





LG gram 14Z95U-G.AU86U1 Laptop (AMD Ryzen AI 7 450/ 32GB/ 1TB SSD/ Win 11)
$1,557.25 • View Prices • By LG
LG gram 14Z95U-G.AU86U1 Laptop (AMD Ryzen AI 7 450/ 32GB/ 1TB SSD/ Win 11) is a Windows Netbook powered by AMD Ryzen AI 7 450 with 32 GB LPDDR5X RAM and 1 TB SSD. It has a 14 inches IPS display. It uses AMD Radeon 860M Graphics. It has a 72 Wh with up to 22 hours of battery backup. Notable features include Backlit Keyboard, Face Recognition, Headphone Jack, Webcam and HDMI.
- Compare
- Like
- Comment
- Share
LG gram 14Z95U-G.AU86U1 Laptop (AMD Ryzen AI 7 450/ 32GB/ 1TB SSD/ Win 11) price in United States is $1,557.25. The lowest price is available at Amazon.
- Price History
- Set Price Alert
- View Prices
Features
- AMD Ryzen AI 7 450
- Octa Core, 16 Threads
- 32 GB LPDDR5X RAM
- 1 TB SSD
- AMD Radeon Graphics
- 14 inches, 1920 x 1200 pixels
- Windows 11 OS
- 1 Year Warranty
LG gram 14Z95U-G.AU86U1 Laptop (AMD Ryzen AI 7 450/ 32GB/ 1TB… Specs
Group: $1,250 to $1,750
General
- OS: Windows 11
- Utility: Everyday Use
- Thickness: 15.75 mmSlim
- 1.12 kgLight
- 1 Year Warranty
Display
- 14 inchesSmall
- 1920 x 1200 pixelsPoor
- ~ 162 PPILow
- 16:10 Aspect Ratio
Performance
- AMD Ryzen AI 7 450
- 8 x 2 GHz (Turbo Speed upto 5.1 GHz) Cores
- Octa Core, 16 Threads
- 16 MB Cache
- AMD Radeon Graphics Graphics
- 32 GB LPDDR5X RAMLargest
- 1 TB SSD
Connectivity
- HDMI
- WiFi, Bluetooth v5.4
- 2 x USB Type-C
- Backlit Keyboard, Inbuilt Microphone
Battery
- 72 Wh BatteryGood
LG gram 14Z95U-G.AU86U1 Laptop (AMD Ryzen AI 7 450/ 32GB/ 1TB… Prices
Price has not changed significantly in 1 month.
LG gram 14Z95U-G.AU86U1 Laptop (AMD Ryzen AI 7 450/ 32GB/ 1TB… Price History
You can check the price history of LG gram 14Z95U-G.AU86U1 Laptop (AMD Ryzen AI 7 450/ 32GB/ 1TB SSD/ Win 11) below. The current price is $1,557.25. There has been no significant change in the price over the past month.
Loading Price History ...
Discuss
Be the first to leave a comment.
Related Laptops
Related Searches
Compared With

Apple MacBook Neo 2026 Laptop (Apple A18 Pro Chip/ 8GB/ 256GB SSD/ MacOS) vs Samsung Galaxy Book 4 Pro NP964XGK-KG3US Laptop (Intel Core 5 Ultra 125H/ 16GB/ 512GB SSD/ Win11)
Lenovo IdeaPad 5 2-in-1 83KT002QUS Laptop (AMD Ryzen AI 5 340/ 16GB/ 1TB SSD/ Win 11) vs Dell 14 Plus 2-in-1 LDB04255-A376BLU-PUS Laptop (AMD Ryzen AI 5 340/ 16GB/ 512GB SSD/ Win11)
Asus Vivobook 14 X1404VAP-V14.C58256 Laptop (Intel Core 5 120U/ 8GB/ 256GB SSD/ Win 11) vs Asus TUF Gaming A17 FA706NF-RS51 Gaming Laptop (AMD Ryzen 5 7535HS/ 8GB/ 512GB SSD/ Win 11/ 4GB RTX 2050)
Asus ROG Strix Scar G18 G815LP-XS97 Gaming Laptop (Intel Core Ultra 9 275HX/ 32GB/ 2TB SSD/ Win 11/ 8GB RTX 5070) vs MSI Crosshair 18 HX AI A2XWGKG-012US Gaming Laptop (Intel Core Ultra 9 275HX/ 32GB/ 1TB SSD/ Win 11/ 8GB RTX 5070)
Lenovo Yoga 7i 2-in-1 83DL0002US Laptop (Intel Core Ultra 7 155U/ 16GB/ 1TB SSD/ Win 11) vs Dell XPS 14 9440 Laptop (Intel Core Ultra 7 155H/ 16GB/ 512GB SSD/ Win 11)
Acer Nitro 16 AN16-41-R4CY Gaming Laptop (AMD Ryzen 7 7840HS/ 16GB/ 1TB SSD/ Win11/ 8GB Graph) vs Asus TUF Gaming A16 2025 FA607NU-WS53 Gaming Laptop (AMD Ryzen 5 7535HS/ 16GB/ 512GB SSD/ Win 11/ 6GB RTX 4050)LG gram 14Z95U-G.AU86U1 Laptop (AMD Ryzen AI 7 450/ 32GB/ 1TB… Full Specs
General
| Series | gram |
| Model | 14Z95U-G.AU86U1 |
| Utility | Everyday Use |
| Device Type | Netbook |
| OS | Windows 11 Home (64-bit) |
| Dimensions | 312.42 x 213.36 x 15.75 mm |
| Weight | 1.12 kg |
| Warranty | 1 year Warranty |
Display
| Type | IPS |
| Touch | No |
| Size | 14 inches |
| Resolution | 1920 x 1200 pixels |
| PPI | ~ 162 PPI |
| Aspect Ratio | 16:10 |
| Anti Glare Screen | No |
| Features | 99% DCI-P3 |
Connectivity
| Ethernet | No |
| WiFi | Wi-Fi 6E (802.11ax) - AX211 |
| Bluetooth | v5.4 |
| USB Ports | 2 x USB Type-C, 2 x USB Type-A |
| USB Port Details | 2 x USB 3.2 Gen 1 Type-A, 2 x USB 3.2 Gen 2 Type-C |
| HDMI | 1 x HDMI Port |
| Microphone In | Yes |
| Headphone Jack | Yes |
| Security Lock Port | Yes |
Input
| Camera | 1080p FHD camera |
| Keyboard Backlit | Yes |
| Touchpad | Yes |
| Inbuilt Microphone | Dual Array Digital Microphones |
| Speakers | Yes |
| Optical Drive | No |
Processor
| Processor | AMD Ryzen AI 7 450 |
| Speed | 8 x 2 GHz (Turbo Speed upto 5.1 GHz) Cores |
| Cores | Octa Core, 16 Threads |
| Cache | 16 MB |
| Brand | AMD |
| Series | Ryzen AI 7 |
| Model | 450 |
Graphics
| GPU | AMD Radeon Graphics |
| Brand | AMD |
Memory
| RAM | 32 GB LPDDR5X |
| RAM Bus Speed | 7500 MHz |
| Solid State Drive | 1 TB SSD |
| SSD Interface | NVMe PCIe Gen4 |
Battery
| Battery | 72 Wh Battery |
| Battery Backup | Upto 22 hours |
| Battery Details | Li-ion |
Disclaimer: Despite our best efforts, we can't guarantee that the information on this page including the price, specs and images is 100% correct. We may get a commission for qualifying sales through our links.

















