880 x 1800 pixelsGood
- ~ 255 PPIHigh
- Touch Screen
- 16:10 Aspect Ratio
Performance
- 13th Gen Intel Core i7 1355U
- 2 x (Turbo Speed upto 5 GHz) Performance Cores
8 x (Turbo Speed upto 3.7 GHz) Efficient Cores - 10 Cores (2P + 8E), 12 Threads
- 12 MB Cache
- Intel Iris Xe Integrated Graphics Graphics
- 16 GB LPDDR5X RAMAverage
- 1 TB SSD
Connectivity
- Thunderbolt
- WiFi, Bluetooth v5.1
- 3 x USB Type-C
- Fingerprint Sensor, Backlit Keyboard, Inbuilt Microphone
Lenovo Yoga Book 9i 2023 82YQ001DIN Laptop (13th Gen Core i7/ … Price History
You can check the price history of Lenovo Yoga Book 9i 2023 82YQ001DIN Laptop (13th Gen Core i7/ 16GB/ 1TB SSD/ Win11) below. The current price is $145,990. There has been no significant change in the price over the past month.
Read MoreLoading Price History ...
Discuss
Be the first to leave a comment.
Related Laptops
Related Searches
Compared With

Lenovo Yoga Book 9i 2023 82YQ001DIN Laptop (13th Gen Core i7/ 16GB/ 1TB SSD/ Win11) vs Lenovo Yoga Book 9 83FF0034IN Laptop (Intel Evo Core Ultra 7 155U/ 32GB/ 1TB SSD/ Win11)
Asus Vivobook 14 X1404VAP-V14.C58256 Laptop (Intel Core 5 120U/ 8GB/ 256GB SSD/ Win 11) vs Asus TUF Gaming A17 FA706NF-RS51 Gaming Laptop (AMD Ryzen 5 7535HS/ 8GB/ 512GB SSD/ Win 11/ 4GB RTX 2050)
Apple MacBook Air 15 2026 Laptop (Apple M5/ 16GB/ 1TB SSD/ MacOS/10 Core GPU) vs Apple MacBook Pro 14 Laptop (Apple M5/ 16GB/ 1TB SSD/ macOS)
Lenovo Yoga 7i 2-in-1 83DL0002US Laptop (Intel Core Ultra 7 155U/ 16GB/ 1TB SSD/ Win 11) vs Dell XPS 14 9440 Laptop (Intel Core Ultra 7 155H/ 16GB/ 512GB SSD/ Win 11)
Apple MacBook Pro 14 Laptop (Apple M5/ 16GB/ 1TB SSD/ macOS) vs MSI Cyborg 15 B2RWEKG-257US Gaming Laptop (Intel Core 7 240H/ 32GB/ 1TB SSD/ Win 11/ 8GB RTX 5050)
Asus ROG Strix G17 G713PI-DS94 Gaming Laptop (AMD Ryzen 9 7945HX/ 16GB/ 1TB SSD/ Win 11/ 8GB RTX 4070) vs Asus ROG Strix G18 2025 G814PH-ES94 Gaming Laptop (AMD Ryzen 9 8940HX/ 16GB/ 1TB SSD/ Win 11/ 8GB RTX 5050)Lenovo Yoga Book 9i 2023 82YQ001DIN Laptop (13th Gen Core i7/ … Full Specs
General
| Series | Yoga 9i Dual |
| Utility | Performance, Business, Everyday Use |
| Device Type | 2 In 1 |
| OS | Windows 11 Home (64-bit) |
| Dimensions | 299.1 x 203.9 x 15.95 mm |
| Weight | 1.34 kg |
| Warranty | 3 years Warranty |
Display
| Type | OLED |
| Touch | Yes |
| Size | 13.3 inches |
| Resolution | 2880 x 1800 pixels |
| PPI | ~ 255 PPI |
| Aspect Ratio | 16:10 |
| Anti Glare Screen | No |
| Features | 100% DCI-P3, PureSight, 400 nits |
| Dual Display | Yes, 13.3 inches, OLED, 2880 x 1800 pixels, 100% DCI-P3, PureSight, 400 nits |
Connectivity
| Ethernet | No |
| WiFi | WiFi 6E |
| Bluetooth | v5.1 |
| USB Ports | 3 x USB Type-C |
| Thunderbolt | 3x Thunderbolt 4 |
| Fingerprint Sensor | Yes |
Input
| Camera | 5MP IR webcam with e-privacy shutter |
| Keyboard | Backlit, English |
| Keyboard Backlit | Yes |
| Touchpad | Yes |
| Inbuilt Microphone | Yes |
| Speakers | 2 x 2W + 2 x 1W |
| Sound | Bowers & Wilkins Dolby Atmos |
| Optical Drive | No |
Processor
| Processor | 13th Gen Intel Core i7 1355U |
| Speed | 2 x (Turbo Speed upto 5 GHz) Performance Cores 8 x (Turbo Speed upto 3.7 GHz) Efficient Cores |
| Cores | 10 Cores (2P + 8E), 12 Threads |
| Cache | 12 MB |
| Brand | Intel |
| Series | Core i7 |
| Model | 1355U |
| Generation | 13th Gen |
Graphics
| GPU | Intel Iris Xe Integrated Graphics |
| Brand | Intel |
Memory
| RAM | 16 GB LPDDR5X |
| RAM Bus Speed | 6400 MHz |
| Solid State Drive | 1 TB SSD |
| SSD Interface | NVMe PCIe Gen4 |
Battery
| Battery Backup | Upto 10 hours |
Extra
| Included Software | MS Office Home and Student 2021 |
Disclaimer: Despite our best efforts, we can't guarantee that the information on this page including the price, specs and images is 100% correct. We may get a commission for qualifying sales through our links.














