



MSI Creator Z17 HX Studio A14VGT-405IN Creator Laptop (14th Gen Core i7/ 32GB/ 2TB SSD/ Win11/ 8GB Graph)
$3,112.03 • View Prices • By MSI
MSI Creator Z17 HX Studio A14VGT-405IN Creator Laptop (14th Gen Core i7/ 32GB/ 2TB SSD/ Win11/ 8GB Graph) price in United States starts from $3,112.03.
- Share
$3,112.03
Search
- Price History
- Set Price Alert
Features
- 14th Gen Intel Core i7 14700HX
- 20 Cores (8P + 12E), 28 Threads
- 32 GB DDR5 RAM
- 2 TB SSD
- 8 GB NVIDIA GeForce RTX 4070
- 17 inches, 2560 x 1600 pixels, Touch Screen
- Windows 11 OS
- 2 Year Warranty
MSI Creator Z17 HX Studio A14VGT-405IN Creator Laptop (14th Ge… Specs
Group: $275,000 to $325,000
General
- OS: Windows 11
- Utility: Performance
- Thickness: 19 mmAverage
- 2.49 kgAverage
- 2 Year Warranty
Display
- 17 inchesLarge
- 2560 x 1600 pixelsAverage
- ~ 178 PPILow
- Touch Screen
Performance
- 14th Gen Intel Core i7 14700HX
- 8 x 2.1 GHz (Turbo Speed upto 5.5 GHz) Performance Cores
12 x 1.5 GHz (Turbo Speed upto 3.9 GHz) Efficient Cores - 20 Cores (8P + 12E), 28 Threads
- 33 MB Cache
- 8 GB, NVIDIA GeForce RTX 4070 GraphicsSmallest
- 32 GB DDR5 RAMAverage
- 2 TB SSD
Connectivity
- HDMI, Thunderbolt, Multi Card Reader
- WiFi, Bluetooth v5.4
- 1 x USB 3.0, 2 x USB Type-C
- Fingerprint Sensor, Backlit Keyboard, Inbuilt Microphone
Battery
- 90 Wh, 4 Cell BatteryGood
MSI Creator Z17 HX Studio A14VGT-405IN Creator Laptop (14th Ge… Price History
You can check the price history of MSI Creator Z17 HX Studio A14VGT-405IN Creator Laptop (14th Gen Core i7/ 32GB/ 2TB SSD/ Win11/ 8GB Graph) below. The current price is $297,823. There has been no significant change in the price over the past month.
Read MoreLoading Price History ...
Discuss
Be the first to leave a comment.
Related Laptops
Related Searches
Compared With

Lenovo Yoga Pro 9i Touchscreen Laptop (Intel Core Ultra 9 285H/ 32GB/ 1TB SSD/ Win 11/ 8GB RTX 5050) vs Dell XPS 14 9440 Laptop (Intel Core Ultra 7 155H/ 16GB/ 512GB SSD/ Win 11)
Apple MacBook Air 15 2026 Laptop (Apple M5/ 16GB/ 1TB SSD/ MacOS/10 Core GPU) vs Apple MacBook Pro 14 Laptop (Apple M5/ 16GB/ 1TB SSD/ macOS)
Lenovo IdeaPad 1 14IJL7 82LV0075US Laptop (Intel Celeron N4500/ 4GB/ 128GB eMMC/ Win 11) vs Lenovo IdeaPad 1i 82LX005TUS Laptop (Intel Celeron N4500/ 4GB/ 128GB eMMC/ Win 11)
Asus TUF Gaming F16 FX608JHR-DS74 Gaming Laptop (14th Gen Core i7/ 16GB/ 1TB SSD/ Win 11/ 8GB RTX 5050) vs Alienware 16 Aurora Gaming Laptop (Intel Core 7 240H/ 32GB/ 1TB SSD/ Win 11/ RTX 5060 8GB Graph)
Asus ROG Strix Scar 16 G635LX-XS97 Gaming Laptop (Intel Core Ultra 9 275HX/ 32GB/ 2TB SSD/ Win 11/ 24GB RTX 5090) vs Samsung Galaxy Book 4 Ultra NP964XGL-XG2US Laptop (Intel Core Ultra 9 185H/ 32GB/ 1TB/ Win11/ 8GB Graphics)
Acer Nitro 16 AN16-41-R4CY Gaming Laptop (AMD Ryzen 7 7840HS/ 16GB/ 1TB SSD/ Win11/ 8GB Graph) vs Asus ROG Strix G18 2025 G814PH-ES94 Gaming Laptop (AMD Ryzen 9 8940HX/ 16GB/ 1TB SSD/ Win 11/ 8GB RTX 5050)MSI Creator Z17 HX Studio A14VGT-405IN Creator Laptop (14th Ge… Full Specs
General
| Series | Creator Z17 HX Studio |
| Model | A14VGT-405IN |
| Utility | Performance |
| OS | Windows 11 Home (64-bit) |
| Dimensions | 382 x 260 x 19 mm |
| Weight | 2.49 kg |
| Warranty | 2 years Warranty |
Display
| Type | IPS-Level |
| Touch | Yes |
| Size | 17 inches |
| Resolution | 2560 x 1600 pixels |
| PPI | ~ 178 PPI |
| Refresh Rate | 165 Hz |
| Anti Glare Screen | No |
| Features | MSI Precision Pen Touch Technology (MPPT), 100% DCI-P3 |
Connectivity
| Ethernet | No |
| WiFi | Intel Killer Wi-Fi 7 BE1750 |
| Bluetooth | v5.4 |
| USB Ports | 2 x USB Type-C, 1 x USB 3.0 |
| Thunderbolt | 2 x Thunderbolt 4 Port |
| HDMI | 1 x HDMI 2.1 Port |
| Card Reader | 1x SD Express |
| Fingerprint Sensor | Yes |
| Microphone In | Yes |
Input
| Camera | IR FHD type (30fps@1080p) |
| Keyboard | Per-Key RGB Keyboard with Copilot Key |
| Keyboard Backlit | Yes |
| Touchpad | Yes |
| Inbuilt Microphone | Yes |
| Speakers | 4x 2W Speaker |
| Sound | Sound by Dynaudio, Hi-Res Audio Ready, DTS Audio Processing |
| Optical Drive | No |
Processor
| Processor | 14th Gen Intel Core i7 14700HX |
| Speed | 8 x 2.1 GHz (Turbo Speed upto 5.5 GHz) Performance Cores 12 x 1.5 GHz (Turbo Speed upto 3.9 GHz) Efficient Cores |
| Cores | 20 Cores (8P + 12E), 28 Threads |
| Cache | 33 MB |
| Brand | Intel |
| Series | Core i7 |
| Model | 14700HX |
| Generation | 14th Gen |
Graphics
| GPU | NVIDIA GeForce RTX 4070 |
| Dedicated Memory | GDDR6 8 GB |
| Brand | NVIDIA |
Memory
| RAM | 32 GB DDR5 |
| RAM Bus Speed | 5600 MHz |
| Maximum RAM Supported | Upto 96 GB |
| RAM Slots | 2 |
| Solid State Drive | 2 TB SSD |
| SSD Interface | NVMe PCIe Gen4 |
Battery
| Battery | 90 Wh, 4 Cell Battery |
| Adapter Type | 280W Adaptor |
Extra
| Sales Package | Laptop, Battery, Power Adapter, User Guide, MSI Laptop Bag |
| Other Features | x1 Ambient Light Sensor |
Disclaimer: Despite our best efforts, we can't guarantee that the information on this page including the price, specs and images is 100% correct. We may get a commission for qualifying sales through our links.













