
Lenovo Yoga Slim 7i Laptop (10th Gen Core i7/ 8GB/ 128GB SSD/ Win10/ 2GB Graph)
$835.84 • Out Of Stock • By Lenovo
Lenovo Yoga Slim 7i Laptop (10th Gen Core i7/ 8GB/ 128GB SSD/ Win10/ 2GB Graph) price in United States starts from $835.84.
- Share
This Laptop is Out of Stock.
Set an Alert to know when it comes back in stock.
Set an Alert to know when it comes back in stock.
$835.84
Search
Features
- 10th Gen Intel Core i7
- 8 GB DDr4X RAM
- 128 GB SSD
- 2 GB Nvidia GeForce MX350
- 14 inches, 1920 x 1080 pixels
- Windows 10 OS
- Backlit Keyboard
- 1 USB 3.0 Ports
OUT OF STOCK
Lenovo Yoga Slim 7i Laptop (10th Gen Core i7/ 8GB/ 128GB SSD/ … Specs
Group: $72,500 to $87,500
General
- OS: Windows 10
- Utility: Business, Performance
- Thickness: 14.9 mmSlim
- 1.36 kgLight
Display
- 14 inchesSmall
- 1920 x 1080 pixelsAverage
- ~ 157 PPIAverage
Performance
- 10th Gen Intel Core i7
- 2 GB, Nvidia GeForce MX350 GraphicsSmallest
- 8 GB DDr4X RAMSmallest
- 128 GB SSD
Connectivity
- HDMI, Thunderbolt, Multi Card Reader
- WiFi, Bluetooth
- 1 x USB 3.0, 1 x USB Type-C
- Backlit Keyboard, Inbuilt Microphone
Discuss
Be the first to leave a comment.
Related Laptops
Related Searches
Compared With

Apple MacBook Air 15 2026 Laptop (Apple M5/ 16GB/ 1TB SSD/ MacOS/10 Core GPU) vs Lenovo Yoga Pro 9i Touchscreen Laptop (Intel Core Ultra 9 285H/ 32GB/ 1TB SSD/ Win 11/ 8GB RTX 5050)
HP OmniBook 5 16-af1865nr Laptop (Intel Core Ultra 7 255H/ 16GB/ 1TB SSD/ Win 11) vs Dell XPS 14 9440 Laptop (Intel Core Ultra 7 155H/ 16GB/ 512GB SSD/ Win 11)
Lenovo IdeaPad 5 2-in-1 83KT002QUS Laptop (AMD Ryzen AI 5 340/ 16GB/ 1TB SSD/ Win 11) vs Dell 14 Plus 2-in-1 LDB04255-A376BLU-PUS Laptop (AMD Ryzen AI 5 340/ 16GB/ 512GB SSD/ Win11)
Lenovo IdeaPad Slim 1 82VG009MIN Laptop (AMD Ryzen 3 7320U/ 8GB/ 512GB SSD/ Win11 Home) vs Acer Swift Go 14 SFG14-41 NX.KG3SI.006 Laptop (AMD Ryzen 5 7430U / 16GB/ 512GB SSD/ Win11 Pro)
Acer Nitro 16 AN16-41-R4CY Gaming Laptop (AMD Ryzen 7 7840HS/ 16GB/ 1TB SSD/ Win11/ 8GB Graph) vs MSI Cyborg 15 B2RWFKG-074US Gaming Laptop (Intel Core 7 240H/ 16GB/ 1TB SSD/ Win 11/ 8GB RTX 5060)
Lenovo Legion 5i 83LY0007US Gaming Laptop (14th Gen Core i9/ 16GB/ 1TB SSD/ Win 11/ 8GB RTX 5070) vs MSI Vector A16 HX A8WHG-004US Gaming Laptop (AMD Ryzen 9 8940HX/ 16GB/ 1TB SSD/ Win 11/ 12GB RTX 5070Ti)Lenovo Yoga Slim 7i Laptop (10th Gen Core i7/ 8GB/ 128GB SSD/ … Full Specs
General
| Series | Yoga Slim |
| Model | 7i |
| Utility | Business, Performance |
| Device Type | Ultrabook |
| OS | Windows 10 (64-bit) |
| Dimensions | 320.6 x 208 x 14.9 mm |
| Weight | 1.36 kg |
Display
| Type | IPS |
| Touch | No |
| Size | 14 inches |
| Resolution | 1920 x 1080 pixels |
| PPI | ~ 157 PPI |
| Anti Glare Screen | No |
Connectivity
| Ethernet | No |
| WiFi | Yes |
| Bluetooth | Yes |
| USB Ports | 1 x USB Type-C, 1 x USB 3.0 |
| Thunderbolt | Yes |
| HDMI | 1 x HDMI Port |
| Card Reader | Yes |
| Microphone In | Yes |
| Headphone Jack | Yes |
Input
| Camera | Yes |
| Keyboard Backlit | Yes |
| Touchpad | Yes |
| Inbuilt Microphone | Yes |
| Speakers | Dolby Atmos speaker |
| Optical Drive | No |
Processor
| Processor | 10th Gen Intel Core i7 |
| Brand | Intel |
| Series | Core i7 |
| Generation | 10th Gen |
Graphics
| GPU | Nvidia GeForce MX350 |
| Dedicated Memory | 2 GB |
| Brand | Nvidia |
Memory
| RAM | 8 GB DDr4X |
| Solid State Drive | 128 GB SSD |
Disclaimer: Despite our best efforts, we can't guarantee that the information on this page including the price, specs and images is 100% correct. We may get a commission for qualifying sales through our links.










