
Microsoft Surface Pro 12 Laptop
$713.78 • Coming Soon • By Microsoft
Microsoft Surface Pro 12 Laptop price in United States starts from $713.78.
- Share
This is an Upcoming Laptop.
Microsoft Surface Pro 12 Laptop is expected to launch soon.
Set an Alert to know when it launches.
Microsoft Surface Pro 12 Laptop is expected to launch soon.
Set an Alert to know when it launches.
Features
- Qualcomm Snapdragon X Plus
- Octa Core
- 16 GB LPDDR5x RAM
- 256 GB SSD
- Qualcomm Adreno GPU
- 12 inches, 2196 x 1464 pixels, Touch Screen
- Windows 11 OS
- 1 Year Warranty
UPCOMING
Microsoft Surface Pro 12 Laptop Specs
Group: $62,500 to $77,500
General
- OS: Windows 11
- Utility: Business, Performance
- 1 Year Warranty
Display
- 12 inchesSmallest
- 2196 x 1464 pixelsGood
- ~ 267 PPIHigh
- Touch Screen
- 3:2 Aspect Ratio
Performance
- Qualcomm Snapdragon X Plus
- 8 x Cores
- Octa Core
- Qualcomm Adreno GPU Graphics
- 16 GB LPDDR5x RAMAverage
- 256 GB SSD
Connectivity
- Thunderbolt
- WiFi, Bluetooth v5.4
- 2 x USB Type-C
- Inbuilt Microphone
Discuss
Be the first to leave a comment.
Related Laptops
Related Searches
Compared With

Microsoft Surface Pro 12 Laptop vs Microsoft Surface Pro 11 2024 Laptop (Snapdragon X Plus/ 16GB/ 256GB SSD/ Win11)
Apple MacBook Neo 2026 Laptop (Apple A18 Pro Chip/ 8GB/ 256GB SSD/ MacOS) vs Samsung Galaxy Book 4 Pro NP964XGK-KG3US Laptop (Intel Core 5 Ultra 125H/ 16GB/ 512GB SSD/ Win11)
Asus Vivobook 14 X1404VAP-V14.C58256 Laptop (Intel Core 5 120U/ 8GB/ 256GB SSD/ Win 11) vs Asus TUF Gaming A17 FA706NF-RS51 Gaming Laptop (AMD Ryzen 5 7535HS/ 8GB/ 512GB SSD/ Win 11/ 4GB RTX 2050)
Lenovo IdeaPad 5 2-in-1 83KT002QUS Laptop (AMD Ryzen AI 5 340/ 16GB/ 1TB SSD/ Win 11) vs Dell 14 Plus 2-in-1 LDB04255-A376BLU-PUS Laptop (AMD Ryzen AI 5 340/ 16GB/ 512GB SSD/ Win11)
Apple MacBook Air 15 2026 Laptop (Apple M5/ 16GB/ 1TB SSD/ MacOS/10 Core GPU) vs Dell XPS 14 9440 Laptop (Intel Core Ultra 7 155H/ 16GB/ 512GB SSD/ Win 11)
Asus ROG Strix G615JHR-DS74 Gaming Laptop (14th Gen Core i7/ 16GB/ 1TB SSD/ Win 11/ 8GB RTX 5050) vs Asus ROG Strix G615JMR-AS74 Gaming Laptop (14th Gen Core i7/ 16GB/ 1TB SSD/ Win 11/ 8GB RTX 5060)Microsoft Surface Pro 12 Laptop Full Specs
General
| Series | Surface Pro 12 |
| Utility | Business, Performance |
| Device Type | Hybrid |
| OS | Windows 11 Home (64-bit) |
| Warranty | 1 year Warranty |
Display
| Type | LCD |
| Touch | Yes |
| Size | 12 inches |
| Resolution | 2196 x 1464 pixels |
| PPI | ~ 267 PPI |
| Refresh Rate | 120 Hz |
| Aspect Ratio | 3:2 |
| Anti Glare Screen | No |
| Features | Dolby Vision IQ support, Corning Gorilla Glass 5 |
Connectivity
| Ethernet | No |
| WiFi | Wi-Fi 7 |
| Bluetooth | v5.4 |
| USB Ports | 2 x USB Type-C |
| Thunderbolt | 2 x Thunderbolt 4 Port |
| Other Ports | Surface Connect port, Surface Pro Keyboard port |
Input
| Camera | 1440p Quad HD camera with ultrawide field of view |
| Rear Camera | Yes, 10 MP |
| Keyboard | Microsoft Surface Pro Keyboard Compatibility |
| Inbuilt Microphone | Dual Studio Mics with Voice Focus |
| Speakers | 2W Stereo Speakers |
| Sound | Dolby Atmos |
| Optical Drive | No |
Processor
| Processor | Qualcomm Snapdragon X Plus |
| Speed | 8 x Cores |
| Cores | Octa Core |
| Brand | Qualcomm |
| Series | Snapdragon |
| Model | X Plus |
Graphics
| GPU | Qualcomm Adreno GPU |
| Brand | Qualcomm |
Memory
| RAM | 16 GB LPDDR5x |
| Solid State Drive | 256 GB SSD |
| SSD Interface | NVMe PCIe Gen4 |
Extra
| Other Features | Sensors: Accelerometer, Gyroscope, Magnetometer, Ambient Color Sensor, NPU: Qualcomm Hexagon with 45 Trillion Operations Per Second |
Disclaimer: Despite our best efforts, we can't guarantee that the information on this page including the price, specs and images is 100% correct. We may get a commission for qualifying sales through our links.











