



Micromax Canvas Lapbook L1160 (AQC/ 2GB/ 32GB eMMC/ Win10)
$99.72 • Out Of Stock • By Micromax
Micromax Canvas Lapbook L1160 (AQC/ 2GB/ 32GB eMMC/ Win10) price in United States starts from $99.72.
- Share
This Laptop is Out of Stock.
Set an Alert to know when it comes back in stock.
Set an Alert to know when it comes back in stock.
$99.72
Search
Features
- Intel Atom Quad Core Z3735F
- Quad Core
- 2 GB DDR3 RAM
- Intel Integrated Integrated Graphics
- 11.6 inches, 1366 x 768 pixels
- Windows 10 OS
- 1 Year Warranty
OUT OF STOCK
Micromax Canvas Lapbook L1160 (AQC/ 2GB/ 32GB eMMC/ Win10) Specs
Group: $8,250 to $12,500
General
- OS: Windows 10
- Utility: Everyday Use
- Thickness: 18 mmThick
- 1.3 kgHeavy
- 1 Year Warranty
Display
- 11.6 inchesLargest
- 1366 x 768 pixelsBest
- ~ 135 PPIHighest
- 16:9 Aspect Ratio
Performance
- Intel Atom Quad Core Z3735F
- 4 x 1.33 GHz (Turbo Speed upto 1.83 GHz) Cores
- Quad Core
- 2 MB Cache
- Intel Integrated Integrated Graphics Graphics
- 2 GB DDR3 RAMSmall
Connectivity
- Ethernet (LAN), HDMI, Multi Card Reader
- WiFi, Bluetooth v4.0
- 0.3 MP Camera
- Inbuilt Microphone
Discuss
Be the first to leave a comment.
Related Laptops
Related Searches
Compared With

Asus Vivobook 14 X1404VAP-V14.C58256 Laptop (Intel Core 5 120U/ 8GB/ 256GB SSD/ Win 11) vs Asus TUF Gaming A17 FA706NF-RS51 Gaming Laptop (AMD Ryzen 5 7535HS/ 8GB/ 512GB SSD/ Win 11/ 4GB RTX 2050)
Lenovo IdeaPad 5 2-in-1 83KT002QUS Laptop (AMD Ryzen AI 5 340/ 16GB/ 1TB SSD/ Win 11) vs Dell 14 Plus 2-in-1 LDB04255-A376BLU-PUS Laptop (AMD Ryzen AI 5 340/ 16GB/ 512GB SSD/ Win11)
Asus TUF Gaming A15 FA506NCR-WH71 Gaming Laptop (AMD Ryzen 7 7435HS/ 8GB/ 512GB SSD/ Win 11/ 4GB RTX 3050) vs Lenovo LOQ-E 83S00000US Gaming Laptop (AMD Ryzen 7 7735HS / 16GB/ 512GB SSD/ Win 11/ 6GB RTX 4050)
Samsung Galaxy Book 4 Pro 360 2-in-1 NP960QGK-KG1US Laptop (Intel Core Ultra 7 155H/ 16GB/ 1TB SSD/ Win11) vs Samsung Galaxy Book 4 NP750XGK-KS2US Laptop (Intel Core 7 150U/ 16GB/ 512GB/ Win11)
Asus TUF Gaming F15 FX507VI-F15.I74070 Gaming Laptop (13th Gen Core i7/ 16GB/ 1TB SSD/ Win11/ 8GB Graphics) vs Alienware x14 R2 AWX14R2-7022SLV-PUS Gaming Laptop (13th Gen Core i7/ 32GB/ 1TB SSD/ Win 11/ 8GB RTX 4060)
Asus TUF Gaming F15 FX507VI-F15.I74070 Gaming Laptop (13th Gen Core i7/ 16GB/ 1TB SSD/ Win11/ 8GB Graphics) vs Lenovo Legion 5 16IRX9 83DG00A9US Laptop (14th Gen Core i7/ 32GB/ 1TB SSD/ Win11/ 8GB Graph)Micromax Canvas Lapbook L1160 (AQC/ 2GB/ 32GB eMMC/ Win10) Full Specs
General
| Model | L1160 |
| Utility | Everyday Use |
| OS | Windows 10 Home (64-bit) |
| Dimensions | 295.5 x 199.5 x 18 mm |
| Weight | 1.3 kg |
| Warranty | 1 Year Limited Warranty |
Display
| Type | HD LED Backlit IPS Display |
| Touch | No |
| Size | 11.6 inches |
| Resolution | 1366 x 768 pixels |
| PPI | ~ 135 PPI |
| Aspect Ratio | 16:9 |
| Anti Glare Screen | No |
Connectivity
| Ethernet | Yes |
| WiFi | IEEE 802.11b/g/n |
| Bluetooth | v4 |
| USB Ports | No USB Port |
| HDMI | 1 x HDMI Port |
| Card Reader | Micro SD Card Reader |
| Security Lock Port | Yes |
Input
| Camera | VGA Webcam, 0.3 MP |
| Keyboard | Standard Keyboard |
| Touchpad | Touchpad |
| Inbuilt Microphone | Yes |
| Speakers | , Stereo Speakers |
| Sound | Realtek ALC5645 Audio Codec |
| Optical Drive | No |
Processor
| Processor | Intel Atom Quad Core Z3735F |
| CPU Score | 10 out of 100 |
| Speed | 4 x 1.33 GHz (Turbo Speed upto 1.83 GHz) Cores |
| Cores | Quad Core |
| Cache | 2 MB |
| Brand | Intel |
| Series | Atom Quad Core |
| Model | Z3735F |
Graphics
| GPU | Intel Integrated Integrated Graphics |
| Brand | Intel |
Memory
| RAM | 2 GB DDR3 |
Battery
| Battery Backup | Upto 10 hours |
Extra
| Sales Package | Laptop, Battery, Power Adapter, Warranty Document, User Guide |
Disclaimer: Despite our best efforts, we can't guarantee that the information on this page including the price, specs and images is 100% correct. We may get a commission for qualifying sales through our links.













