




MSI Commercial 14 H A13MG-002US Professional Laptop (13th Gen Core i5/ 16GB/ 512GB SSD/ Win 11 Pro)
$960.09 • Out Of Stock • By MSI
MSI Commercial 14 H A13MG-002US Professional Laptop (13th Gen Core i5/ 16GB/ 512GB SSD/ Win 11 Pro) is a Windows Business Ultrabook powered by 13th Gen Intel Core i5 13420H with 16 GB DDR4 RAM and 512 GB SSD. It has a 14 inches IPS-Level panel display. It uses Intel UHD Graphics. It has a 53.8 Wh. Notable features include Backlit Keyboard, Thunderbolt, Ethernet, Headphone Jack and Webcam.
- Compare
- Like
- Comment
- Share
This Laptop is Out of Stock.
Set an Alert to know when it comes back in stock.
Set an Alert to know when it comes back in stock.
$960.09
Search
MSI Commercial 14 H A13MG-002US Professional Laptop (13th Gen Core i5/ 16GB/ 512GB SSD/ Win 11 Pro) price in United States is $960.09. The lowest price is available at Amazon.
Features
- 13th Gen Intel Core i5 13420H
- Octa Core (4P + 4E), 12 Threads
- 16 GB DDR4 RAM
- 512 GB SSD
- Intel Integrated Iris Xe
- 14 inches, 1920 x 1200 pixels
- Windows 11 OS
- 3 Year Warranty
OUT OF STOCK
MSI Commercial 14 H A13MG-002US Professional Laptop (13th Gen … Specs
Group: $800 to $1,250
General
- OS: Windows 11
- Utility: Performance, Business
- Thickness: 18.6 mmAverage
- 1.5 kgAverage
- 3 Year Warranty
Display
- 14 inchesSmall
- 1920 x 1200 pixelsAverage
- ~ 162 PPIAverage
Performance
- 13th Gen Intel Core i5 13420H
- 4 x (Turbo Speed upto 4.6 GHz) Performance Cores
4 x (Turbo Speed upto 3.4 GHz) Efficient Cores - Octa Core (4P + 4E), 12 Threads
- 12 MB Cache
- Intel Integrated Iris Xe Graphics
- 16 GB DDR4 RAMAverage
- 512 GB SSD
Connectivity
- Ethernet (LAN), HDMI, Thunderbolt
- WiFi, Bluetooth v5.3
- 3 x USB 3.0, 1 x USB Type-C
- Backlit Keyboard, Inbuilt Microphone
Battery
- 53.8 Wh, 3 Cell BatteryGood
MSI Commercial 14 H A13MG-002US Professional Laptop (13th Gen … Prices
Price has not changed significantly in 1 month.
Discuss
Be the first to leave a comment.
Related Laptops
Related Searches
Compared With

Asus TUF Gaming A15 FA506NCR-WH71 Gaming Laptop (AMD Ryzen 7 7435HS/ 8GB/ 512GB SSD/ Win 11/ 4GB RTX 3050) vs Lenovo LOQ-E 83S00000US Gaming Laptop (AMD Ryzen 7 7735HS / 16GB/ 512GB SSD/ Win 11/ 6GB RTX 4050)
Apple MacBook Neo 2026 Laptop (Apple A18 Pro Chip/ 8GB/ 256GB SSD/ MacOS) vs Samsung Galaxy Book 4 Pro NP964XGK-KG3US Laptop (Intel Core 5 Ultra 125H/ 16GB/ 512GB SSD/ Win11)
Lenovo IdeaPad 5 2-in-1 83KT002QUS Laptop (AMD Ryzen AI 5 340/ 16GB/ 1TB SSD/ Win 11) vs Dell 14 Plus 2-in-1 LDB04255-A376BLU-PUS Laptop (AMD Ryzen AI 5 340/ 16GB/ 512GB SSD/ Win11)
Dell 14 Plus Db14250 Laptop (Intel Core Ultra 7 256V/ 16GB/ 1TB SSD/ Win11) vs Apple MacBook Air 15 2026 Laptop (Apple M5/ 16GB/ 512GB SSD/ MacOS)
Asus TUF Gaming F16 FX608JHR-DS74 Gaming Laptop (14th Gen Core i7/ 16GB/ 1TB SSD/ Win 11/ 8GB RTX 5050) vs Asus TUF Gaming F15 FX507VI-F15.I74070 Gaming Laptop (13th Gen Core i7/ 16GB/ 1TB SSD/ Win11/ 8GB Graphics)
Lenovo ThinkPad E14 Gen 6 21M3000RUS Laptop (AMD Ryzen 5 7535U/ 8GB/ 256GB SSD/ Win11 Pro) vs Lenovo ThinkPad T14s Gen 5 21LS0049US Laptop (Intel Core Ultra 5 135U/ 32GB/ 512GB SSD/ Win 11)MSI Commercial 14 H A13MG-002US Professional Laptop (13th Gen … Full Specs
General
| Series | Commercial 14 H |
| Model | A13MG-002US |
| Utility | Performance, Business |
| Device Type | Ultrabook |
| OS | Windows 11 Pro (64-bit) |
| Dimensions | 313.7 x 236 x 18.6 mm |
| Weight | 1.5 kg |
| Warranty | 3 years Warranty |
Display
| Type | IPS-Level panel |
| Touch | No |
| Size | 14 inches |
| Resolution | 1920 x 1200 pixels |
| PPI | ~ 162 PPI |
| Anti Glare Screen | No |
Connectivity
| Ethernet | Yes |
| WiFi | 802.11 ax Wi-Fi 6E |
| Bluetooth | v5.3 |
| USB Ports | 1 x USB Type-C, 3 x USB Type-A, 3 x USB 3.0 |
| USB Port Details | 1 x Thunderbolt 4 / DP/ USB Type-C (w/ PD Charging), 3 x USB 3.2 Gen1 (Type-A) |
| Thunderbolt | 1 x Thunderbolt 4 Port |
| HDMI | 1 x HDMI 2.1 Port |
| Microphone In | Yes |
| Headphone Jack | Yes |
| Security Lock Port | Yes |
Input
| Camera | 720p HD Webcam w/ Privacy Shutter |
| Keyboard | Single Backlit Keyboard (White) |
| Keyboard Backlit | Yes |
| Touchpad | Yes |
| Inbuilt Microphone | 3D Noise Reduction (3DNR) |
| Speakers | 2 x Speakers 2W |
| Sound | Nahimic 3 / Hi-Res Audio |
| Optical Drive | No |
Processor
| Processor | 13th Gen Intel Core i5 13420H |
| Speed | 4 x (Turbo Speed upto 4.6 GHz) Performance Cores 4 x (Turbo Speed upto 3.4 GHz) Efficient Cores |
| Cores | Octa Core (4P + 4E), 12 Threads |
| Cache | 12 MB |
| Brand | Intel |
| Series | Core i5 |
| Model | 13420H |
| Generation | 13th Gen |
Graphics
| GPU | Intel Integrated Iris Xe |
| Brand | Intel |
Memory
| RAM | 16 GB DDR4 |
| RAM Bus Speed | 3200 MHz |
| Solid State Drive | 512 GB SSD |
| SSD Interface | NVMe PCIe Gen4 |
Battery
| Battery | 53.8 Wh, 3 Cell Battery |
| Adapter Type | 90W Adapter |
Disclaimer: Despite our best efforts, we can't guarantee that the information on this page including the price, specs and images is 100% correct. We may get a commission for qualifying sales through our links.














