





MSI Creator A16 AI+ A3HVFG-037US Laptop (AMD Ryzen 9 365/ 32GB/ 1TB SSD/ Win11/ 8GB RTX 4060)
$1,699 • View Prices • By MSI
MSI Creator A16 AI+ A3HVFG-037US Laptop (AMD Ryzen 9 365/ 32GB/ 1TB SSD/ Win11/ 8GB RTX 4060) is a Windows Gaming Laptop powered by AMD Ryzen AI 9 365 with 32 GB LPDDR5x RAM and 1 TB SSD. It has a 16 inches IPS display with 240 Hz refresh rate. It is equipped with an NVIDIA GeForce RTX 4060 GPU with 8 GB VRAM. It has a 99.9 Wh. Notable features include Backlit Keyboard, Ethernet, Headphone Jack, Webcam and HDMI.
- Compare
- Like
- Comment
- Share
MSI Creator A16 AI+ A3HVFG-037US Laptop (AMD Ryzen 9 365/ 32GB/ 1TB SSD/ Win11/ 8GB RTX 4060) price in United States is $1,699. The lowest price is available at Amazon.
- Price History
- Set Price Alert
- View Prices
Features
- AMD Ryzen AI 9 365
- 10 Cores (4P + 6E), 20 Threads
- 32 GB LPDDR5x RAM
- 1 TB SSD
- 8 GB NVIDIA GeForce RTX 4060
- 16 inches, 2560 x 1600 pixels
- Windows 11 OS
- 3 Year Warranty
MSI Creator A16 AI+ A3HVFG-037US Laptop (AMD Ryzen 9 365/ 32GB… Specs
Group: $1,250 to $1,750
General
- OS: Windows 11
- Utility: Gaming
- Thickness: 20.07 mmAverage
- 2.1 kgHeavy
- 3 Year Warranty
Display
- 16 inchesAverage
- 2560 x 1600 pixelsAverage
- ~ 189 PPIAverage
- 16:10 Aspect Ratio
Performance
- AMD Ryzen AI 9 365
- 4 x (Turbo Speed upto 5 GHz) Performance Cores
6 x 2 GHz Efficient Cores - 10 Cores (4P + 6E), 20 Threads
- 24 MB Cache
- 8 GB, NVIDIA GeForce RTX 4060 GraphicsLargest
- 32 GB LPDDR5x RAMLargest
- 1 TB SSD
Connectivity
- Ethernet (LAN), HDMI
- WiFi, Bluetooth v5.4
- 1 x USB Type-C
- Backlit Keyboard, Inbuilt Microphone
Battery
- 99.9 Wh, 4 Cell BatteryGood
MSI Creator A16 AI+ A3HVFG-037US Laptop (AMD Ryzen 9 365/ 32GB… Prices
1% (price increased by $21 in one month)
MSI Creator A16 AI+ A3HVFG-037US Laptop (AMD Ryzen 9 365/ 32GB… Price History
You can check the price history of MSI Creator A16 AI+ A3HVFG-037US Laptop (AMD Ryzen 9 365/ 32GB/ 1TB SSD/ Win11/ 8GB RTX 4060) below. The current price is $1,699. Over the past month, there has been a increase of $21 in the price.
Read MoreLoading Price History ...
Discuss
Be the first to leave a comment.
