Lenovo LOQ 15ARP9 83JC0031IN Gaming Laptop vs Asus TUF Gaming A15 FA506NCG-HN200WS Laptop
Add Product
Add Product
vsAdd Product
- Like
- Comment
- Share
Overview
| Specs Score | 61 / 100 | 62 / 100 Better Specs |
| CPU Cores | Quad Core | Octa Core More CPU Cores |
| Thickness | 21.9 mm Slimmer | 24.5 mm |
| RAM | 12 GB | 16 GB More RAM |
| GPU Dedicated Memory | 6 GB More GPU Memory | 4 GB |
| Unique Features | No | Lock Port |
General
| Series | LOQ | TUF Gaming A15 |
| Model | 15ARP9, 83JC0031IN | FA506NCG-HN200WS |
| Utility | Gaming | Gaming |
| OS | Windows 11 Home (64-bit) | Windows 11 Home (64-bit) |
| Dimensions | 359.86 x 258.7 x 21.9 mm | 359 x 256 x 24.5 mm |
| Weight | 2.38 kg | 2.3 kg |
| Warranty | 1 year Warranty | 1 year Warranty |
Display
| Type | IPS | |
| Touch | No | No |
| Size | 15.6 inches | 15.6 inches |
| Resolution | 1920 x 1080 pixels | 1920 x 1080 pixels |
| PPI | ~ 141 PPI | ~ 141 PPI |
| Refresh Rate | 144 Hz | 144 Hz |
| Aspect Ratio | 16:9 | |
| Anti Glare Screen | Yes | Yes |
| Features | 300nits , 100% sRGB, G-SYNC | 250 NIts, 45% NTSC |
Connectivity
| Ethernet | Yes | Yes |
| WiFi | Wi-Fi 6, 11ax 2x2 | IEEE 802.11a/b/g/n/ac/ax |
| Bluetooth | v5.2 | v5.3 |
| USB Ports | 1 x USB Type-C, 3 x USB 3.0 | 1 x USB Type-C, 3 x USB 3.0 |
| USB Port Details | 3 x USB-A (USB 5Gbps / USB 3.2 Gen 1), 1 x USB-C (USB 10Gbps / USB 3.2 Gen 2), with Lenovo PD 140W and DisplayPort 1.4 | |
| HDMI | 1 x HDMI 2.1 Port | 1 x HDMI 2.1 Port |
| Microphone In | Yes | Yes |
| Headphone Jack | Yes | Yes |
| Security Lock Port | Yes |
Input
| Camera | Yes | Yes |
| Keyboard | English, Yes | Backlit Chiclet Keyboard 1-Zone RGB |
| Keyboard Backlit | Yes | Yes |
| Touchpad | Yes | Yes |
| Inbuilt Microphone | Array Microphones | Dual Digital Micropho |
| Speakers | Yes | Yes |
| Sound | Nahimic Audio | |
| Optical Drive | No | No |
Processor
| Processor | 7th Gen AMD Ryzen 5 7235HS | 7th Gen AMD Ryzen 7 7445HS |
| Speed | 4 x 3.2 GHz (Turbo Speed upto 4.2 GHz) Cores | 8 x 3.1 GHz (Turbo Speed upto 4.5 GHz) Cores |
| Cores | Quad Core, 8 Threads | Octa Core, 16 Threads |
| Cache | 8 MB | 16 MB |
| Brand | AMD | AMD |
| Series | Ryzen 5 | Ryzen 7 |
| Model | 7235HS | 7445HS |
| Generation | 7th Gen | 7th Gen |
Graphics
| GPU | NVIDIA GeForce RTX 3050 | NVIDIA GeForce RTX 3050 |
| Dedicated Memory | GDDR6 6 GB | GDDR6 4 GB |
| Brand | NVIDIA | NVIDIA |
Memory
| RAM | 12 GB DDR5 | 16 GB DDR5 |
| RAM Bus Speed | 5600 MHz | |