



MSI GL63 8RC Gaming Laptop (8th Gen Ci5/ 8GB/ 1TB/ Win10 Home/ 4GB Graph)
$518.97 • View Prices • By MSI
MSI GL63 8RC Gaming Laptop (8th Gen Ci5/ 8GB/ 1TB/ Win10 Home/ 4GB Graph) price in United States starts from $518.97.
- Share
$518.97
Search
- Price History
- Set Price Alert
Features
- 8th Gen Intel Core i5 8300H
- Quad Core, 8 Threads
- 8 GB DDR4 RAM
- 1 TB Hard Disk
- 4 GB NVIDIA Geforce GTX 1050
- 15.6 inches, 1920 x 1080 pixels
- Windows 10 OS
- 2 Year Warranty
MSI GL63 8RC Gaming Laptop (8th Gen Ci5/ 8GB/ 1TB/ Win10 Home/… Specs
Group: $45,000 to $55,000
General
- OS: Windows 10
- Utility: Gaming, Performance
- Thickness: 29 mmThick
- 2.2 kgHeavy
- 2 Year Warranty
Display
- 15.6 inchesAverage
- 1920 x 1080 pixelsAverage
- ~ 141 PPIAverage
- Anti Glare
Performance
- 8th Gen Intel Core i5 8300H
- 4 x 2.3 GHz (Turbo Speed upto 4 GHz) Cores
- Quad Core, 8 Threads
- 8 MB Cache
- 4 GB, NVIDIA Geforce GTX 1050 GraphicsAverage
- 8 GB DDR4 RAMAverage
- 1 TB HDDAverage
Connectivity
- Ethernet (LAN), HDMI, Multi Card Reader
- WiFi, Bluetooth v5.0
- 3 x USB 3.0, 1 x USB Type-C
- Backlit Keyboard, Inbuilt Microphone
Battery
- 6 Cell Battery
MSI GL63 8RC Gaming Laptop (8th Gen Ci5/ 8GB/ 1TB/ Win10 Home/… Price History
You can check the price history of MSI GL63 8RC Gaming Laptop (8th Gen Ci5/ 8GB/ 1TB/ Win10 Home/ 4GB Graph) below. The current price is $49,990. There has been no significant change in the price over the past month.
Loading Price History ...
Discuss
2 Comments Be the first to leave a comment.
Related Laptops
Related Searches
Compared With

MSI GL63 8RC Gaming Laptop (8th Gen Ci5/ 8GB/ 1TB/ Win10 Home/ 4GB Graph) vs Microsoft Surface Laptop 7 (Snapdragon X Elite/ 16GB/ 512GB SSD/ Win11)
Apple MacBook Pro 14 2025 Laptop (Apple M5/ 24GB/ 1TB SSD/ macOS) vs Alienware 16 Aurora Gaming Laptop (Intel Core 7 240H/ 32GB/ 1TB SSD/ Win 11/ 8GB RTX 5050)
Asus TUF Gaming A15 FA506NCR-WH71 Gaming Laptop (AMD Ryzen 7 7435HS/ 8GB/ 512GB SSD/ Win 11/ 4GB RTX 3050) vs Lenovo LOQ-E 83S00000US Gaming Laptop (AMD Ryzen 7 7735HS / 16GB/ 512GB SSD/ Win 11/ 6GB RTX 4050)
Alienware 16 Aurora Gaming Laptop (Intel Core 7 240H/ 32GB/ 1TB SSD/ Win 11/ 8GB RTX 5050) vs Asus ROG Strix G18 2025 G814FM-DS95 Gaming Laptop (AMD Ryzen 9 9955HX/ 16GB/ 2TB SSD/ Win 11/ 8GB RTX 5060)
Lenovo Legion Slim 5 Gen 9 83DH0042US Gaming Laptop (AMD Ryzen 7 8845HS/ 16GB/ 1TB SSD/ Win11/ 8GB RTX 4070 Graphics) vs Lenovo Legion 5i 83LY000LUS Gaming Laptop (14th Gen Core i7/ 16GB/ 512GB SSD/ Win 11/ 8GB RTX 5060)
Acer Nitro 16 AN16-41-R4CY Gaming Laptop (AMD Ryzen 7 7840HS/ 16GB/ 1TB SSD/ Win11/ 8GB Graph) vs MSI Cyborg 15 B2RWFKG-074US Gaming Laptop (Intel Core 7 240H/ 16GB/ 1TB SSD/ Win 11/ 8GB RTX 5060)MSI GL63 8RC Gaming Laptop (8th Gen Ci5/ 8GB/ 1TB/ Win10 Home/… Full Specs
General
| Series | GL Series |
| Model | GL63 8RC |
| Utility | Gaming, Performance |
| OS | Windows 10 Home (64-bit) |
| Dimensions | 383 x 260 x 29 mm |
| Weight | 2.2 kg |
| Warranty | 2 years Warranty |
Display
| Type | Full HD LED Backlit Wideview TN Display |
| Touch | No |
| Size | 15.6 inches |
| Resolution | 1920 x 1080 pixels |
| PPI | ~ 141 PPI |
| Anti Glare Screen | Yes |
Connectivity
| Ethernet | Gigabit LAN |
| WiFi | IEEE 802.11ac |
| Bluetooth | v5 |
| USB Ports | 1 x USB Type-C, 3 x USB 3.0 |
| HDMI | 1 x HDMI Port |
| Card Reader | 3-in-1 Card Reader (SD, SDHC, SDXC) |
| Microphone In | Yes |
| Headphone Jack | Yes |
Input
| Camera | Yes |
| Keyboard | Gaming Keyboard by SteelSeries with Red Color Backlight |
| Keyboard Backlit | Yes |
| Touchpad | Yes |
| Inbuilt Microphone | Built-in Microphone |
| Speakers | Built-in Dual Speakers |
| Sound | 2 x 3 W Speakers, Nahimic 3 Audio Technology Delivering 360 Degree Immersive Audio Experience, 5x Bigger Giant Speakers for Captivating Realism |
| Optical Drive | No |
Processor
| Processor | 8th Gen Intel Core i5 8300H |
| Speed | 4 x 2.3 GHz (Turbo Speed upto 4 GHz) Cores |
| Cores | Quad Core, 8 Threads |
| Cache | 8 MB |
| Brand | Intel |
| Series | Core i5 |
| Model | 8300H |
| Generation | 8th Gen |
| Chipset | Intel HM370 |
Graphics
| GPU | NVIDIA Geforce GTX 1050 |
| Dedicated Memory | GDDR5 4 GB |
| Brand | NVIDIA |
Memory
| RAM | 8 GB DDR4 |
| RAM Bus Speed | 2400 MHz |
| RAM Slots | 2 |
| Hard Disk Capacity | 1 TB |
Battery
| Battery | 6 Cell Battery |
| Adapter Type | 135 W AC Adapter |
Extra
| Included Software | Dragon Center 2.0, WTFast, SHIFT, Cooler Boost 5, Nahimic 3 |
| Sales Package | Laptop, Battery, Power Adaptor, User Guide, Warranty Documents |
| Other Features | Cooler Boost 5 Technology, SHIFT Technology Boosts Performance Under Controlled Noise and Temperature, Matrix Display Supporting 4K Output Upto 2 External Monitors |
Disclaimer: Despite our best efforts, we can't guarantee that the information on this page including the price, specs and images is 100% correct. We may get a commission for qualifying sales through our links.













