








LG Gram 17 17Z95P-K.AAB9U1 Laptop (11th Gen Core i7/ 16GB/ 2TB SSD/ Win11)
$1,379.99 • Out Of Stock • By LG
LG Gram 17 17Z95P-K.AAB9U1 Laptop (11th Gen Core i7/ 16GB/ 2TB SSD/ Win11) is a Windows Ultrabook powered by 11th Gen Intel Core i7 1195G7 with 16 GB LPDDR4X RAM and 2 TB SSD. It has a 16 inches IPS display. It uses Intel Iris Xe Graphics. It has a 80 Wh with up to 19.5 hours of battery backup. Notable features include Backlit Keyboard, Fingerprint Sensor, Thunderbolt, Headphone Jack and Webcam.
- Compare
- Like
- Comment
- Share
This Laptop is Out of Stock.
Set an Alert to know when it comes back in stock.
Set an Alert to know when it comes back in stock.
$1,379.99
Search
LG Gram 17 17Z95P-K.AAB9U1 Laptop (11th Gen Core i7/ 16GB/ 2TB SSD/ Win11) price in United States is $1,379.99. The lowest price is available at Amazon.
Features
- 11th Gen Intel Core i7 1195G7
- Quad Core, 8 Threads
- 16 GB LPDDR4X RAM
- 2 TB SSD
- Intel Iris Xe Graphics
- 16 inches, 2560 x 1600 pixels
- Windows 11 OS
- 1 Year Warranty
OUT OF STOCK
LG Gram 17 17Z95P-K.AAB9U1 Laptop (11th Gen Core i7/ 16GB/ 2TB… Specs
Group: $1,250 to $1,750
General
- OS: Windows 11
- Utility: Everyday Use
- Thickness: 17.78 mmAverage
- 1.35 kgLight
- 1 Year Warranty
Display
- 16 inchesAverage
- 2560 x 1600 pixelsAverage
- ~ 178 PPIAverage
- 16:10 Aspect Ratio
Performance
- 11th Gen Intel Core i7 1195G7
- 4 x 2.9 GHz (Turbo Speed upto 5 GHz) Cores
- Quad Core, 8 Threads
- 12 MB Cache
- Intel Iris Xe Graphics Graphics
- 16 GB LPDDR4X RAMAverage
- 2 TB SSD
Connectivity
- HDMI, Thunderbolt
- WiFi, Bluetooth v5.1
- 2 x USB Type-C
- Fingerprint Sensor, Backlit Keyboard, Inbuilt Microphone
Battery
- 80 Wh, 2 Cell BatteryGood
LG Gram 17 17Z95P-K.AAB9U1 Laptop (11th Gen Core i7/ 16GB/ 2TB… Prices
Price has not changed significantly in 1 month.
Discuss
Be the first to leave a comment.
Related Laptops
Related Searches
Compared With

Lenovo ThinkPad P16 Gen 2 21FA0052US Laptop (14th Gen Core i7/ 64GB/ 1TB SSD/ Win 11/ 12GB RTX 3500) vs Dell Latitude 5440 Laptop (13th Gen Core i5/ 16GB/ 512GB SSD/ Win 11)
Asus ROG Strix G17 G713PI-DS94 Gaming Laptop (AMD Ryzen 9 7945HX/ 16GB/ 1TB SSD/ Win 11/ 8GB RTX 4070) vs Asus ROG Strix G18 2025 G814PH-ES94 Gaming Laptop (AMD Ryzen 9 8940HX/ 16GB/ 1TB SSD/ Win 11/ 8GB RTX 5050)
Dell 14 Plus Laptop (Intel Core Ultra 7 256V/ 16GB/ 1TB SSD/ Win11) vs Apple MacBook Air 15 2025 Z1DG000QV Laptop (Apple M4/ 24GB/ 1TB SSD/ MacOS/ 10 Core GPU)
HP OmniBook X Flip B5UJ4UA#ABA 2-in-1 Laptop (AMD Ryzen AI 5 340/ 16GB/ 512GB SSD/ Win 11) vs Apple MacBook Air 13 2022 Laptop (Apple M2/ 16GB/ 256GB SSD/ macOS)
Asus TUF Gaming A16 2025 FA607NU-WS53 Gaming Laptop (AMD Ryzen 5 7535HS/ 16GB/ 512GB SSD/ Win 11/ 6GB RTX 4050) vs Lenovo Legion 5 15AHP10 83M00001US Gaming Laptop (AMD Ryzen 7 260/ 16GB/ 512GB SSD/ Win 11/ 8GB RTX 5060)
Apple MacBook Pro 14 Laptop (Apple M5/ 16GB/ 1TB SSD/ macOS) vs Asus ROG Zephyrus G14 GA403WR-XS97 Gaming Laptop (AMD Ryzen AI 9 HX 370/ 32GB/ 2TB SSD/ Win 11/ 12GB RTX 5070Ti)LG Gram 17 17Z95P-K.AAB9U1 Laptop (11th Gen Core i7/ 16GB/ 2TB… Full Specs
General
| Country of Origin | China |
| Series | Gram 17 |
| Model | 17Z95P-K.AAB9U1 |
| Utility | Everyday Use |
| Device Type | Ultrabook |
| OS | Windows 11 Home (64-bit) |
| Dimensions | 380.24 x 260.1 x 17.78 mm |
| Weight | 1.35 kg |
| Warranty | 1 year Warranty |
Display
| Type | IPS |
| Touch | No |
| Size | 16 inches |
| Resolution | 2560 x 1600 pixels |
| PPI | ~ 178 PPI |
| Aspect Ratio | 16:10 |
| Anti Glare Screen | No |
| Features | 99% DCI-P3 |
Connectivity
| Ethernet | No |
| WiFi | Intel Wi-Fi 6 AX201 |
| Bluetooth | v5.1 |
| USB Ports | 2 x USB Type-C, 2 x USB Type-A |
| USB Port Details | 2 x USB 3.2 Gen 2x1 Type-A |
| Thunderbolt | 2 x Thunderbolt 4 |
| HDMI | 1 x HDMI Port |
| Micro SD Card Reader | Yes |
| Fingerprint Sensor | Yes |
| Headphone Jack | Yes |
Input
| Camera | HD Webcam |
| Keyboard Backlit | Yes |
| Touchpad | Yes |
| Inbuilt Microphone | Dual Mic |
| Speakers | Stereo Speakers |
| Optical Drive | No |
Processor
| Processor | 11th Gen Intel Core i7 1195G7 |
| Speed | 4 x 2.9 GHz (Turbo Speed upto 5 GHz) Cores |
| Cores | Quad Core, 8 Threads |
| Cache | 12 MB |
| Brand | Intel |
| Series | Core i7 |
| Model | 1195G7 |
| Generation | 11th Gen |
Graphics
| GPU | Intel Iris Xe Graphics |
| GPU Clock Speed | Upto 1.4 GHz |
| Brand | Intel |
Memory
| RAM | 16 GB LPDDR4X |
| RAM Bus Speed | 4266 MHz |
| Solid State Drive | 2 TB SSD |
| SSD Interface | NVMe |
Battery
| Battery | 80 Wh, 2 Cell Battery |
| Battery Backup | Upto 19.5 hours |
| Battery Details | Li-ion |
Extra
| Sales Package | Laptop, Power Cord, Manual and Warranty Card |
| Other Features | MIL-STD 810G, Smart Phone Connectivity, Reader Mode |
Disclaimer: Despite our best efforts, we can't guarantee that the information on this page including the price, specs and images is 100% correct. We may get a commission for qualifying sales through our links.



