Related Laptops
Related Searches
Compared With

Apple MacBook Air 15 2026 Laptop (Apple M5/ 16GB/ 1TB SSD/ MacOS/10 Core GPU) vs Apple MacBook Pro 14 Laptop (Apple M5/ 16GB/ 1TB SSD/ macOS)
Lenovo Yoga Pro 9i Touchscreen Laptop (Intel Core Ultra 9 285H/ 32GB/ 1TB SSD/ Win 11/ 8GB RTX 5050) vs HP OmniBook 5 16-af1865nr Laptop (Intel Core Ultra 7 255H/ 16GB/ 1TB SSD/ Win 11)
Asus TUF Gaming A15 FA506NCR-WH71 Gaming Laptop (AMD Ryzen 7 7435HS/ 8GB/ 512GB SSD/ Win 11/ 4GB RTX 3050) vs Lenovo LOQ-E 83S00000US Gaming Laptop (AMD Ryzen 7 7735HS / 16GB/ 512GB SSD/ Win 11/ 6GB RTX 4050)
Acer Nitro V 17 AI ANV17-41-R8ML Gaming Laptop (AMD Ryzen 5 240/ 16GB/ 512GB SSD/ Win 11/ 8GB RTX 5060) vs Acer Nitro 16 AN16-41-R4CY Gaming Laptop (AMD Ryzen 7 7840HS/ 16GB/ 1TB SSD/ Win11/ 8GB Graph)
Lenovo IdeaPad Slim 5 16IRU9 83FW000XUS Laptop (Intel Core 7 150U/ 8GB RAM/ 512GB SSD/ Win 11) vs Samsung Galaxy Book 4 NP754XGK-KS3US Laptop (Intel Core 5 120U/ 16GB/ 256GB SSD/ Win11)
Lenovo LOQ 15AHP10 83JG007PUS Gaming Laptop (AMD Ryzen 7 250/ 16GB/ 512GB SSD/ Win 11/ 8GB RTX 5060) vs Lenovo Legion 5 15AHP10 83M00001US Gaming Laptop (AMD Ryzen 7 260/ 16GB/ 512GB SSD/ Win 11/ 8GB RTX 5060)MSI Creator A16 AI+ A3HVFG-037US Laptop (AMD Ryzen 9 365/ 32GB… Full Specs
General
| Series | MSI Creator A16 AI+ |
| Model | A3HVFG-037US |
| Utility | Gaming |
| OS | Windows 11 Pro (64-bit) |
| Dimensions | 355.6 x 260.1 x 20.07 mm |
| Weight | 2.1 kg |
| Warranty | 3 years Warranty |
Display
| Type | IPS |
| Touch | No |
| Size | 16 inches |
| Resolution | 2560 x 1600 pixels |
| PPI | ~ 189 PPI |
| Refresh Rate | 240 Hz |
| Aspect Ratio | 16:10 |
| Anti Glare Screen | No |
| Features | 100% DCI-P3 |
Connectivity
| Ethernet | Yes |
| WiFi | Qualcomm WiFi7 |
| Bluetooth | v5.4 |
| USB Ports | 1 x USB Type-C, 2 x USB Type-A |
| USB Port Details | 2 x USB 3.2 Gen 2 Type-A, 1 x USB 4 Type-C (DisplayPort, PD 3.0) |
| HDMI | 1 x HDMI 2.1 Port |
| Microphone In | Yes |
| Headphone Jack | Yes |
| Security Lock Port | Yes |
Input
| Camera | 1080p FHD with Shutter |
| Keyboard | Per-key RGB Keyboard (99 key) |
| Keyboard Backlit | Yes |
| Touchpad | Yes |
| Inbuilt Microphone | Inbuilt Microphones |
| Speakers | 2 x 2W Speaker, 4 x 2W Woofer |
| Optical Drive | No |
Processor
| Processor | AMD Ryzen AI 9 365 |
| Speed | 4 x (Turbo Speed upto 5 GHz) Performance Cores 6 x 2 GHz Efficient Cores |
| Cores | 10 Cores (4P + 6E), 20 Threads |
| Cache | 24 MB |
| Brand | AMD |
| Series | Ryzen AI 9 |
| Model | 365 |
| Process Node | TSMC 4nm FinFET |
Graphics
| GPU | NVIDIA GeForce RTX 4060 |
| Dedicated Memory | GDDR6 8 GB |
| Brand | NVIDIA |
Memory
| RAM | 32 GB LPDDR5x |
| RAM Bus Speed | 7500 MHz |
| Solid State Drive | 1 TB SSD |
| SSD Interface | NVMe PCIe Gen4 |
Battery
| Battery | 99.9 Wh, 4 Cell Battery |
| Adapter Type | 240W AC Power Adapter |
| Battery Details | Li-Polymer |
Disclaimer: Despite our best efforts, we can't guarantee that the information on this page including the price, specs and images is 100% correct. We may get a commission for qualifying sales through our links.

















