





LG gram 14Z95U-G.AS67U1 Laptop (AMD Ryzen AI 5 435/ 32GB/ 1TB SSD/ Win 11)
$1,399.99 • View Prices • By LG
LG gram 14Z95U-G.AS67U1 Laptop (AMD Ryzen AI 5 435/ 32GB/ 1TB SSD/ Win 11) is a Windows Netbook powered by AMD Ryzen AI 5 435 with 32 GB LPDDR5X RAM and 1 TB SSD. It has a 14 inches IPS display. It uses AMD Radeon 840M Graphics. It has a 72 Wh. Notable features include Backlit Keyboard, Face Recognition, Headphone Jack, Webcam and HDMI.
- Compare
- Like
- Comment
- Share
LG gram 14Z95U-G.AS67U1 Laptop (AMD Ryzen AI 5 435/ 32GB/ 1TB SSD/ Win 11) price in United States is $1,399.99. The lowest price is available at Amazon.
- Price History
- Set Price Alert
- View Prices
Features
- AMD Ryzen AI 5 435
- Hexa Core, 12 Threads
- 32 GB LPDDR5X RAM
- 1 TB SSD
- AMD Radeon 840M Graphics
- 14 inches, 1920 x 1200 pixels
- Windows 11 OS
- 1 Year Warranty
LG gram 14Z95U-G.AS67U1 Laptop (AMD Ryzen AI 5 435/ 32GB/ 1TB… Specs
Group: $1,250 to $1,750
General
- OS: Windows 11
- Utility: Everyday Use
- Thickness: 15.75 mmSlim
- 1.12 kgLight
- 1 Year Warranty
Display
- 14 inchesSmall
- 1920 x 1200 pixelsPoor
- ~ 162 PPILow
- 16:10 Aspect Ratio
Performance
- AMD Ryzen AI 5 435
- 6 x 2 GHz (Turbo Speed upto 4.5 GHz) Cores
- Hexa Core, 12 Threads
- 8 MB Cache
- AMD Radeon 840M Graphics Graphics
- 32 GB LPDDR5X RAMLargest
- 1 TB SSD
Connectivity
- HDMI
- WiFi, Bluetooth v5.4
- 2 x USB Type-C
- Backlit Keyboard, Inbuilt Microphone
Battery
- 72 Wh BatteryGood
LG gram 14Z95U-G.AS67U1 Laptop (AMD Ryzen AI 5 435/ 32GB/ 1TB… Prices
Price has not changed significantly in 1 month.
LG gram 14Z95U-G.AS67U1 Laptop (AMD Ryzen AI 5 435/ 32GB/ 1TB… Price History
You can check the price history of LG gram 14Z95U-G.AS67U1 Laptop (AMD Ryzen AI 5 435/ 32GB/ 1TB SSD/ Win 11) below. The current price is $1,399.99. There has been no significant change in the price over the past month.
Loading Price History ...
Discuss
Be the first to leave a comment.
Related Laptops
Related Searches
Compared With

Lenovo ThinkPad T14s Gen 6 21R1002SUS Laptop (Intel Core Ultra 7 255U/ 16GB/ 512GB SSD/ Win 11) vs Asus Zenbook Duo OLED UX8406CA-DS79T Laptop (Intel Core Ultra 7 255H/ 32GB/ 1TB SSD/ Win11)
Alienware 16 Aurora Gaming Laptop (Intel Core 7 240H/ 32GB/ 1TB SSD/ Win 11/ 8GB RTX 5050) vs Asus ROG Strix G18 2025 G814FM-DS95 Gaming Laptop (AMD Ryzen 9 9955HX/ 16GB/ 2TB SSD/ Win 11/ 8GB RTX 5060)
Lenovo ThinkPad T14s Gen 6 21R1002SUS Laptop (Intel Core Ultra 7 255U/ 16GB/ 512GB SSD/ Win 11) vs Lenovo ThinkPad X1 Carbon Gen 13 Aura Edition 21NS000LUS Laptop (Intel Core Ultra 7 258V/ 32GB/ 1TB SSD/ Win 11)
Apple MacBook Air 15 2026 Laptop (Apple M5/ 16GB/ 1TB SSD/ MacOS/10 Core GPU) vs Apple MacBook Neo Laptop (Apple A18 Pro Chip/ 8GB/ 512GB SSD/ MacOS)
Lenovo Legion 5i 83LY0007US Gaming Laptop (14th Gen Core i9/ 16GB/ 1TB SSD/ Win 11/ 8GB RTX 5070) vs MSI Vector A16 HX A8WHG-004US Gaming Laptop (AMD Ryzen 9 8940HX/ 16GB/ 1TB SSD/ Win 11/ 12GB RTX 5070Ti)
Lenovo ThinkPad P14s Gen 5 21G20022US Laptop (Intel Core Ultra 7 155H/ 16GB/ 512GB SSD/ Win11 Pro/ 4GB Graphics) vs HP Victus BM7B7UA#ABA Gaming Laptop (13th Gen Core i7/ 16GB/ 512GB SSD/ Win 11/ RTX 5060 8GB Graphics)LG gram 14Z95U-G.AS67U1 Laptop (AMD Ryzen AI 5 435/ 32GB/ 1TB… Full Specs
General
| Series | gram |
| Model | 14Z95U-G.AS67U1 |
| Utility | Everyday Use |
| Device Type | Netbook |
| OS | Windows 11 Home (64-bit) |
| Dimensions | 312.42 x 213.36 x 15.75 mm |
| Weight | 1.12 kg |
| Warranty | 1 year Warranty |
Display
| Type | IPS |
| Touch | No |
| Size | 14 inches |
| Resolution | 1920 x 1200 pixels |
| PPI | ~ 162 PPI |
| Aspect Ratio | 16:10 |
| Anti Glare Screen | No |
| Features | 99% DCI-P3 |
Connectivity
| Ethernet | No |
| WiFi | Wi-Fi 6E (802.11ax) - AX211 |
| Bluetooth | v5.4 |
| USB Ports | 2 x USB Type-C, 2 x USB Type-A |
| USB Port Details | 2 x USB 3.2 Gen 1 Type-A, 2 x USB 3.2 Gen 2 Type-C |
| HDMI | 1 x HDMI Port |
| Microphone In | Yes |
| Headphone Jack | Yes |
| Security Lock Port | Yes |
Input
| Camera | 1080p FHD camera |
| Keyboard Backlit | Yes |
| Touchpad | Yes |
| Inbuilt Microphone | Dual Array Digital Microphones |
| Speakers | Yes |
| Optical Drive | No |
Processor
| Processor | AMD Ryzen AI 5 435 |
| Speed | 6 x 2 GHz (Turbo Speed upto 4.5 GHz) Cores |
| Cores | Hexa Core, 12 Threads |
| Cache | 8 MB |
| Brand | AMD |
| Series | Ryzen AI 5 |
| Model | 435 |
Graphics
| GPU | AMD Radeon 840M Graphics |
| Brand | AMD |
Memory
| RAM | 32 GB LPDDR5X |
| RAM Bus Speed | 7500 MHz |
| Solid State Drive | 1 TB SSD |
| SSD Interface | NVMe PCIe Gen4 |
Battery
| Battery | 72 Wh Battery |
| Battery Details | Li-ion |
Disclaimer: Despite our best efforts, we can't guarantee that the information on this page including the price, specs and images is 100% correct. We may get a commission for qualifying sales through our links.

















